Барселона се наложи убедително над Алавес с 5:1 в срещеа от 23-ия кръг на Ла Лига. Франсиско Тринкао и Лео Меси се разписаха по два пъти, а Жуниор Фирпо вкара първото си попадение за сезона, за да оформи крайния резултат.

Тимът на Роналд Куман е на втората позиция във временното класира с 46 точки, с осем по-малко от лидера Атлетико. "Дюшекчиите" обаче са с мач по-малко. Алавес е на 16-а позиция с 22 точки.

В 30-ата минута дебютиралите като титуляри Илайш Мориба и Тринкао дадоха аванс на каталунците. 18-годишният Мориба върна към португалеца, който със силен шут прати топката във вратата на гостите.

В 34-ата минута Пачеко отрази удар на Тринкао. Две минути по-късно попадение на Меси не бе зачетено заради засада, която бе видяна с помощта на ВАР.

В края на първата част Меси все пак се разписа. Аржентинецът се справи с няколко играча на Алавес и си освободи пространство да стреля извън наказателното поле, топката се отби в страничния стълб и влетя във вратата на Пачеко.

В 57-ата минута грешка на Мориба позволи на Риоха да върне един гол за Алавес. Четири минути по-късно Тринкао бе изведен прекрасно от Антоан Гризман, но направи ужасяващ пропуск.

В 74-ата минута Тринкао се разписа за втори път в двубоя. Меси, който бе изведен от Педри,  бе спрян от Пачеко, но при добавката португалецът този път не сгреши и покачи на 3:1. Минута по-късно и Меси вкара втори гол. С изстрел от дъгата на наказателното поле аржентинецът матира Пачеко, който не помръдна.

Меси изравни рекорд на Шави

В 80-ата минута Гризман остро към Жуниор Фирпо, който засече топката във вратата за 5:1. Две минути преди края на редовното време Тринкао вкара трети гол в срещата, но той не бе зачетен заради засада.

В друг мач от кръга Ейбар и Валядолид не се победиха, завършвайки 1:1. Роке Меса даде аванс на домакините в 7-ата минута от дузпа, но Кике Гарсия изравни в 23-ата.