До края на миналия век футболът е изключително безизвестен спорт в Съединените щати, където дори го наричат сокър. Американският спортен запалянко не гледа на тази игра като на нещо интересно, динамично и приковаващо вниманието му.

За него футболът е по-бавен от хокея, по-нерезултатен от бейзбола и по-безинтересен от баскетбола, а какво остава да говорим за американския футбол, който е като божество в САЩ.

Днес обаче ситуацията е коренно различна. Американската Мейджър лийг сокър поддържа едно добро ниво и макар най-големите звезди в нея да са позастаряващи, около тях се „излюпват“ все повече и повече талантливи младежи, които бързо са забелязани от европейските клубове и заминават отвъд Океана, където футболът не се казва сокър.

Така и феновете на футбола в САЩ стават все повече на брой и по-компетентни. Това не е подминато от богатите собственици на спортни клубове в страната на неограничените възможности.

Американските бизнесмени и магнати разбират, че отвъд Океана лежи една златна мина, за благородния метал в която ламтят милиони по целия свят. Така започва експанзията към Европа.

Това е доста иронично, тъй като обикновено европейците са били тези, които са отивали да завладяват нови територии в епохата на Великите географски открития, докато сега именно Старият континент става целта на американските богаташи, които искат да се възползват от любовта на феновете тук към Цар футбол.

Така стигаме до началото на третото десетилетие на 21-и век, в което един немалък процент от клубовете в най-силните европейски шампионати са собственост на американци или пък инвеститори от отвъд Океана са в ръководството на клуба.

Последните три примера са Челси, Милан и Лион. Тод Боели е само един от многото американски милиардери, които поеха контрола в някои от най-големите европейски клубове. Други такива лица са Стивън Палюка, Джон Текстър, Пол Сингър и др., и др.

Ето и списък на европейските отбори, които по някакъв начин са контролирани от американци:

Висша лига:

Манчестър Юнайтед: клубът принадлежи на семейство Глейзър, което контролира още тима по американски футбол Тампа Бей Бъканиърс. Братята Джоел и Аврам са силно критикувани от феновете на клуба заради начина си на управление.

Ман Юнайтед готов да даде огромна сума за голмайстора на Серия А

Арсенал: собственикът на клуба Стан Крьонке е може би най-влиятелният човек в спорта, след като притежава още отбор по американски футбол – Лос Анджелис Рамс, баскетбол – Денвър Нъгетс, хокей – Колорадо Аваланш, както и Колорадо Рапидс, който се състезава в МЛС.

Астън Вила: съсобственик на „виланите“ Уес Идънс има основен дял акции и в шампиона в НБА за 2021 г. Милуоки Бъкс.

Бърнли: „виненочервените“ са притежавани от инвестиционния клон на американската фирма „ALK Capital“ – „Velocity Sports Partners“ (VSP), ръководена от Алън Пейс.

Кристъл Палас – сред собствениците на лондончани са хора като Джон Текстър (собственик на Лион, Ботафого и Молембеек с фонда си „Eagle Football“) и Дейвид Блицер (инвеститор в испанския Алкоркон, нидерландсия АДО Ден Хааг, германския Аугсбург, американския Солт Лейк Сити и белгийския Беверен, както и на баскетболния Филаделфия 76-ърс)

Лийдс: Компанията, която притежава известния тим по американски футбол Сан Франсиско 49-ърс – „49ers Enterprises“, притежава и английския клуб.

Ливърпул: Джон У. Хенри и Том Вернер са собственици на холдинговата компания „Fenway Sport Group“, която също е собственост на ЛеБрон Джеймс. Те притежават още бейзболния отбор Бостън Ред Сокс и отбора на NHL Питсбърг Пингуинс.

Челси: Тод Боели придоби лондонския клуб след напускането на Роман Абрамович. Милиардерът е съсобственик на Лос Анджелис Доджърс. Сред новите собственици на Челси са още швейцарския милиардер Ханс-Йорг Вис, съсобственика на Доджърс Марк Уолтър и британския инвеститор в имоти Джонатан Голдщайн. Операцията бе подкрепена от групата малки американски инвеститори „Clearlake Capital Group“.

Челси иска по 75 милиона годишно за нов генерален спонсор

Манчестър Сити: 10% от клуба принадлежи на компанията „Silver Lake“, която през 2019 г. влезе в „City Group“, заедно с холдинга „City Group“ и „China Media Capital“.

В момента се извършва операция по придобиването на Борнемут от американския финансов специалист Бил Фоли, като се чака одобрението на Висшата лига за завършване на сделката по придобиването на „черешките“ от Фоли.

Статистиката показва, че в 35% от клубовете в елита на Англия мажоритарни собственици са именно американски бизнесмени.

Ла Лига

Майорка: Собственикът на клуба от Балеарските острови е Робърт Сарвър, който държи властта и в баскетболния Финикс Сънс. На кормилото на Майорка са още бившата звезда и настоящи треньор на Бруклин Нетс Стив Наш, както и  бившия тенисист Анди Колбърг.

Севиля: 5% от клуба са собственост на базираната в Маями фирма „777Partners“. Компанията наскоро купи белгийския Стандарт Лиеж, а също така придоби 70% от акциите на бразилския Вашку Да Гама. Инвестиционната платформа е собственик още на италианския Дженоа и на френския Ред Стар, като в момента води преговори за влизане в борда на директорите на австралийския Мелбърн Виктори.

Серия А

Аталанта: 55% от клуба са собственост на компанията „Bain Capital“, ръководена от Стивън Палюка (собственик на Бостън Селтикс). Основателят на компанията е бившият кандидат за президент на САЩ Мит Ромни.

Милан: италианският шампион бе закупен от „RedBird Capital Partners“ през август 2022 г., която също е с американски собственици. Фондът, който придоби „росонерите“ са 1,2 милиарда евро, обединява в себе си редица знаменитости, като ЛеБрон Джеймс и Дрейк, които са инвеститори в него.

Рома: милиардерът Дан Фридкин е собственик на Рома от 2020 г. Той също така е инвестирал в света на киното и има дистрибутор „NEON“, който промотира носителя на Оскар – Паразит.

Фиорентина: тимът от Флоренция е собственост на Роко Комисо, който е роден в Калабрия, но има и американско гражданство. Той притежава още историческия футболен Ню Йорк Космос.

Специя: клубът се държи от фонда „MSD Capital“, който вече е собственик на португалския Каса Пиа и на датския Сьонерюск Фуудболд.

Лига 1

Лион: както стана въпрос, „хлапетата“ са собственост на милиардера Джон Текстън и компанията му „Eagle Football Holdings“, която притежава 80% от акциите на клуба. Същата компания има дялове в Кристъл Палас, Моленбеек и Ботафого.

Олимпик Марсилия: Франк Маккорт е собственик на Олимпик Марсилия от 2016 г., като в миналото ръководеше Лос Анджелис Доджърс. Освен „фокейците“, Маккорт притежава веригата за конен спорт „Global Champions Tour“.

Тулуза: през 2020 г. клубът е придобит от същата компания, която държи собствеността в Милан и има акции в Ливурпъл – „RedBird Capital“.

Други клубове:

Сарагоса: дългогодишният участник в Ла Лига, който сега е във второто ниво на испанския футбол, е притежаван от няколко американски компании. Трите фирми, които държат собствеността в клуба, са „Real Venture“, „Global Tavira“ и „Zfútbol“.

Алкоркон: испанският тим е част от веригата клубове, в които е инвестирал Дейвид Блицер, м чието портфолио са още Аугсбург, Кристъл Палас, АДО Ден Хааг и Беверен, както и Реал Солт Лейк от МЛС, хокейният Ню Джърси Девилс, баскетболният Филаделфия 76-ърс и бейзболния Кливланд Гардианс.

Леганес: това стана последният клуб в Испания, който мина под американски контрол. Компанията „Bluew Crow Sports“, водена от Джеф Лухноу, плати почти 40 милиона евро на Виктория Павон и Фелипе Морено за мажоритарен пакет от акции за клуба от южната част на Мадрид.

Ковънтри: втородивизионният тим е собственост на една от малкото жени в света на футбола: Джой Сепала.

Барнсли: той е част от „NewCity Capital“, който е собственик на няколко отбора: Остенде (Белгия), Кайзерслаутерн (Германия), Нанси (Франция), Есберг (Дания), Ден Бош (Нидерландия) и ФК Тун (Швейцария). Освен това Били Бийн, на когото е базирана книгата „Moneyball“, има миноритарен дял в клуба, както и в нидерландския АЗ Алкмаар.

Millwall: тимът от Чемпиъншип е собственост на „Chestnut Hill Ventures“, която компания работи в областта на финансите.

Суонзи: Стивън Каплан и Джейсън Левиен имат 68% от клуба. Каплан също е съсобственик на американския футболе „DC United“ и е бил главен изпълнителен директор на баскетболния Мемфис Гризлис.

В по-долните нива на английския футбол има още клубове, чието финансиране идва от Съединените щати. Такъв е случаят с тимове като Кеймбридж Юнайтед, Ипсуич Таун, Портсмут, Плимут Аргайл и Уикъмб Уондърс

Дженоа: както вече стана въпрос, клубът е притежание на американската „777Partners“, която има дялове в Севиля, Вашку Да Гама и Стандарт Лиеж. 

Парма: един от бившите клубове на Христо Стоичков в момента е част от „Krause Group“, която инвестира сериозни суми в земеделието и по-конкретно – във винарската индустрия.

Венеция: президент на новия клуб на българския национал Петко Христов е Дънкан Нидерауер, който бе изпълнителен директор на Нюйоркската стокова борса до 2014 г., а от 2020 г. е във Венеция и дори помогна за вкарването на клуба в Серия А.

Каен: френският клуб е собственост на фирмата за рискови капитали „Oaktree Capital Management“, която държи собствеността в Каен заедно с французина Пиер-Антоан Каптън.

Изключвайки Германия и донякъде Испания, в останалите три топ първенства в Европа американското присъствие става все по-осезаемо.

От 60-те клуба във Висшата лига, Серия А и Лига 1, 19 са притежавани изцяло или частично от американски компании.

Наред със собествеността, американските бизнесмени вече правят опити да вкарат в европейския футбол някои традиции от спорта в САЩ. Пример за това бе предложението на собственика на Челси Тод Боели да се направи Мач на звездите във Висшата лига.

Докъде ще се стигне с този тип собственост на клубовете в най-силните първенства в Европа и какви измерения ще придобие съперничеството между американските и арабските капитали, които в моемента опитват да привлекат на своя страна колкото се може повече клубове, предстои да разберем...

Челси трябва да продаде играчи през лятото за 200 милиона, иначе - няма Европа

Тод Боели е кралят на комбинациите: той иска Челси да бъде освободен от финансовите правила заради Абрамович

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS