Българският национален отбор по волейбол стартира с чиста победа 3:0 гейма (25:22, 25:16, 25:20) срещу Гърция в мач от група А на Европейското първенство. Двубоят продължи само 78 минути и българските волейболисти се справиха с противника без да вдигат оборотите кой знае колко. През цялата продължителност на мача си личеше превъзходството родната селекция в класата. Гърците бяха конкурентноспособни само до средата на първия гейм и в кратки промеждутъци до края на двубоя. Нашите доминираха във всички показатели на играта и това даде възможност на Силвано Пранди да експериментира с шестицата на игрището. Така във втория гейм своя дебют за мъжкия национален отбор направи Георги Петров. Младият посрещач се присъедини към редиците на българския тим в последния момент преди старта на Евроволей 2019 на мястото на контузилия се Розалин Пенчев.

Най-резултатен за нашите бе Цветан Соколов, който реализира 17 точки, с 10 точки финишираха посрещачът Тодор Скримов и центърът Светослав Гоцев.

Как хронологично се разви сблъсъкът България - Гърция:

ПЪРВИ ГЕЙМ: Българите не стартираха двубоя напълно концентрирани, гърците се възползваха и си осигуриха преднина от 3 точки (5:2). Добрата защита на южните ни съседи запази аванса им и те бяха лидери при резултат 10:7 в тяхна полза. Постепенно обаче волейболистите ни намериха ритъма на игра, изравниха при 11:11 и поведоха с 16:13 след добре построени блокади и концентрация в защита. България затвори първия гейм с 25:22, въпреки че изпита затруднения с отразяването на силния начален удар на Гърция.

ВТОРИ ГЕЙМ: Геймът започва точка за точка и резултатът бе равен при 5:5. Последва силна серия за българите и те поведоха комфортно с 9:5. Българската блокада бе изключително успешна и преднината на нашите набъбна за нула време до 9 точки (20:11). Почти без проблеми волейболистите ни затвориха втората част с 25:16 и поведоха с 2:0 в геймовете. Комфортният аванс даде шанс на селекционера Силвано Пранди да направи ротации в шестицата на игрището. Своя дебют за мъжкия национален отбор направи Георги Петров.

ТРЕТИ ГЕЙМ: Гърция започна третата част с аванс от 2 точки. Националите на България стопиха преднината за отрицателно време и заеха лидерската позиция до самия край на мача. Разликата между класите на двете селекции си пролича ясно. Точковата разлика се увеличаваше все повече и все повече. Беше въпрос на време нашите да затворят срещата. Те изпуснаха няколко мачбола, но в крайна сметка затвориха третия гейм с 25:20 без напрежение.

За България стартираха: разпределител – Георги Сеганов, посрещачи – Мартин Атанасов и Тодор Скримов, центрове – Виктор Йосифов (К) и Светослав Гоцев, диагонал – Цветан Соколов, либеро – Теодор Салпаров

Следващото препятствие за националния отбор по волейбол мъже на Евроволей 2019 са северните ни съседи Румъния. Сблъсъкът е на 13 септември от 18:15 ч. и ще може да го проследите пряко в сайта dsport.bg