Астън Вила спечели с минималното 1:0 гостуването си на Лийдс от 26-ия кръг на Висшата лига. Заради контузия участие в мача не взе звездата на бирмингамци Джак Грийлиш.

Единственото попадение в срещата бе дело на Ануар Ел-Гази още в 5-ата минута на мача. Гостите показаха много добри действия в защита и успяха да обезличат своя съперник, за да запазят крехкия си аванс до последния съдийски сигнал.

След победата Вила е осми с 39 точки, докато йоркширци заемат десетото място с 35 пункта.

Първата възможност в мача се откри пред Лийдс още в 1-вата минута. Патрик Бамфорд проби в наказателното поле и опита удар. Нападателят се подхлъзна и не успя да насочи топката към врата. За малко обаче да се получи асистенция за Рафиня, който на далечната греда се размина с топката.

В петата минута „виланите“ поведоха с 1:0. Топката бе центрирана от корнер в наказателното поле на домакините. Всички футболисти обаче се разминаха с нея. Оли Уоткинс овладя на границата на наказателното поле и с меко подаване изведе Ануар Ел-Гази зад отбраната на съперника. 25-годишният полузащитник бе оставен непокрит и от непосредствена близост нямаше как да пропусне. Останаха леки съмнения за засада, но повторенията показаха, че Ел-Гази е в редовна позиция.

В 18-ата минута Ел-Гази стреля опасно от дистанция. Стражът на Лийдс Илан Мелие обаче успя да реагира навреме и изби встрани.

В следващите минути домакините се изнесоха напред в търсене на изравнителния гол, докато бирмингамци чакаха своя шанс на котнраатака. В 40-ата минута Оли Уоткинс открадна топката и тръгна на самостоятелен пробив. С топка в крака той пробяга сериозна дистанция преди да опита удар от границата на наказателното поле. Защитник на Лийдс застана на пътя на топката и омекоти изстрелва, така че за Мелие нямаше никакви проблеми да се намеси.

След почивката Астън Вила се прибра и започна да пази крехкия си аванс. „Виланите“ показаха много добра игра в защитата и тотално обезличиха своя опонент. В нито един момент вратата, пазена от Емилиано Мартине, не бе сериозно застрашена и в крайна сметка резултатът до последния съдийски сигнал остана непроменен. Така Вила прибави три точки към актива си.