Националният тим на България спечели първа точка в световните квалификации за Мондиала в Катар през 2022. "Лъвовете" завършиха наравно 0:0 със Северна Ирландия в Белфаст.

Най-чистото положение за България дойде в 91-ата минута, когато стражът на Северна Ирландия със страхотно спасяване спря изстреляната от Митко Илиев топка да влезе във вратата му.

Ясен Петров направи шест промени спрямо единадесеторката, която започна от първата минута срещу Италия. Дебют за националния ни тим направиха Даниел Наумов, близнаците Андреа и Петко Христови и Антонио Вутов.

Ясен Петров: Правим всичко възможно да играем футбол, точката е справедлива

Даниел Наумов: Труден мач срещу здрав противник

Валентин Антов: Тези мачове ще ни помогнат да израстваме във всеки един аспект

Десподов: Не бяхме плахи, играхме борбено

Селекционерът на Северна Ирландия: Българският вратар беше на високо ниво

В 6-ата минута Стивън Дейвис пробва удар от дистанция, но не се наложи Даниел Наумов да прави спасяване, след като топката мина покрай вратата му. В 11-ата минута Джош Магенис отправи слаб удар с глава право в ръцете на Наумов.

В 17-ата минута Далас центрира в наказателното поле, но последвалото попадение във вратата на Наумов не бе зачетено заради нарушение на Далас срещу Момчил Цветанов. В 20-ата минута Вутов центрира в наказателното поле, но Кирил Десподов остана под топката. Две минути след това Магенис върна към Далас, който стреля с глава отблизо, пращайки топката в напречната греда.

В 34-ата минута стражът на Северна Ирландия не успя да хване топката след центриране на Кирил Десподов от фаул, но Андреа Христов се забави с центрирането. Топката все пак стигна до Антов, но ударът на играча на Болоня бе слаб.

В 43-ата минута Ясен Петров направи принудителна смяна. На мястото на капитана Георги Костадинов в игра се появи Петър Витанов. Капитанската лента пък отиде на ръката на Кирил Десподов. След първите 45 минути статистиката показваше, че владеенето на топката е 58% на 42% в полза на домакините.

За второто полувреме Димитър Илиев се появи в игра на мястото на Антонио Вутов.

Втората част започна с натиск на домакините. В 48-ата минута Даниел Наумов се намеси отлично след коварен удар на Уайт. В 54-ата минута след корнер Джони Евънс стреля с глава, но Наумов улови.

В 58-ата минута Момчил Цветанов изведе Десподов, но стражът на Северна Ирландия излезе напред и спря българина.

В 64-ата минута МакНеър опита остро центриране, но намеса на Антов извади топката в корнер. В 72-ата минута Ясен Петров направи тройна смяна. Йомов напусна, за да влезе Бирсент Карагарен. Петър Занев се появи на мястото на Момчил Цветанов, а Атанас Илиев замени Андрей Гълъбинов.

В 74-ата минута МакГин отправи силен изстрел, но покрай вратата на Наумов. Четири минути след това Занев опита пас към наказателното поле, след като получи от Карагарен, но подаването му беше блокирано.

Шест минути преди края на редовното време Найл МакГин стреля опасно, но за щастие покрай вратата. В първата минута на доавеното време Димитър Илиев стреля с глава след центриране от корнер, но стражът на Северна Ирландия се отличи със страхотно спасяване. В 93-ата минута Атанас Илиев получи от Петър Занев и стреля с глава, но над вратата.

Северна Ирландия - България 0:0

Жълти картони: МакНеър, Савил (СИ), Петко Христов, Валентин Антов, Атанас Илиев (Б)

Северна Ирландия: 1. Пийкок-Фарел, 4. Балард (74' 19. Майкъл Смит), 5. Джони Евънс, 20. Каткарт, 3. Люис, 14. Далас, 8. Дейвис - к, 17. МакНеър, 6. Савил (74' 22. Матю Кенеди ), 21. Магенис (83' 10. Лафърти ), 18. Уайт (64' 7. МакГин)

Резерви: 12. Азар -в, 23. Хюс - в, 2. МакЛафлин, 7. МакГин, 9. Чарлс, 10. Лафърти, 11. Фъргюсън, 13. К. Еванс, 16. Томпсън, 16. МакКан, 19. Майкъл Смит, 22. Матю Кенеди

България: 1. Даниел Наумов - в, 2.Петко Христов, 22. Андреа Христов, 4. Валентин Антов, 11. Кирил Десподов, 18. Ивайло Чочев, 9. Андрей Гълъбинов (72' 19. Атанас Илиев), 7. Георги Костадинов - к (43' 5. Петър Витанов), 8. Антонио Вутов (46' 20. Димитър Илиев), 21. Момчил Цветанов (72' 3. Петър Занев), 17. Георги Йомов (72' 6. Бирсент Карагарен)

Резерви: 13. Иван Караджов - в, 22. Пламен Илиев -в, 3. Петър Занев, 5. Петър Витанов, 6. Бирсент Карагарен, 10. Спас Делев, 12.Илиан Илиев, 14. Даниел Димов, 15. Васил Божиков, 16. Кристиян Малинов, 19. Атанас Илиев, 20. Димитър Илиев