Удинезе и Емполи изиграха изключително драматичен мач от 37-ия кръг на Серия А, в който не успяха да се победят и завършиха наравно 1:1 в Удине, след като си размениха по един гол от дузпа в заключителните етапи на двубоя.

Така домакините събраха 34 точки на 17-ото място във временното класиране, на една пред тосканци, които остават 18-и, в зоната на изпадащите.

Фрозиноне пък спечели с минималното 1:0 гостуването си на Монца, като по този начин събра 35 точки на 15-ото място, на една пред 16-ия Верона. Монца е на 12-ата позиция с 45. Тези резултати означават, че Сасуоло официално се сбогува с мястото си в Серия А.

Каляри направи решаваща победа и обрече Сасуоло

Битката за оцеляване в италианския елит остава изключително драматична, като последният изпадащ, който да се присъедини към Сасуоло и Салернитана, ще се реши в последния кръг, когато Фрозиноне посреща Удинезе, а Емполи приема Рома.

Верона също е в борбата за място в елита, но е с един мач по-малко от конкурентите си. Утре, 20 май, отборът гостува на вече изпадналия Салернитана, докато в последния кръг посреща у дома гарантиралия си титлата Интер.

Три точки ще осигурят оцеляване на Фрозиноне, Верона и Емполи. Тези три отбора зависят сами от себе си, докато Емполи ще оцелее ако не допусне грешка срещу Рома, но ще се надява някой измежду Верона и Удинезе да стъпи накриво.

УДИНЕЗЕ - ЕМПОЛИ 1:1
0:1 М‘Байе Нианг (дузпа) 90‘, 1:1 Лазар Самарджич (дузпа) 90‘+14‘

В 36-ата минута футболистите на Емполи си помислиха, че поведоха в резултата, след като рикоширала топка достигна до краката на Юсеф Малек, който с великолепен удар под напречната греда я прати в мрежата, но попадението не бе признато, тъй като ВАР установи, че е имало игра с ръка в хода на нападението.

В 57-ата минута Удинезе получи добра възможност да излезе напред в резултата, след като Кийнън Дейвис стигна до центрирана топка и нанесе добър удар с глава, който за негово съжаление и за радост на Емполи, премина покрай левия страничен стълб.

В последната минута от редовното време Лазар Самарджич фаулира Николо Камбиаги в наказателното поле, което доведе до дузпа. С изпълнението се нагърби М‘Байе Нианг, който стреля в долния десен ъгъл и макар вратарят Мадука Окойе да хвана ъгъла, не успя да отрази удара.

Дълбоко в добавеното време, в 9-ата минута след изтичането на редовното време се стигна до разбъркване в наказателното поле на Емполи и пропуск от метър-два, като домакините имаха претенции за дузпа. Това доведе до напрежение и червен картон за човек от щаба на гостите.

При самата ситуация имаше съмнения за засада, но такава ВАР не видя, като бе отсъден 11-метров наказателен удар за задържане на Якопо Фацини срещу Мартин Пайеро. Лазар Самарджич прояви хладнокръвие и стреля, като прати топката в мрежата и донесе скъпоценна точка на Удинезе.

МОНЦА - ФРОЗИНОНЕ 0:1
0:1 Уалид Шедира 9‘

Фрозиноне излезе напред в резултата още в деветата минута на срещата, когато Абду Харуи с брилянтно центриране качи топката на главата на Уалид Шедира, който я насочи неспасяемо към левия ъгъл, разписвайки се за 0:1. В 25-ата минута Харуи стреля опасно към долния ляв ъгъл, но Алесандро Сорентино спаси със сетни сили. До края на срещата повече голове не паднаха.