България - Гърция 3:0 (25:22; 25:17; 25:17)

Волейболните ни националки удариха Гърция с 3:0 гейма (25:22, 25:17 и 25:17) в мач от Група "А" на Европейското първенство в Турция. Момичетата на Иван Петков не оставиха никакъв шанс на своите съпернички в зала "Ататюрк" в турската столица Анкара. Дамите ни записаха своята първа победа в турнира, а сблъсъкт продължи 74 минути.

Така, нашите момичета ще излязат срещу Финландия в ключов мач за класиране на осминафиналите. Двубоят е в четвъртък.

СТАТИСТИКА: България - Гърция 3:0 (25:22; 25:17; 25:17)

ПЪРВИ ГЕЙМ: Родните волейболистки стартираха мача срещу тима на Гърция, като и двата тима демонстрираха равностойна игра. След това обаче момичетата на Иван Петков допуснаха грешки при посрещането и блокадите и така се стигна до момента, в който Гърция поведе. Българките бързо поеха инициативата и обърнаха резултата в своя полза с 16:12, след това с 19:14, както и с 20:17. До края на мача родният тим съумя да продължи с добрата игра и да вземе гейма с 25:22.

ВТОРИ ГЕЙМ: Състезателките на Иван Петков започнаха втората част, доминирайки на волейболното поле. Българките поведоха със 7:5 и демонстрираха добра игра през цялото време. Видяхме мощни забивки, успешни сервизи, блокади и добро посрещане, а от страна на Гърция грешки и разколебаване при посрещането. Така се стигна до резултат16:10. След техническото прекъсване не настъпи особена промяна. При резултат 18:11 в полза на България, Гърция се опита да се съвземе и отбеляза три поредни точки, това обаче не им бе достатъчно. Дамите на Петков продължиха с добрата игра и така не дадоха възможност на гъркините да скъсят дистанцията и взеха и този гейм с 25:17.

ТРЕТИ ГЕЙМ: В третата част българките отново показаха добра игра и не оставиха шансове на Гърция. Нашите момичета надделяха, като видяхме борбеното лице на "лъвиците", които водеха през цялото време в третия гейм. Волейболистките на Иван Петков повториха крайния резултат от втората част на мача, а гръцкият тим не успя да се противопостави, допускайки грешки при посрещането, както и при блокадите си.

Думите на Иван Петков след победата: "Изпълнихме целта си за категорична победа над Гърция. Може би сме си взели поука от злощастния двубой с Франция на старта на европейското. Този мач, като цяло, повлия и върху следващите ни две срещи в груповата фаза със Сърбя и Турция. Сега изцяло се съсредоточаваме върху предстоящия ни двубой с Финландия".

Съставът на България: Мирослава Паскова,Елица Василева, Лора Китипова, Мира Тодорова, Гергана Димитрова, Жана Тодорова-либеро