Българин стана шампион при юношите на световното по карате в Япония

Добри Атанасов Добри Атанасов

Богомил Костов от варненския клуб Ичи Геки стана шампион при юношите (16-17 години) на провелото се в Япония световно елитно първенство по карате за юноши и ветерани. Възпитаникът на световния и четирикратен европейски шампион Емил Костов победи и четиримата си съперници още в редовното време с вазари и ипон в категория до 65 килограма. Освен него, при юношите от отбора на БКА - ИКО България участва и Валентин Желев (13-14 години), който отпадна на квалификациите в категория над 55 кг.

Ветераните ни се представиха достойно, като Живко Желев, Димитър Пенджуров и Страхил Иванов спечелиха по една среща, а Евгени Прудников (СКК Киокушин Спирит Бургас) от своя страна изигра четири срещи, печелейки Световна титла при ветерани Елит (40-44г) в супер-тежка категория.

България имаше и двама участника и в проведеното 12-о световно първенство на без категории, но те отпаднаха още в първия кръг.
 Борислав Борисов (СК Киокушин Силистра) загуби с “вазари” (шита дзуки) от французина Антонио Тюсо, а Александър Атанасов (СК киокушин Силистра) отпадна след съдийско решение от представителя на домакините Кайто Нишимура.

Треньорът на националния отбор Шихан Емил Костов бе рефер на първенството при мъжете, а Сенсей Гергана Апостолова-Костова оглави реферството при жените, което се случва за 1-ви път на състезание от такъв ранг.
Световен шампион на 12-тото първенство за мъже на без категории, което се провежда веднъж на четири години, стана японецът Микио Уеда.