Льоклер отвя конкуренцията в Австралия, Ръсел спря Хамилтън за подиум

Кристиян Иванов Кристиян Иванов

Безапелационен Шарл Льоклер спечели състезанието за Голямата награда на Австралия, което бе трето за сезона във Формула 1. На „Албърт Парк“ в Мелбърн пилотът на Ферари не даде никакъв шанс на своите конкуренти и води от началото до края на състезанието, продължило 58 обиколки. Той завърши с преднина от близо 20 секунди от завършилия на второ място Серхио Перес с Ред Бул. На подиума се качи и Джордж Ръсел, който се пребори мъжки за третата позиция с далеч по-опитния си и титулуван сънародник и съотборник в Мерцедес Люис Хамилтън.

Състезанието на пистата „Албърт Парк“ бе изключително интересно, като драмата присъстваше в него от началото до края.

Надпреварата започна кошмарно за другия пилот на Ферари – Карлос Сайнс-младши. На старта той тръгна много бавно и загуби цели 5 позиции, свличайки се до 14-о място. Испанецът така и не успя да овладее болида си и излезе от пистата, завършвайки състезанието в пясъка до единия завой, където Ферарито потъна и не можа да продължи.

По време на надпреварата се появиха две коли за сигурност, като първата бе след отпадането на Сайнс, а втората дойде в средата на надпреварата, когато Себасниан Фетел се удари в мантинелите и също напусна състезанието.

В 39-ата обиколка се случи ново отпадане на една от звездите в този спорт. Това се случи с Макс Верстапен, който загуби мощност на колата си и спря до пистата, което означаваше край на надпреварата за световния шампион.

Пилотите на Макларън направиха добро състезание и завършиха на 5-а и 6-а позиция, като Ландо Норис успя да се пребори с Даниел Рикиардо.

Зад тях остана Естебан Окон с Алпин. За разлика от французина, неговият съотборник Фернандо Алонсо тръгна 10-и и успя да си пробие път в челната петица, но в края на състезанието допусна грешки, а и болидът му не успя да се справи с конкурентите и се срина, завършвайки на 17-о място.

Валтери Ботас се представи много добре и спечели 4 места в състезанието. Финландецът стартира 12-и, но с премерено състезание в Мелбърн завърши на 8-о място, точно пред болида на Алфа Таури с Пиер Гасли на пилотското място. Последната точка в състезанието остана за Уилямс. Алекс Албон досене първа точна на отбора през този сезон, като допусна грешка, тъй като бе 7-и, но влезе в бокса в края, за да опита да направи най-бърза обиколка за допълнителна точка но неуспешно.

С тази победа Шарл Льоклер води убедително в класирането със 71 точки, а след отпаданията на Сайнс и Верстапен, Джордж Ръсел излезе втори с 37 точки.