Бомбардировачът на нацията полетя за последен път. Този път към едно по-добро място, както казват хората. Една от най-големите фигури на германския футбол Герд Мюлер си отиде от този свят днес, на 75 години.
Много хора ще махнат с ръка, ще кажат: "Бог да го прости, велик футболист беше", и толкова. За феновете на Байерн обаче днес е черен ден, който завинаги ще остане в съзнанието им. Защото Мюлер бе олицетворение на духа на баварците, или поне този на привържениците - Niemals aufgeben (б.а - Никога не се предавай).
Почина германската легенда Герд Мюлер
Именно този транспарант вдигнаха феновете на Байерн по време на двубоя с Порто от 1/4-финалната фаза на Шампионска лига през 2015-та. Германският гранд бе загубил първия мач в Португалия с 1:3. В реванша обаче тимът воден от Пеп Гуардиола победи с 6:1 и продължи напред в турнира.
Такава е и историята на Мюлер. Животът му е низ от възходи и падения.
Нападателят пристига в Байерн от Ньордлинген, когато е едва на 19 години. Още в първия си сезон, под ръководството на Детмар Крамер, той вкарва 39 гола в 32 мача. След това обаче начело на отбора идва Златко Чайковски. За никой фен на баварците не е тайна, че треньорът не е никак въодушевен от младия Герд. Специалистът нееднократно му казва, че е прекалено нисък, прекалено бавен за футболист. Дори му предлага да се захване с някой силов спорт - вдигане на щанги или борба.
Rest in Peace, Gerd Muller. A supreme scorer of goals. pic.twitter.com/qZZavTcMwb
— @forgottengoals (@forgottengoals) August 15, 2021
Думите на Чайковски са сериозен удар по самочувствието на бъдещата звезда и той изиграва най-слабия си откъм резултати сезон именно в първата година на специалиста начело - 16 гола в 39 мача. Изглежда, че Чайковски е бил прав за Мюлер. Футболистът обаче няма никакво намерение да се предаде, а дори напротив - започва да тренира два пъти повече от останалите, да усъвършенства уменията си, за да докаже, че има място сред най-добрите в Европа, а защо не и в света.
В крайна сметка Чайковски е принуден да разчита на Мюлер, който от своя страна му се отплаща с десетки попадения. Мюлер се превръща в голова машина, каквито днес са Меси, Роналдо и Левандовски. Нападателят бележи с такава честота, че никой по това време не може да се мери с него. Върхът в кариерата му са 66-те гола в 49 мача, които вкарва през сезон 1972/73. Година по-рано пък става първият футболист вкарал 40 попадения в Бундеслигата. Рекорд, който бе подобрен от Роберт Левандовски едва миналия сезон, когато полякът се разписа 41 пъти.
В кариерата си с Байерн Мюлер печели четири титли на Германия, също толкова купи на страната, три пъти е носител на КЕШ, един път триумфира с КНК и един път за Интерконтиненталната купа. През 1970-ата пък печели "Златната топка".
Добрите си игри Мюлер пренася и в националния отбор на Германия. С Бундестима той печели Световното първенство през 1974-та и Европейското 2 години по-рано. Мюлер бележи фантастичните 68 гола в 62 мача с националната фланелка и си заслужава прякора "Бомбардировачът на нацията". Между 1974-та и 2006-та той също така държи рекорда за най-много голове на Световни първенства с 14. През 2006-та постижението бе подобрено от Роналдо, а през 2014-та от Мирослав Клозе, който има на сметката си 16 гола.
Gerd Muller was a LEGEND:
— ESPN FC (@ESPNFC) August 15, 2021
Scored 700+ career goals
Only 6 other players have.
Scored 10+ goals in single WC
Only two other players have.
Scored in WC & European Cup final
Only four other players have. pic.twitter.com/B0SeUz1ZL8
Мюлер бе гениален футболист, но за сметка на това личният му живот бе доста противоречив. Особено след края на кариерата му, когато се отдава на лек живот и започва да злоупотребява с алкохол. Той стига дори до ръба на фалита. На няколко пъти добрите му приятели от Байерн и Бундестима Франц Бекенбауер, Паул Брайтнер и Ули Хьонес опитаха да помогнат на бившия голмайстор да излезе от дупката, но той така и не искаше да направи усилието. След дълги години на алкохолизъм най-накрая постъпи в клиника.
За щастие Мюлер успя да загърби порока си и да се върне към нормалния начин на живот. Той дори получи работа в Байерн и бе треньор във втория отбор на баварците. През 2015-та година ръководството на германския гранд съобщи, че легендата страда от тежка форма на Алцхаймер. Тогава шефовете на Байерн помолиха феновете и журналистите да проявят разбиране и да не навлизат в личното пространство на семейството. И те се съобразиха.
През последните 6 години нищо не се чуваше за Мюлер, знаеше се единствено, че е в родния си дом в Ньордлинген заедно със съпругата си Уши. Именно тя бе един от първите поздравили Роберт Левандовски, когато полякът счупи рекорда на съпруга ѝ за най-много голове в един сезон в Бундеслигата.
Смятам, че в онзи ден, на 24 май 2020 година, и Мюлер се е усмихнал и зарадвал на постижението на своя наследник. Днес, малко повече от година по-късно, той пое на последния си полет. Дано да е лек и спокоен, но дори и да не е, Бомбардировачът на нацията знае как да се справи.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS