България игра достойно, но не успя срещу Аржентина

Българските таланти ще играят за разпределяне на местата от пето до осмо

Инес Павлова Инес Павлова

Националният отбор на България по волейбол до 19 години остана болезнено близо до място в топ 4 на Световното първенство в Тунис.

В драматичен четвъртфинал българските таланти загубиха с 2:3 (19:25, 25:21, 24:26, 25:21, 13:15) гейма от Аржентина и ще продължат борбата за разпределение на местата между пето и осмо.

Пламен Христов заложи на следните титуляри: разпределител Любослав Телкийски, центрове Николай Захариев и Теодор Йорданов, крайни нападатели Самуил Вълчинов, Тодор Димитров, диагонал Георги Татаров и либеро Дамян Колев. В игра влязоха още Петър Петров, Руси Желев и Денис Карягин.

Георги Татаров от ЦСКА, който бе част и от селекцията на Мартин Стоев, стигна до сребро от Европейското в София и взе индивидуална награда за най-добър диагонал на форума, попадайки в Идеалния отбор на Европейското първенство за юноши под 17 години, сега пак бе на висота и завърши с 15 точки.

Началото в Тунис не бе добро за българските волейболисти под 19 години. Те играха точка за точка с аржентинските си връстници като до 14-та точка си разменяха водачество от само точка. Нашите обаче бяха отлични на блокада, но не успяваха да се организират в посрещане на силния противников сервис. Второто техническо прекъсване бе при пасив от 2 точки – 14:16. Съперника дръпна при 15:19, но нашите настигнаха зо 18:19. Момчетата на Пламен Христов обаче не успяха да изравнят и отстъпиха в частта с 19:25.

Втората част след кратки напътствия от щаба България откри с бързо 2:0 и 3:1 точки. С ас Аржентина изравни, че и стигна до 7:4. Момчетата ни обаче с колективна добра игра обърна за 8:7 и след серия от 6 поредни точки стигна до 10:7. Преднината ни се запази и до 15:9, а второто тхническо прекъсване бе при 16:11. Тодор Димитров с блокада стигна до 17:11, а сладващата точка пак бе в българския актив. След 19:12 обаче аржентинците взеха три точки и след ас намалиха зо 19:15. С добра игра по правата и диагонала отново поведоха 21:16, пускане на Николай Захариев пък ни изведе до 22:17. Денис Карягин взе гейм-бол (24:20) и от втори опит взехме гейма с 25:21. При равенството 1:1 гейма нашите продължаваха да отстъпват на атака (19:22), бяха по-добри на блок (9:8), равни при изпълнение на сервис, асове и грешки. Татаров бе с 9 точки, колкото и Армоа от Аржентина, а Тодор Димитров бе добавил 6.

Третият гейм бе открит с по-успешна игра на Аржентина, но българските юноши успяха да вземат първото техническо прекъсване при 8:7. След това играта бе равностойна и точка за точка. Минималното предимство бе за съперника при второ техническо прекъсване (15:16). При пасив от 3 точки (17:20) Пламен Христов взе почивка, след която имаше мощна родна така през центъра за 18:20. Изравнихме, а след това имаше серия от 5 равенства до 24:24, а Аржентина спечели частта и поведе с 2:1 гейма след 26:24. Нашите до допуснаха блокдана на съпреника да е изравни с нашата, леко отстъпаха при атаките. Татаров иДимитров продължиха да бъдат най-резултатни съотвентно с с  14 и 11 точки.

Четвъртия гейм започна неприятно като при първото разиграване съдията не отсъди точка, след като спря играта заради контузия на волейболист от Аржентина. След прекъсването от 2 минути играта продължи с две точки на съперника ни. Българските юноши обаче след по-събрана игра изравниха за 4:4 и 5:5. С мощни атаки дори обърнаха аржентинците и влязоха в първо технически прекъсване с 2 точки аванс при 8:6.

Успяха да запазят преднината си в следващите няколко разигравания (10:7), но с по-стабилна блокада аржентинците изравниха и поведоха при 11:12. По късия диагонал ние настигнахме съпреника, но въпреки двете отлични защити на либерото ни Дамян Колев не успяхме да поведем. Последва игра точка за точка и серия от равенства, като на второ техническо прекъсване Аржентина водеше със 16:15. Ас на съпреника при 16:18 накара Пламен Христов да вземе почивка, а и продължавахме да отстъпвахме на атака и блок. Нашите успяха да догонят Аржентина след атака по диагонала и блокада на Николай Захариев за 19:19, а  и да обърнем за 20:19 и 22:20. Блокада на Денис дори ни изведе до 23:20. При първа възможност 24:20 заради сервис в аут не взехме частта, но Аржентина съще сгреши с начален удар в мрежата и така България спечели четврътия гейм с 25:21 и изравни за 2:2 гейма.

В тайбрека нашите влязоха вече с по-добър показател от съперника в атака, а Татаров и Димитров съортевнок с 15 и 14 точки. Откриващите точки в решителната пета част обаче бях след два грешни сервиса – 1:1. След това обаче Аржентина наложи ритъма на игра и след няколко добри отигравания по ръцете на родната блокада дръпна с три точки (2:5). Нашите се доближиха в резултата при 5:6 и 6:7 точки, изравниха за 7:7, а размяната на полетата бе отново при предимство на Аржентина – 7:8.

Татаров и Армоа се надиграваха, но юношите на Аржентина бяха по-ефективни и ни поведоха с 9:11 и след ас на Галардо с 9:12. Пасивът ни се запази и при 10:13. Следващото разиграване бе за България, но осветлението в залата в Тунис спря на половина и за кратко срещата бе спряна.

При подновяването на играта съперниците ни сгрешиха и резултатът стана 12:13, а и успяхме да изравним – 13:13. Първият мачбол обаче бе за Аржентина и те от пъви път успяха да затворят мача с 15:13 и с това да се класират в топ 4 на Мондиала.

Тодор Димитров завърши с 19 точки, Георги Татаров, който не игра в тайбрека с 15, а Самуил Вълчинов с 14.

След победата с 3:2 над Бразилия на 1/8-финал и загуба от Аржентина с 2:3, България ще играе за разпределение на местата от 5-то до 8-мо.

В плейофите за разпределение на местата, родните волейболисти ще се изправят срещу тима на Иран за втори път в турнира. Преди дни националите ни загубиха от съперника с 1:3 гейма в груповата фаза. Плейофният мач между България и Иран е на 29 август от 12:00 ч (б.в). Другият плейофен мач - между Япония и Беларус е от 15:00 ч. б.в.

Първият полуфинал от световното противопоставя Аржентина и Русия от 18:00 Във втория полуфинал един срещу друг застават домакините от Египет и Италия от 21:00 ч (б.в).