Дениз Ундав вече може да бъде смятан за един от героите на Световното първенство. Нападателят влезе от резервната скамейка, за да се разпише два пъти срещу Кот д'Ивоар и да донесе пълния обрат за победата на Германия с 2:1.

Неговата статистика на Мондиала е израз на чиста ефективност: в мачовете срещу Кюрасао и Кот д'Ивоар той прекара на терена общо по-малко от час (57 минути), като за това време отбеляза три гола и направи две асистенции. Но пътят, който е изминал до този исторически момент, е бил истински ад.

Германия с драматичен обрат, жокер от пейката усмири „слоновете“ от Кот д’Ивоар

От фабриката до футболния връх

Едва на 17 години, докато връстниците му мечтаят за милиони и блясък, Ундав живее в сурова реалност. Всяка сутрин будилникът му звъни в четири часа, за да отиде на тежка осемчасова смяна във фабрика, където работи на лазерна машина за рязане на метал. Веднага щом смяната приключи, без минута почивка, той тича към вечерните тренировки, за да поддържа жива надеждата си да стане футболист.

„Приех онази работа във фабриката, защото отчаяно се нуждаех от парите, за да мога буквално да оцелея.“

Подценяван от отбори като Вердер Бремен, които го отхвърлят от академията си с мотива, че е „твърде дребен“ и без талант за сериозна кариера, той трябва да се изкачва по трудния начин – през трета лига, за да може едва сега, на 29 години, да види как целият свят му отдава заслуженото признание.

Битката с критиките и диетата

Роден в Германия, но със семейни корени от Изтока, той е попитан от журналисти за пропуснатата възможност да играе за Турция. Ундав обаче е категоричен:

„Аз имам кюрдски корени. Аз съм кюрд.“

Критиките на феновете в социалните мрежи също оказват влияние върху играча. Той разказва за трудностите, с които се сблъсква.

Негативни коментари:

„Те не харесват езика на тялото ми. Казват, че съм твърде отпуснат на терена, което е глупост. Всичко стана токсично.“

Проблемът с теглото:

„Ако изям един кебап, веднага настава хаос в интернет. Започват да пишат, че съм дебел и не мога да тичам.“

Лични жертви:

„Дори в периода, в който не вкарвах голове, не бях докосвал нито един кебап. Напълно премахнах шоколада от диетата си. Намалих енергийните напитки от четири кена на ден до само една, която пия изключително преди мач. Всичко, което хората говорят, наистина ме наранява.“

Признанието на Нагелсман

Сега, когато е на върха на Световното първенство, той получи похвала от селекционера на Германия Юлиан Нагелсман.

„Дали ще бъде титуляр в следващите мачове? Всичко е възможно. Но едно е сигурно – Дениз върши невероятно добра работа в ролята, която има. Всичко може да се развие и в двете посоки“.

Нагелсман: Германия съвсем заслужено си спечели място в елиминациите на Световното първенство

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube и TikTok!