23 хил. км². Или колкото Южния централен район в България, включващ областите Пловдив, Пазарджик, Смолян, Кърджали и Хасково. Точно толкова е голяма източноафриканската държава Джибути. Там има едно 11-хилядно градче Арта, дом на едноименен футболен тим. Именно в него днес се подвизава бившият играч на Арсенал и Барселона Алекс Сонг. Toй още играе в Шампионската лига, но африканската.
Решението на халфа да подсили тима предизвика сериозен интерес не само в Джибути, но и в целия свят. Но Арта Солар е амбициозен проект. Там ритат направилите име в Европа Карлос Камени, Диафра Сако, Дани Нункеу и Ален Траоре.
Но Сонг няма никакво намерение да върви към безславен край на кариерата. На 34 години той е капитан на Арта и мечтае за втора държавна титла.
Когато няма ангажименти към своя клуб, полузащитникът отскача до родния Камерун. На Западния бряг той има строителна компания, модна къща и училище в столицата Яунде
И въпреки това той намери време да играе за Aрта Солар в първия кръг на африканската шампионска лига, но там отпадна от кенийски отбор. Това обаче едва ли ще отчая босът на тима Томи Никос. Зет на президента на Джибути, той направи богатство в авиацията и бизнеса с възобновяеми енергийни източници. Оттам идва и името “Solar”. A aмбицията на президентския зет е екзотична, толкова и гръмка – да направи клуба „африканския ПСЖ”. Сонг не крие, че именно тези аспирации на собственика са го привлекли. И парите.
Иначе камерунецът е юноша на френския Бастия. Той проби в представителния тим едва на 16 години, а след това бе продаден на Арсенал за над 1 млн. паунда през 2006 г. В първия си сезон бе периферна фигура, втория го изкара под наем в Чарлтън. Големият пробив в състава на Арсен Венгер дойде в кампания 2008/2009. Тогава Сонг направи 48 мача във всички турнири. Играеше предимно като дефанзивен халф, а понякога бе използван и като централен защитник. Неговият принос към „артилеристите” бе особено важен след продажбата на Сеск Фабрегас. Тогава Венгер му повери повече творчески отговорности, а Сонг се отплати с 11 асистенции през сезон 2011/2012.
По всичко изглеждаше, че той може да стане клубна легенда на „топчиите”. Но тогава камерунецът реши да последва Фабрегас в Барселона. Трансферът струваше на новия му клуб около 17 млн евро. В Испания обаче конкуренцията бе жестока. Бускетс, Фабрегас, Шави, Иниеста, Ракитич. Ако му се случеше да играе, обикновено бе в ариегарда. Все пак Сонг изигра 65 мача за две години при „лос кулес”.
Но на играча това не му пречи особено. Той е в Каталония заради многото пари. И не го крие. „Бях в Арсенал 8 години, но започнах да изкарвам добра заплата през последните 4. Тогава някъде осъзнах и какъв прахосник съм. Не можех да спестя дори 100 хил. паунда. А хората ме имаха за милионер”, разказва Сонг.
Тогава обаче идва офертата от Барса. „Като я видях не се замислих. Спортният директор на клуба ми каза, че няма да играя много. Но какво от това – щях да съм богат”, признава халфът. Между „Камп Ноу” и Джибути той се подвизаваше за кратко в Уест Хем, Рубин Казан и Сион.
Той имаше бурни отношения и с националния отбор на Камерун, след като изяде много критики заради лакътя, който наби на Манджукич по време на Мондиала в Бразилия през 2014 г. Тогава Сонг получи червен картон, а неговите съотборници добутаха до 0:4 от Хърватия. Това бе и последният му мач със зеления екип.
През август 2018 г. той се присъедини към швейцарския клуб Сион, но в началото на пандемията от коронавирус през 2020 г. той бе един от деветте играчи, освободени от тима заради отказ да намалят заплатите си.
След девет месеца извън играта Арта Солар потърси Алекс. И той веднага донесе титлата на своя тим в местното първенство. Сега Сонг и компания отново са първи, като през следващата кампания амбициите за Шампионската лига ще са много по-високи.
Левандовски взе наградата The Best на ФИФА за втори пореден път
Dsport е и във Viber! Присъединете се и бъдете преди всички
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS