Килиан Мбапе беше обявен за Играч на мача при победата на Франция с 3:0 срещу Ирак в мач от Световното първенство през 2026 г. Двубоят във Филаделфия се превърна в истинско изпитание за нервите, продължавайки близо четири часа заради мощни гръмотевични бури.
Звездата на Реал Мадрид отново показа класата си, отбелязвайки два гола, с които вече има четири попадения в турнира. Така той има равни показатели с Ерлинг Холанд (4) и се доближи само на един гол от Лионел Меси в надпреварата за голмайсторския приз.
Въпреки впечатляващото си представяне, Мбапе беше категоричен, че не се състезава с аржентинската легенда.
„Не мисля за това, не е никаква драма. Лео винаги е вкарвал голове, вкарва ги и винаги ще ги вкарва. Не гледам какво прави той, защото в противен случай ще трябва да правя повече. Съсредоточен съм единствено върху моя отбор. Когато вкарваш голове, се доближаваш до това ниво, но повтарям: за мен е по-важно да следя нашето развитие като колектив.“
Запитан дали се цели в титлата за голмайстор на турнира, френският нападател добави:
„Не знам. Не мисля за това. За мен на първо място е да имаме добър отбор, за да сме сигурни в силите си. Винаги съм вкарвал голове на световни първенства, това не е нещо, за което да се притеснявам. Преди всичко искам да напредваме като отбор, защото ще ни подложат на сериозни изпитания, ако искаме да стигнем до края.“
Мбапе коментира и своето физическо състояние, като призна, че е преминал през труден период.
„В Реал Мадрид направих всичко възможно, но всички знаят, че имах сериозна контузия. След това се възстанових, постепенно навлязох във форма и се завърнах по същия начин на физическо и ментално ниво. Опитах се да бъда в добро състояние. Но това е само началото и знаем, че имаме още много неща за подобряване.“
Необичайните обстоятелства около мача също бяха тема на разговор. Преди подновяването на играта Мбапе е провел разговор със служителите по поддръжката на терена.
„Частта от терена, в която атакувахме, беше подгизнала. Казах им, че трябва да се опитат да отводнят двете половини на терена поравно. Беше недостатък за нас, чакахме два часа и видяхме, че теренът не е бил покрит. Беше много дълга нощ. От гледна точка на нервите беше изключително трудно, защото трябваше да останем концентрирани и нащрек. Да прекараш два часа в съблекалнята изисква много усилия. Но играчите и треньорският щаб свършиха страхотна работа. Изпълнихме задачата си и сме много доволни от начина, по който играхме.“
???? Kylian Mbappé: “Why was I annoyed during the restart? The part of the pitch where we attacked was full of water.
— Madrid Xtra (@MadridXtra) June 23, 2026
They spent 20 minutes cleaning the part where we defend, but they didn’t spend any time cleaning the part where we attack.
I wanted them to spend the same time… pic.twitter.com/8Ub1lCwqqg
Нападателят не пропусна да похвали и своя съотборник Усман Дембеле, който също се разписа.
„За него е важно да вкарва. Искахме той да отбележи, искахме да му дадем възможности. За нас е огромно предимство да имаме играч като него – уникален и специален. Искаме да му помогнем да се чувства комфортно, независимо от позицията му. Тази вечер той се чувстваше отлично във всичко, което направи. Много сме щастливи за него.“



