Франческо Баная с "Дукати" се представи отлично на мократа от дъжд писта "Бурирам", спечели Гран При на Тайланд в клас MotoGP и намали изоставането си от лидера в шампионата Хорхе Мартин до 17 точки.

Действащият световен шампион Баная се възползва от грешки на Мартин с "Прамак Рейсинг" и Марк Маркес с "Грезини Рейсинг", за да триумфира с време 43:38.108 минути и да запише девета победа за сезона в шампионата по мотоциклетизъм на писта.

Мартин завърши втори на 2.905, докато Педро Акоста  (Испания, Red Bull GASGAS Tech3) е на трета позиция с пасив от 3.800 секунди.

"Тази сутрин след загрявката не бях толкова щастлив, но искам да благодаря на моя отбор. Разгледахме данните, разбрахме какво да правим. Имаше повече вода на асфалта и беше по-добре за мен. Много съм щастлив", каза Баная.

Карлос Сайнс тръгва от полпозишън в Мексико

Мартин остава начело в класирането при пилотите с 453 точки, докато Баная е втори с 436 при две оставащи състезания. На трета позиция е Маркес с 356 точки към момента.

Италианецът Баная започна от първа позиция, но Мартин поведе в първия завой с характерния си силен старт. Въпреки това, лидерът в световния шампионат, който имаше проблеми с навигирането в коварните условия и не можа да намери най-добрата си форма на хлъзгавия асфалт, излезе от пистата в петата обиколка и даде предимството на двукратния шампион.

Грешката на Мартин го свали на трето място зад Баная и Маркес и той беше принуден да се задоволи с гледането на струята вода, издигаща се от задната гума на Маркес през следващите няколко обиколки.

Попитан за стартовете в дъжда, Мартин каза: "Нивото, което демонстрираме, мисля, че не много хора могат да разберат колко бързо караме, дори и при тези условия".

Шесткратният световен шампион Марк Маркес натисна газта по средата на състезанието и бързо се придвижи в рамките на половин секунда от Баная. Италианецът успя да осуети опитите на испанеца да го измести от върха, а Маркес катастрофира в 15-ата обиколка. Хорхе Мартин пък вече беше загубил позиции пред Бания и не можеше да направи нищо, за да предотврати победата на италианеца.

Пиастри най-бърз в третата тренировка преди Гран При на Мексико

Маркес успя да се качи обратно на мотора си и да поднови надпреварата, завършвайки 12-ти.

Енеа Бастианини, който спечели спринта в събота, стартира втори, но направи слаб старт, преди да се разбие и в крайна сметка да завърши на 14-о място.

Следващият, 19-и кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм предстои в Малайзия от 1 до 3 ноември.