Националният отбор на Мароко приключи участието си на Световното първенство през 2026 г., след като отстъпи с 0:2 на Франция в един двубой, в който френският тим демонстрира превъзходство. Въпреки поражението, един играч продължи да затвърждава статута си на един от най-добрите вратари при изпълнение на дузпи – Ясин Боно.
Опитният марокански страж се превърна в герой още в началото на мача, когато при резултат 0:0 се изправи лице в лице със звездата на съперника Килиан Мбапе. След дълга проверка с VAR, Мбапе изпълни дузпата, но Боно избра правилния ъгъл и улови топката, запазвайки интригата в мача.
Невероятна успеваемост при дузпи
Това спасяване само затвърди изключителната статистика на Буну по време на световни първенства. Това беше деветата дузпа, изпълнена срещу него на мондиал, като едва две от тях са се превърнали в гол. Останалите седем са пропуснати или спасени от него.
С този показател той е допуснал гол в едва 22% от случаите, което е феноменално постижение за вратар на такова ниво.
Ето и разбивка на статистиката му:
Общо дузпи: 9
Спасени/пропуснати: 7
Допуснати голове: 2
Процент допуснати голове: 22%
„Франция беше по-добрият отбор, това е истината“
В крайна сметка Мароко отпадна от турнира и Боно няма да пази добри спомени от мача, въпреки спасената дузпа. След последния съдийски сигнал той коментира представянето на отбора си: "Срещнахме отбор, който беше по-добър от нас, това е истината. Дори тактически не успяхме да наложим предимството си, защото те ни превъзхождаха във всеки един аспект. Трябва да го приемем, да се върнем на работа и да се изградим наново, като в същото време поздравим съперника."
Тактическият план, който не проработи
Вратарят на Мароко обясни, че отборът е подходил към мача с по-различен план: „Знаехме, че не можем да се надиграваме с Франция в открит мач, защото те са по-добри от нас в това отношение. Затова идеята ни беше да владеем топката и да се защитаваме чрез нея, след което да опитаме да пробием последната им защитна линия и да създадем положения. Не успяхме, защото не бяхме в най-добрата си форма – нито технически, нито психически. В турнир като Световното първенство не можеш да си позволиш такива грешки, особено срещу отбор като Франция.“

