Треньорът на младежкия национален отбор на България Александър Димитров коментира ексклузивно пред Дарик радио и dsport жребия за квалификациите за Европейското първенство до 21 години.

„Лъвчетата“ са в Група D заедно с действащия европейски шампион в тази възраст Германия, както и Полша, Израел, Косово и Естония.

„Група, която ще даде възможност да премерим сили с настоящия европейски шампион Германия, момчетата да придобият добър международен опит, който им липсваше и им липсва, тъй като досега не са се класирали за нито един елитен кръг в предходните квалификации – U17 и U19. Ако изключим фаворита, Полша е добре познат тим, Косово и Израел са трудни съперници. Тази група ще даде възможност на играчите да придобият опит, който след това да помогне на тези, които се докажат в първия отбор. Ще бъркат при нас, надявам се да бъркат по-малко, отколкото в предишните квалификации, за да не бъркат горе“, каза Димитров относно групата.

Той не пожела да даде прогноза за развоя на групата: „Не мога да се ангажирам с конкретно класиране, защото миналите квалификации заслужавахме да завършим трети, но за съжаление не успяхме да се класираме. Не мога да се ангажирам с конкретно място, но колкото по-напред, толкова по-добре за всички“.

„Не мога да кажа, защото 6 човека бяха викани за приятелски срещи в първия отбор и в момента не мога да кажа с кои играчи разполагам и с кои – не. Ясно, че младите играчи, които се открояват в клубовете си, ще бъдат викнати в първия отбор, каквато е политиката. Затова не мога да кажа с кои играчи ще разполагаме. Надявам се всичко най-добро да бъде при нас, но ако заслужават, нека бъдат в първия отбор“, запази в тайна Димитров имената на играчите, на които ще разчита.

„Тези 6 човека – Светльо Вуцов, Марин Петков, Християн Петров, Димо Кръстев, Слави шопов и Никола Илиев, са викани в мъжкия национален отбор, но могат да играят и при нас, позволява им възрастта“, уточни той.

Димитров изрази готовност да вика още български играчи, които не са израстнали в България: „Абсолютно и категорично да, имаме нашите задачи. Има клубове, с които водим разговори. Преди няколко седмици бях в Търция, за да говоря с Баран (Аксака) от Галатасарай. Няма да е само той. Има и други, разговаряме, търсим, имаме и други примери. Един Йоан Стоянов, един Силвестър Джаспър го намерихме. Търсим, това е част от нашата работа и от задачите, които са ни поставени“.

„Да, това не е лошо, но смятам, че не трябва да подценяваме българските школи. Има няколко школи в България, които работят добре, има отбори от efbet Лига, които разчитат на млади състезатели и не се страхуват да им дават шанс и да ги пускат. Не трябва да подценяваме работата на нашите школи. За съжаление, не във всички е това, което ние всички желаем, но се работи и невинаги, когато отидат някъде в чужбина, са отишли на по-доброто място и са взели по-доброто решение. Всяко нещо трябва да стане в определено време, на точното място, за да се получи. Това го гледах в един курс в Швейцария, който карах. Даваха много такива примери, защото не само българските млади играчи искат да излизат в чужбина. Това не е проблем само в България, а е в доста страни. Много е важно да попаднеш на правилното място в правилното време“, завърши Димитров.

България попадна в група с актуалния европейски шампион в квалификациите за Евро 2025

Илиана Раева се възмути от ‘‘новини‘‘ за Левски

Бразилци искат повече пари от Лудогорец за Винисиус

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS