Прелицензирането на всички спортни клубове в България трябва да спре наличието на клубове-фантоми, които в последствие определят председателите на различните федерации. Това заяви министърът на спорта Красен Кралев по време на отчета, който направи пред премиера Бойко Борисов за постигнатото от Министерството на младежка и спорта през 2019 година.

Прелицензирането, което трябва да се осъществи до 18 януари 2020, е свързано с новия закон за физическото възпитание и спорта като основната задача е то да разреши именно казуса с клубовете-фантоми. По темата се изказа и премиерът Бойко Борисов, който акцентира върху проблема във футбола и волейбола – двата спорта, в които през 2020 трябва да бъде избрано ново ръководство.

„Изключително важно е, защото после на конгресите отиват клубовете фантоми и могат да си избират който искат председател, без да има една тежест като глас. Дали е ЦСКА, Лудогорец, Левски примерно във футбола с Хайдук еди кой си. Така и във волейбола и във всички спортове. Много трябва да сте стриктни тук, много. Въвлечете и нашите окръжни началници. Много добре знаем. Младене (Маринов, министърът на вътрешните работи б.р.), включи се в това да им помогнеш.“

Кралев разкри, че през 2019-а в реконструкция на спортни обекти министерството е дало над 5,5 милиона лева.

„В областта на спорта започнаха сериозни реформи, които произтичат от влезлия в сила през януари нов закон за физическото възпитание и спорта. Най-важната от тези реформи е прелицензирането на всички спортни клубове в България и съответните федерации. Спортните клубове трябва да отговарят на съвършено нови условия, да нямат свързани лица в управителния си органи, да бъдат членове само на една федерация, да имат наети лицензирани треньорски кадри и да имат спортни бази. Това е важен аспект в борбата с клубовете-фантоми. Като приключим до 18 януари тази година системата ще бъде тотално изчистена".

„Подобрихме инфраструктурата в цялата страна със средства на министерството, над 5,5 милиона бяха инвестирани в реконструкцията на спортни съоражения. Най-големите, от които бяха реконструкциите на стадиона в Кърджали, основен ремонт на тренировъчната зала в Зимния дворец, спортната база в Казанлък, ремонт на втората писта в Добрич, зала за щанги във Варна, обектите са над 15. Тази година имаме готовност още от януари да започнем с още 5 обекта.“

„Проведохме най-мащабните консултации с над 3 хиляди младежи от 12 града на България – 6 от северна и 6 от южна. Основната цел беше да се включат пряко в диалога младите хора. Бяха обсъдени всички възможни предизвикателства и техните идеи за справяне.“

„Започнахме разработване и внедряване на стандарти за качество при младежките услуги, тази програма е с министерството на труда и социалната политика. Проектът е за близо 5 милиона лева и цели да бъдат предоставени услуги с реално действие за развитието на млади хора в страната, ще бъдат създадени 7 младежки центъра в страната и там ще имат възможности младите хора да се срещнат с професионалисти.“

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS