Изминаха 20 кръга от първенството на efbet Лига, класирането е ясно, а всички погледи вече са насочени към зимната подготовка и най-вече какво ще се случи след това.

Тръпката е навсякъде с efbet.com

Dsport реши да покаже ситуацията в елита на България от гледната точка на числата и статистиката, която понякога може да бъде изключително показателна. Анализът на първите 20 кръга от efbet Лига е предоставен от SportsBase - новият дигитален проект, посветен на създаването на система за футболен и видео анализ. Компанията предоставя широка гама от услуги, покриващи всички възможни нужди на своите клиенти - включително видео платформа, статистически отчети след мачовете, анализ на живо с минимално забавяне, сурови данни, фитнес и аналитични отчети на играчите.

Днес ще обърнем внимание на клубните показатели, а в петък ще ви представим и индивидуалните – на самите играчи, а също така ще ви покажем как би изглеждал отбора на полусезона на база специфичен индекс на играчите, който се формира като комбинация от над 10 компонента за всеки футболист.

Да се върнем обаче на отборната статистика и най-интересните моменти от нея.

ГОЛОВЕТЕ

Лудогорец вкара най-много голове до момента – 48, а Черно море е на второ място с 35. Любопитно е обаче кога падат най-често попаденията в efbet Лига. Това се случва между 75-ата и 90-ата минута на двубоите. В този период са отбелязани 71 гола, а най-малко голове падат в първите 15 минути на всеки мач – общо 44 гола. Между 15-ата и 39-ата минута се отбелязани 57 гола, а в последните 15 минути на първото полувреме 55 гола. В продължението на първото полувреме са вкарани 15 гола. В първите 15 минути на втората част са вкарани 60 гола, а между 60-ата и 75-ата минута имаме нови 58 гола. В добавеното време на мачовете са реализирани 21 попадения.

Интересното е, че от 16 отбора в efbet Лига само 4 вкарват по-често през първото полувреме, отколкото през второто. Берое Стара Загора е истински лидер в това направление, след като беройци са вкарали 71% от своите голове през първата част. Процентът на Пирин е 62, на Славия е 53, а на ЦСКА 1948 52%. за попадения през първото полувреме. Всички останали отбори бележат по-често през втората част на мачовете, като най-голяма разлика има в Ботев Враца – 67% през второто полувреме и 33% през първата част.

Логично нещата се променят, когато говорим за допуснати голове. Там има една изключително любопитна тенденция. Локомотив Пловдив е допуснал цели 81% от головете си през първото полувреме на мача, а Пирин има 71% допуснати голове през второто полувреме на мачовете.

ДУЗПИТЕ

Отборът на ЦСКА 1948 е получил най-много дузпи до момента – 7, като са реализирали 5 от тях. Черно море имат 6 дузпи с 5 вкарани, а Ботев Пловдив 5 дузпи с 4 реализирани. Единственият отбор, който няма отбелязана дузпа е Берое. Старозагорци са получили 1, но не са я вкарали. Лудогорец има 3 получени и 2 реализирани дузпи, ЦСКА е с 2 получени и една вкарана, а Левски с 2 реализирани от 2 получени дузпи.

КАК ВКАРВАТ ОТБОРИТЕ?

Любопитно е да отбележим от какви атаки най-често реализират своите голове тимовете. Лудогорец има 32 игрови попадения, като 26 са в следствие на постепенно нападение, а 6 на контраатака. Разпределението от зоните е горе-долу еднакво – 12 гола от ляво, 10 през центъра и 10 по десния фланг.

За никого не е изненада, че Левски вкарва най-често с атаки отляво. Цели 12 попадения „сините“ са реализирали по левия фланг срещу 4 по десния и 7 през центъра. ЦСКА също е по-силен отляво, като е реализирал 10 гола от този фланг.

Славия обаче играе изключително силно по десния фланг, като цели 82% от попаденията идват именно от там. Любопитното е, че „белите“ и Локомотив София са единствените два отбора, които нямат нито един отбелязан гол с атака през центъра.

СТАТИЧНИТЕ ПОЛОЖЕНИЯ

Статичните положения също са сериозно оръжие, а Лудогорец е вкарал 10 гола от корнер, като по този показател ЦСКА бе абсолютен лидер, но миналата година. Сега „червените“ имат само 3 попадения след ъглов удар. Локомотив Пловдив пък е лидер по голове след преки свободни удари. Левски има 5 гола след корнер, но нито един след изпълнение на пряк свободен удар било то директен или центриране. Освен „сините“ слаби в този показател са още Ботев Пловдив, Етър и Крумовград. Ботев Враца пък е единственият тим, който не е реализирал гол след ъглов удар.

Ботев Враца е в най-лошо положение, когато трябва да се защитава при ъглов удар. Врачани са допуснали цели 8 гола след корнери. 6 е допуснал тима на Етър. Берое пък се пропуква при изпълнение на преки свободни удари – 5 допуснати попадения. Единствено ЦСКА 1948 не е допуснал гол при изпълнение на ъглов удар на съперника.

УДАРИТЕ

Лудогорец шутира средно по 20 пъти на мач и средно уцелва вратата 8 пъти. По този показател шапионите изпреварват конкуренцията с пъти. Втори е Черно море със средно 15 удара на мач, от които 5,3 точни. ЦСКА стреля също средно по 15 пъти на мач и средно по 5 точни удара, а абсолютно същите показатели има и Левски.

Най-лошо се представят футболистите на Пирин, Ботев Враца, Етър и Хебър, които имат средно по 8 удари на мач, а Пирин средно 2,8 пъти уцелва вратата на съперника.

НАРУШЕНИЯТА

Крумовград е отборът, който извършва най-много нарушения средно на мач – 15. Тимовете на Левски, Пирин и Локомотив Пловдив са най-фаулирани – по средно 14 пъти на мач.

Най-малко нарушения извършват играчите на Пирин – 10 средно на мач, а най-малко фаулирания тим е този на Ботев Пловдив – също 10 нарушения средно на мач.

ЗАСАДИТЕ

Играчите на Лудогорец най-често попадат в положение на засада – 2,6 пъти средно на мач. Втори по този показател са футболистите на Арда, а трети ЦСКА. Левски пък е отбора, чиито футболисти остават в засада средно по 1,2 средно на мач – най-малко в целия елит.

ВЛАДЕЕНЕТО НА ТОПКАТА

Лудогорец и Левски са отборите, които владеят топката най-дълго в своите мачове. Това са единствените тимове в елита, които имат контрол върху кълбото средно поведе от 30 минути в своите мачове. Лудогорец е с 32:20 средно на мач, а Левски с 30:19. ЦСКА е на 10-то място по този показател с 24:27 минути. На дъното е Етър със средно 20:18 минути контрол върху топката.

Средното игрово време в efbet Лига е 25:22 минути на отбор, което прави малко на 50 минути чисто игрово време на мач.

ПАСОВЕТЕ

Лудогорец (590), Левски (521) и Локомотив Пловдив (518) са тимовете, които си подават над 500 пъти средно на мач. Шампионите имат 86% точност на пасовете, а Левски и Локомотив Пловдив са с 85% точност.

Етър са на дъното на класацията със средно 340 паса на мач и 75% точност.

ЕДИНОБОРСТВАТА

Лудогорец и Черно море печелят най-много единоборства. Двата тима имат по 53% спечелени единоборства средно на мач, а ЦСКА е на трето място с 52%

Най-слаби по този показател са играчите на Хебър – 47%.

Разбира се това са малка част от статистическите показатели, които могат да се анализират от специалистите, за да се придобие по-глобана представа за това кой къде и с какво е силен в efbet Лига. Представихме ви някои от най-популярните, но съществуват и доста специфични такива, които се използват от анализаторите на клубовете.

В петъчния ден ще ви покажем и индивидуалните показатели на играчите и ще разберете как би изглеждал идеалния отбор на полусезона според статистическите данни и индекса на SportsBase.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS