От Българска федерация по борба отговориха със становище, публикувано на официалния си сайт, след като националният отбор по класическа борба, начело с Кирил Милов и Семен Новиков дадоха пресконференция, в която ясно заявиха подкрепата си към вече бившия старши треньор при мъжете – Сослан Фарниев, като се обявиха против централизираната подготовка на националните отбори.
От БФБорба заявиха, че „Гриша Ганчев, Данаил Ганчев и Сослан Фарниев са минало за Българската федерация по борба и нищо не зависи от тях“, като добавиха, че платформата на председателя на федерацията – Станка Златева, „включва централизирана подготовка на представителните национални отбори в трите стила“.
Ето какво написаха от БФБорба:
„На общото събрание, което беше проведено на 11 март 2025 г. във Варна, платформата на председателя Станка Златева и на новия Управителен съвет беше подкрепена от над 100 клуба при 120. Платформата включва централизирана подготовка на представителните национални отбори в трите стила. Съгласно решение на управителния съвет на БФБ условие за участието на европейско първенство, световно първенство и олимпийски игри и финансирането на съответните състезатели, е участието им в централизираната подготовка. Изключение от това условие се допуска при изключителни и извънредни случаи по предложение на Старши треньора на Националния отбор и след вземане на решение на УС на БФБ. Клубовете дадоха своята оценка за управлението на Гриша Ганчев. Гриша Ганчев, Данаил Ганчев и Сослан Фарниев са минало за Българската федерация по борба и нищо не зависи от тях.
Единствено УС на Българска федерация по борба има правомощията и съгласно тях е взел решение за национален треньор по класическа борба да бъде назначен Стоян Добрев. УС на БФБ носи отговорност пред законите и подзаконовите нормативни актове на Република България, пред общото събрание на БФ Борба и работи в полза на българския национален интерес.
Тази информация вече е публикувана в сайта на БФБ. Темата за старшите треньорите и централизираната подготовка е приключена за Българска федерация по борба. От 07.05.2025 до края на месеца всички национални гарнитури мъже и юноши в двата стила и жени, девойки са в режим на поетапно преминаване към централизирана подготовка“.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS