Мирослав Коубек подаде оставка като селекционер на националния отбор на Чехия в понеделник, малко след като тимът беше елиминиран още в груповата фаза на Световното първенство.
Опитният 74-годишен треньор не скри разочарованието си, като отправи остри обвинения към медиите в страната, че са публикували „полуистини“ и „изфабрикувани новини“, насочени срещу него.
В свое изявление Коубек беше категоричен, че създадената обстановка прави работата му невъзможна. Решението му е било повлияно пряко от отношението на пресата.
„Медийната кампания, основана на известен брой полуистини и изфабрикувани новини срещу мен, също допринесе за моето решение“, заяви треньорът. „С тази атмосфера моето оставане начело на националния отбор на Чехия вече няма никакъв смисъл.“
Мирослав Коубек пое ръководството на чешкия национален отбор в изключително труден момент – след изненадваща загуба от Фарьорските острови по време на квалификациите за Мондиала. Въпреки това, под негово ръководство тимът успя да се пребори и да се класира за финалите на Световното първенство за първи път от 20 години насам, повтаряйки успеха от 2006 г.
Въпреки големите надежди след успешните квалификации, Чехия не успя да продължи добрата си серия по време на финалния турнир. Отборът попадна в Група А заедно със съставите на Мексико, Южна Африка и Южна Корея. Представянето на тима в групата беше разочароващо - спечелена само една точка в трите изиграни мача (равенство с Южна Африка), загуби в срещите срещу съдомакините от Мексико и срещу Южна Корея. Този слаб резултат доведе до отпадането на отбора още в началната фаза на надпреварата и в крайна сметка до решението на Коубек да се оттегли.


