Членът на Управителния съвет на Левски Борислав Георгиев коментира надълго и нашироко темата с дълга на Левски към НАП, приходите на клуба и начините за погасяване на този дълг. Той каза още, че в клуба са отворени към идеи за нов инвеститор.

„Трябваше да се изчака един срок за ревизионния акт. След многократни срещи в НАП – всяка седмица по два пъти, постигнахме съгласие с тях по всички въпроси. На 1.12 внесохме искане за отсрочване на задължението в три години. Вноските са по 220 хиляди лева на месец. Последната 36-а вноска е изравнително. Има едно усложнения, че в периода, в който се формират тези задължения, са присъединени и едни 2 милиона към Столична община. Те също трябва да се разсрочат. В момента няма как, защото все още не са си избрали председател. Към НАП са 7 милиона, към СОС са 2, пак са под 10 милиона. Ние сме представили един идеен проект в кметството. Общо от Нова година клубът ще трябва да заплаща 279 хиляди лева месечно към Столична община и НАП. Казвам го, защото Левски въпреки добрите резултати, не се е спасил. Основната цел е обединението на фенската маса“, каза адвокатът на пресконференцията на Левски.

Той разкри, че глобите за 2022 г. са близо 4 пъти по-високи от тези за 2023 г.: „Всички резултати са добри, но има и негативни обстоятелства, които влошават ситуацията в клуба. Глобите през цялата 2022 година са в размер на 120 хиляди лева. Тази година общо са в размер на 428 хиляди лева. Оставам на вас да прецените каква е причината за това. Аз само ще посоча някои обстоятелства. Считам, че тези неща трябва да са ограничени. Тези 428 хиляди лева можем да ги внесем януари и февруари, ако постигнем споразумението за насрочване. НАП трябва да се произнесе до края на януари. Имаме уверението, че можем да получим коледен или новогодишен подарък. Ще има споразумение за разсрочване, въпросът е кога ще се случи. За финансовото състояние на клуба имаме ръст на приходите повече от 10%“.

„Декември обикновено е слаб откъм продажба на билети, но предстоят коледни празници. Феновете купуват, стока има. Като цифри не мога да кажа, че ръстът е навсякъде, имаме и спад. В приходните части от УЕФА имаме ръст 54%, продажба на стоки до ноември над 13%, продажба на билети над 10%, от трансфери над 100%. Притеснително е, че имаме спад при членските и абонаментните карти. Всички знаете причините. Трябва да се преустанови малката война между феновете. Левски е на всички и не може да е залог на една личност или група от хора с различни интереси, някои от тях неясни. Адмирирам, че казаха, че са намерили хора и спонсори. Няма лошо, има ред. Входира се искането, дали е обезпечено с гаранция или не. Всичко друго са интерпретации. В средносрочен план е именно постигането на разсрочването. Без него няма държавна или частна структура, която да преговаря с нас. Работим по подобряване на инфраструктурата на клуба. Втората задача е изясняване на статута на стадиона. Как ще бъде осъществено това е въпрос на преговори. Говори се с инвеститори и международна одиторска фирма. Тя ще бъде гарант за цялостната реализация. Засега няма да плащаме. Всичко ще бъде обвързано с цялостния материален принос, който ще получи Левски от тяхната дейност. Видели са потенциал и са съгласни. Може би пропускам много неща и ще ме допълват, но това са нещата, които ще се работят през 2024 година. Не искам да ми задавате въпроси кой е инвеститорът и фирмата. Докато не се подпише договор, нищо не е договорено – основен принцип в правото“, разясни Георгиев.

„Предплатените вноски, за които говорих от спонсора, са изравнени и сме влезли в ритъм. Без да получаваме пари, сме си покрили разходите. Не казах нищо за разходната част. Исках да допълня, че балансът на едно дружество е огледало. Колкото повече се печели, се харчи. При нас не е така. Запазили сме разходната част като през 2022 година, най-вече откъм заплати. От тази гледна точка има пълна прозрачност и в ревизионният акт е установено. Разход са глобите от БФС и УЕФА. Може би ние бъркаме. Надяваме се, че с ваша помощ вече няма да има спекулации за финансовото състояние на Левски и нещата ще се подобрят“, допълни Георгиев по темата с финансите в Левски.

Той разкри, че в Левски са отворени за идеи за нов инвеститор: „Както всички знаете пазарът на акциите е свободен. Всеки може да прехвърля своите акции на други акционери. Те са около 10%. Какво променя това, че 10% са прехвърлени на някого. Каквито идеи има, нашият клуб е отворен. Който е бил на Общото събрание го казах, стига да не са химери. Има идеи, има инвеститор, има човек, който иска да помага, има начини да влезе в контакт с нас. За нас са важни гаранциите, за да няма недомислици“.

Георгиев каза няколко думи и по темата с дълговете на клуба към Васил Божков: „Може би на темата Божков би следвало да се отдели отделна пресконференция. Дълг има. Към кого не мога да ви кажа. Не е към Божков, а към негови фирми. Казаното от него, че няма да търси сумите нито мога да потвърдя, нито отрека. Въпрос е на задълбочен правен анализ. Въпреки огромното ми желание не мога да отговоря на въпросите. Без да познавам в детайли нещата, без да съм разговарял с Божков, не мога да дам оценка. В правния мир всичко е възможно“.

„Обясних за НАП. Приходната агенция трябва да се произнесе до 1 февруари. Няма опасност, ако се произнесе в края на февруари. Предвидили сме за лиценза. Малка е вероятността. Разсрочването е предстоящо и почти сигурно. Не се знае кога ще се сформира СОС. Решението трябва да се внесе от кмета. Изцяло е в техния интерес, приоритетите са други. Дори да не постигнем разсрочването със СОС не пречи на лиценза. За НАП се следят. Много е малка вероятността и ще направим всички възможно да нямаме проблем с лиценза. Работим цяла година“, повтори членът на УС на Левски относно разсрочването на плащането към НАП.

„В края на 2019 година задълженията бяха различни. Тогава бяха главница и лихва в размер на 5 милиона, сега са повече от девет. Това натрупване е станало вследствие пандемията, тежкото положение на Левски до стъпването на генералния спонсор, който е спасил Левски и впоследствие затрудненията, които е изпитвало предходното ръководство в изплащането на текущите задължения. Там тече една безмилостна лихва, знаете. Има нещо хубаво в цялата работа. Когато се изплати главницата, спират да текат лихви, а те се обезценяват от инфлацията. Не го разпространявайте, за да не ни обвинят в задни мисли“, направи разликата между 2019 и 2023 г. адвокатът.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS