След като постигнаха убедителна победа с 4:1 над САЩ в мач от Световното първенство в понеделник, в който доминираха от първата минута, белгийските национали не се сдържаха и отправиха язвителна подигравка към американския футбол, ФИФА и президента на САЩ Доналд Тръмп.

Закачката дойде като реакция на скандала с отменения червен картон на американския нападател Фоларин Балогън, който му позволи да играе в двубоя.

Подигравка в социалните мрежи

Веднага след последния съдийски сигнал официалният профил на белгийския национален отбор в социалната мрежа X публикува снимка на ликуващите играчи, придружена с краткото, но красноречиво послание: „Отменете това.“

За всеки, който е следил събитията около Световното първенство преди мача в понеделник, посланието беше кристално ясно. Публикацията беше директен удар по противоречивото решение на ФИФА, за което се твърди, че е взето под натиска на Тръмп, да отмени червения картон на нападателя на САЩ Фоларин Балогън и да му позволи да играе в срещата.

Спорният отменен картон на Балогън

Балогън, водещият голмайстор на американския национален отбор, получи червен картон при победата на САЩ над Босна и Херцеговина в сряда. Според правилата на ФИФА това означаваше, че нападателят трябваше да бъде наказан за мача в понеделник.

Много наблюдатели сметнаха картона за несправедлив. В борба за топката срещу Босна и Херцеговина Балогън настъпи глезена на противников играч. Първоначално съдията не отсъди нарушение на терена и в действията на играча нямаше умисъл за контузия – контактът беше резултат от борбата за топката.

Въпреки това след намесата на системата за видеопомощ на съдиите (VAR), решението беше променено и Балогън получи директен червен картон. Той беше изгонен от игра и според правилата на ФИФА трябваше да пропусне следващия мач.

Намесата на Тръмп и танцът на терена

Въпреки очакванията, в неделя ФИФА направи изненадващо съобщение, че червеният картон на Балогън е отменен и той ще може да играе. Това решение противоречеше на дългогодишния прецедент на световната футболна централа и дойде само ден преди мача, за който Белгия се беше готвила с нагласата, че Балогън няма да участва. Белгийската федерация подаде жалба срещу решението, но тя беше отхвърлена.

В понеделник самият Тръмп потвърди по-ранните информации, че се е обадил във ФИФА, за да обсъди червения картон и да поиска преразглеждане, тъй като смятал решението за несправедливо. Президентът на ФИФА Джани Инфантино също потвърди за обаждането, но заяви, че решението е взето без влиянието на Тръмп.

Явно белгийците не повярваха на това обяснение. Когато отбелязаха четвъртия си гол в мача, играчите изпълниха танц, който безпогрешно приличаше на този, който Тръмп често изпълнява по време на своите митинги.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube и TikTok!