Барселона изстрада победата срещу последния в Ла Лига

Барселона се наложи трудно с 2:1 при гостуването на Леганес от 13-ия кръг на Ла Лига. Старши треньорът на каталунците Ернесто Валверде направи някои експерименти, а играта на отбора определено не беше на топ ниво.

Барселона започна двубоя в схема 4-2-3-1, в която Гризман действаше отляво, Дембеле отдясно, Луис Суарес в центъра на атаката и Лионел Меси в ролята на плеймейкър зад нападателя. В дефанзивен план каталунците бяха в експериментален вариант, като Умтити бе партньор на Жерар Пике, а по бековете действаха Ваге и Жуниор Фирпо. Леганес пък от своя страна започна двубоя с 5-ма в защита в опит да спре атомното нападение на каталунците.

Мачът започна както се очакваше, като Барса доминираше в притежанието на топката. Изненадващо Леганес беше отборът, който създаваше по-опасните положения.  Барселона трудно намираше пространства, докато домакините изчакваха своите шансове на контраатака.

Именно по този начин падна и първият гол в срещата. В 13-та минута след бърза контраатака на Леганес, Юсеф Ен-Несири с чудесно изпълнение в горния десния ъгъл на вратата не остави шансове на Марк-Андре Тер Стеген.

Само две минути по-късно резултатът можеше да бъде удвоен, но ударът на Оскар Родригес от малък ъгъл премина встрани от вратата.

Бързите атаки на Леганес продължаваха да затрудняват Барселона, който така и не можеше да навлезе в двубоя. Все пак в 23-та минута хората на Ернесто Валверде най-накрая се събудиха. Луис Суарес не успя да стигне до извеждащ пас, след като вратарят на домакните Иван Куеяр излезе навреме и изби.

Най-добрата възможност за изравняване дойде в 31-та минута, когато след центриране отново Суарес се оказа в добра позиция, но ударът му с глава бе брилянтно спасен от Куеяр. Лео Меси и компания продължиха да атакуват в търсене на попадение, но така и не създадоха повече положения до края на първата част.

Второто полувреме започна без промени и за двата отбора, като каталунците започнаха с моментален натиск в опит да изравнят. В 47-та минута след корнер Жерард Пике можеше да изравни, но ударът му с глава се отби в гредата.

Барса все пак стигна до попаднието, когато в 53-та минута след подаване на Меси от фаул, Суарес се извиси над всички и изравни за гостите.

В 78-та минута се стигна до намесата на ВАР, след като домакините претендираха за игра с ръка на Фирпо. След използването на ВАР съдията реши, че игра с ръка няма.

Голямата драма обаче дойде в 81-та минута, когато Барса сътвори пълен обрат. След центриране от корнер в наказателното поле на Леганес, топката се отклони в крака на играч на домакините, след което попадна в Артуро Видал, който отблизо не пропусна да вкара във вратата на Куеяр. Въпреки претенциите на играчите на Леганес за засада след намесата на ВАР се установи, че такава нямаше, защото топката попада във Видал, след като с нея преди това играе футболист на Леганес.

Барселона можеше да вкара трети гол в добавеното време на мача, когато Усман Дембеле излезе на чудесна позиция сам срещу Куеяр, но вратарят на Леганес успя да отрази удара му.

Барселона е лидер в класирането на Ла Лига с 28 точки, а Леганес продължава да е последен с едва 6 точки.