Предстои пети сблъсък на световни финали между националните отбори на Бразилия и Шотландия, като този път арена на битката ще бъде Маями. Докато петкратните световни шампиони от Южна Америка преследват първото място в групата, техните шотландски опоненти са решени да пренапишат историята. Двубоят започва в 01:00 часа през нощта и може да го проследите на живо в Dsport.

Историческият шанс пред Шотландия

Шотландският национален отбор от години се опитва, но така и не успява да преодолее груповата фаза на големи първенства. Сега обаче „гайдарите“ са си осигурили поне третото място в Група C и само още една точка почти сигурно ще им гарантира историческо класиране за елиминациите на Световното първенство. Дори минимална загуба може да се окаже достатъчна.

Дотук на Мондиал 2026 Шотландия записа победа с 1:0 над Хаити, последвана от загуба със същия резултат от Мароко. Сега отборът ще се опита най-накрая да спечели повече от един мач на голям форум.

На състава на Стив Кларк със сигурност не му липсва опит. Стартовите единадесет срещу Мароко имаха общо 609 мача за националния отбор – най-големият брой в историята на шотландския футбол. Въпреки това, статистиката не е на тяхна страна, тъй като Шотландия никога не е побеждавала южноамерикански съперник на Световно първенство (2 равенства и 6 загуби). В тази статистика влизат и четирите мача срещу Бразилия, първият от които е през 1974 г.

Рафиня наруши мълчанието с емоционално послание след контузията

Головата мощ на „Селесао“

Тази година „Селесао“ оглавява Група C по голова разлика след неубедително равенство 1:1 с Мароко и класическа победа с 3:0 над Хаити. В мача срещу карибския тим два гола на Матеус Куня и вторият гол на Винисиус Жуниор на турнира помогнаха на Бразилия да изпревари Германия по най-много отбелязани голове в историята на световните първенства, достигайки кота 241 (впоследствие Германия изравни постижението с два гола срещу Кот д'Ивоар).

Подобно на Кларк, Карло Анчелоти също предпочита доказания опит пред суровия потенциал. Със средна възраст от 30 години и 190 дни, стартовият състав на бразилците срещу Хаити беше най-възрастният им в мач от Световно първенство след финала през 1962 г.

Лудост на Мондиал 2026: защо някои отбори може да искат да загубят нарочно?

Младост и опит в бразилските редици

Въпреки залагането на опитни играчи, в отбора има и вълнуващи изключения. Появили се от резервната скамейка във Филаделфия, Раян (19 години и 320 дни) и Ендрик (19 години и 333 дни) станаха най-младите футболисти, представяли Бразилия на Световно първенство от 56 години насам. Това е едва вторият път, в който „Селесао“ пуска в игра двама играчи под 20 години в един и същ мач от Мондиал, след като през 1958 г. това правят Жозе Алтафини и 17-годишният тогава Пеле.

Голяма част от надеждите на бразилците, особено след контузията на Рафиня, са свързани с Винисиус, който е участвал в шест гола в последните си пет международни мача (три гола и три асистенции). И докато Винисиус е настоящето, Неймар може би представлява миналото. Звездата на Сантос обаче вече е възстановен и може да вземе участие в мача. Интересен факт е, че първият му дубъл с емблематичната жълта фланелка идва именно срещу Шотландия преди 15 години.

Ключови фигури и предишни сблъсъци

Феновете на Шотландия, известни като „Тартановата армия“, призовават Стив Кларк да даде повече свобода на бързоногото крило Бен Ганън-Доук, който изигра роля при гола на Джон Макгин срещу Хаити, но остана резерва при загубата от Мароко.

Макар Ганън-Доук да е скритият коз, незабелязаният герой за Шотландия безспорно е Люис Фъргюсън. Той е лидер в отбора по няколко показателя до момента:

  • Отнети топки: 8
  • Пресечени пасове: 4
  • Спечелени дуели: 20

Фъргюсън, заедно със Скот Маккена и Арън Хики, пропусна няколко тренировки поради леки травми, но се надява да бъде готов за мач, който може да се превърне в най-великия момент за шотландския футбол.

Що се отнася до съперничеството, това ще бъде петият мач между Бразилия и Шотландия на световни финали. От 1974 г. насам само двойката Аржентина – Нидерландия (шест) се е срещала по-често. След равенството 0:0 през 1974 г., „Селесао“ печели следващите три сблъсъка (4:1 през 1982 г., 1:0 през 1990 г. и 2:1 през 1998 г.), като освен това е непобеден и в шест приятелски срещи.

Вероятни състави

ШОТЛАНДИЯ: 1. Ангъс Гън - 22. Нейтън Патерсън, 13. Джак Хендри, 5. Грант Ханли, 3. Анди Робъртсън - 11. Раян Кристи, 19. Люис Фъргюсън, 4. Скот МакТомини - 17. Бен Доук, 10. Че Адамс, 7. Джон МакГин

Селекционер: Стив Кларк

БРАЗИЛИЯ: 1. Алисон - 13. Данило, 4. Маркиньос, 3. Габриел Магаляеш, 16. Дъглас Сантос - 8. Бруно Гимараеш, 5. Каземиро - 26. Раян, 20. Лукас Пакета, 7. Винисиус - 9. Матеуш Куня

Селекционер: Карло Анчелоти

Съдия: Сесар Рамос Паласуелос (Мексико)

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube и TikTok!