За първи път в историята на Световното първенство по футбол в полуфиналите на турнира се класираха четирите най-добри национални отбора в света според актуалната ранглиста на ФИФА. Ограниченията, наложени при тегленето на жребия, направиха това историческо постижение възможно.

Към 5 декември 2025 г., когато беше изтеглен жребият за групите и елиминационната фаза на Мондиала, първите четири отбора в класацията на ФИФА бяха в следния ред:

1. Испания
2. Аржентина
3. Франция
4. Англия

8 години по-късно Англия отново е на полуфинал, Белингам открадна шоуто на Холанд и Кейн

С желанието да гарантира присъствието на най-силните отбори в заключителните етапи на надпреварата, ФИФА ги разпредели в различни четвъртини на схемата. По този начин двата най-добри отбора в света - Испания и Аржентина, можеха да се срещнат единствено на финала. Същевременно двойките, формирани от първия и третия (Испания и Франция) и втория и четвъртия (Аржентина и Англия), нямаше как да се изправят един срещу друг по-рано от полуфиналите. Единственото условие беше и четирите фаворита да спечелят своите групи, което в крайна сметка се случи.

С други думи, идеалният сценарий, замислен от ФИФА – последните четири отбора в състезанието да бъдат и четирите най-добри в света – се осъществи. Според статистика на MisterChip, това е първият случай в историята на турнира, в който до полуфиналите достигат първите четири отбора от световната ранглиста.

Само веднъж досега се е случвало топ 4 да се изправят един срещу друг в елиминациите – на изданието през 2010 г., но далеч преди предпоследната фаза. Тогава Испания (2-ро място) и Португалия (3-то място) се срещнаха на осминафинал, а Нидерландия (4-то място) и Бразилия (1-во място) – на четвъртфинал.

Двата полуфинални сблъсъка обещават да бъдат изключително оспорвани. Франция и Испания ще се изправят на 14 юли от 22:00 ч., а ден по-късно, в същия час, ще се състои и двубоят между Англия и Аржентина.

Шампионът изстрада полуфинал, Аржентина наложи волята си над Швейцария в 120 минути

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube и TikTok!