Тази седмица ЦСКА ще се опита да влезе в групите на Лига Европа. Гостуването на Базел е ключово за евентуален успех на "червените". Стадион "Санкт Якоб парк" не е от най-гостоприемните, въпреки че няма да има публика. Този мач обаче е в бъдещето или по-точно казано в четвъртък от 21:30 часа.

Ние обаче ще се върнем към миналото, когато един друг мач между тези два отбора влезе в световните новини като част от грандиозен удар срещу тотомафията. Всъщност се оказа, че през 2009 година мачът между швейцарците и българите в груповата фаза на Лига Европа е един от многото, които явно са манипулирани в името на залозите.

През ноември месец ЦСКА гостува в Швейцария и губи с 1:3. Срещата ще се запомни с изключително красивия гол на Тодор Янчев, но и с ред други неща. Украинският рефер Олег Орехов дава изключително спорна дузпа, след която Базел повежда с 2:0. Освен това той не показа червен картон на футболист на швейцарците, който удари Уго Баес от ЦСКА. Всички на стадиона видяха как "червените" бяха ощетени, а за това призна и швейцарската преса.

Всъщност само няколко месеца по-късно Олег Орехов е отстранен от съдийството до живот. Дисциплинарната комисия на УЕФА изхвърли украинеца с мотива, че е нарушил принципите на лоялност и безпристрастност. Сигналите са пристигнали от германската полиция, която е подала информация за манипулиране на крайни резултати от футболни срещи и корупция.

Скандалът е много по-голям и надхвърля пределите на мача Базел - ЦСКА. Само няколко седмици след двубоя се появи и информация за най-големия скандал в последните десетилетия свързан с корупция и манипулиране на футболни срещи, а година по-късно започнаха делата срещу замесените. Първоначално бяха разследвани 32 мача основно от долните дивизии на Германия, Словения, Унгария, Втора лига на Швейцария, Хърватия, Белгия, а Базел - ЦСКА бе единственият разследван мач на толкова високо ниво - групи в Лига Европа. Впоследствие стана ясно, че разследваните мачове са над 200.

Нека обаче се върнем към историята от преди десетилетие.

По това време говорителят на УЕФА Петер Лимахер обяви, че "несъмнено това е най-големият скандал за уреждане на мачове, който европейският футбол някога е виждал". Все пак, когато базираните в Бохум следователи за първи път започват разследване на хърватска банда те очакват да разкрият престъпления свързани с наркотици и проституция. По пътя на разследването обаче се появиха много изненади.

Факт е, че футболните мачове са по-трудни за манипулиране от други спортни състезания би било наивно да се мисли, че най-популярната игра е имунизирана срещу тази дейност.

Преди половин век бе установено, че няколко мача от Бундеслигата за сезон 1970/71 са манипулирани с цел печалба. Доста хора помнят и случая с германския рефер Робър Хойцер, който бе в основата на друг голям скандал за залагане на мачове, които е ръководил.

Такива случаи не подминаха Италия, Франция и други от големите държави, а голяма част от тях са доста стари във времето.

Да се върнем обаче на случаят, който немската полиция разнищи. Нито един от изброените случаи по-горе не може да се мери със скандала от 2009 година по мащаб или значение. Засегнати са около 200 мача в 9 различни лиги и двата най-големи европейски турнира - Лига Европа и Шампионската лига, както и мачове на националните отбори.

Разследването доведе непряко и до ареста на 16 души в Китай - включително и на Ян Сю, бившият вицепрезидент на Китайската футболна асоциация, който се оказа, че е замесен в уреждането на мачове по целия свят.

Скандалът в Европа бе насочен към девет държави - Германия, Турция, Белгия, Швейцария, Хърватия, Словения, Унгария, Австрия и Босна и Херцеговина. Три мача от квалификациите в Шампионската лига и 12 мача от Лига Европа, сред които и Базел - ЦСКА. Квалификация за европейското първенство за младежи до 21 години също влезе в светлината на прожекторите.

Мозъците на операциите - двама хървати, братята Анте и Милан Сапина. Техният план бе предлагане на подкупи на играчи, треньори, съдии в опит да повлияят на резултатите от мачовете преди да направят залози, за да спечелят значителни суми.

Измамите излязоха на преден план, когато германската полиция подслушва телефоните на заподозрените с очаквания да разкрият престъпления от друг характер. Разследването тогава е свързано с дело за над 50 нападения в различни държави, което доведе до ареста на 17 души.

Впоследствие разследването се разраства, а под прицела на закона попадат над 200 лица в различни държави. Патрик Нойман бе първият професионален футболист, който призна, че е приел подкуп. Полузащитникът бе отстранен от клуба заедно със съотборника си Тим Хагедорн, след като мачът между вторите отбори на Мьонхенгладбах и Кьолн бе сигнализиран като подозрителен. Нойман призна, че е получил 500 евро.

Марсел Шоун, защитник, който започва кариерата си в Щутгарт признава, че знае за договорка между тогавашният му отбор Оснабрюк и Аугсбург за точен краен резултат, но не успява да каже на никого до края на мача, който завършва според предварителния план - 3:0 за Оснабрюк.

В Унгария вратарят на Дебрецен Вукасин Полексич бе наказан за две години, тъй като не е съобщил за опит да бъде подкупен от страна преди двубоя в Шампионската лига с Фиорентина.

В Швейцария няколко играчи на Тюн бяха обвинени в симулативна игра в мач срещу Ивердон, който завърши със загуба на Тюн с 1:5, а много залози бяха направени за поражения с 4 гола.

Връщаме се и към героя от началото на статията. Именно украинският рефер Олег Орехов. Оказва се, че той не е участвал в манипулирането само на мача Базел - ЦСКА. Доказва се, че той има близък контакт с член на бандата, а двубоят в Базел не е единственият, в който се е представил според предварителните планове.

Какво всъщност стана с Анте Сапина, който се смята за основният мозък на операцията?

През 2009 година той получава присъда от 5 години лишаване от свобода. През 2012 година обвиненията се преразглеждат, делото продължава и през 2014 година Сапина получава нова присъда от 5 години лишаване от свобода.

Сапина признава за голяма част от манипулациите. Дори съдия Волфганг Митруп е впечатлен от признанието на Сапина: „Може би някой ден, когато излезете на свобода, ще имате професура в залаганията!“, казва в съда Митруп. Държавният прокурор Андреас Бахман определи Сапина и екипа му като „Шампионската лига на измамите със залагания“.

Дори съдия Волфганг Митруп беше впечатлен от признанието на Сапина: „Може би някой ден, когато се освободите, ще има професура в залаганията!“ Държавният прокурор Андреас Бахман определи Сапина и екипа му като „Шампионската лига на измамите със залагания“.

Всъщност и съдията, и прокурорът са прави, защото Сапина и аверите му измислят най-различни схеми. Те организират и финансират тренировъчен лагер на босненския Травник в Швейцария, за да заложат големи суми пари за манипулираните контроли.

Творчеството им няма граници. Те поемат контрола върху белгийски отбор от втора дивизия, сглобен от „послушни“ играчи, които ще играят според желанията на своите шефове. В крайна сметка самите играчи също се включват в залаганията, което се оказва големия проблем за бандата.

Марио, един от сподвижниците на Сапина, притежава няколко бюра за залагания в Нюрнберг. Той разкрива, че много известен бивш играч от Бундеслигата е толкова пристрастен, че се е случвало да спи в букмейкърския пункт. Признание дойде от бившия нападател на Санкт Паули Рене Шницлер, който призна, че е бил компулсивен комарджия от 18-годишна възраст и е получил 100 000 евро от магнат за залагания.

Дълго време схемата за залагания върви гладко, а Сапина печели по 1 млн. евро от залози на месец. В рамките на няколко години Анте Сапина се превръща от лош студент по икономика до краля на залаганията в Берлин.

Локо Пд удари ЦСКА на "Лаута" (Видеоанализ)

Крушарски: В ЦСКА са злобари, някой от горе нарежда на съдията

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS