Чакането свърши - след 40 години и 6 загубени финала, Билбао взе Купата на краля (ВИДЕО)

Веско Вълчев Веско Вълчев

Атлетик Билбао най-после счупи каръка и спечели Купата на Краля в Испания, след като победи Майорка след изпълнение на дузпи. В редовното време и продълженията мачът завърши 1:1, а при дузпите футболистите на Майорка пропуснаха два пъти, докато четиримата изпълнители на Билбао бяха точни.

Така 40-годишното чакане на феновете приключи, след като Билбао за последно бе вземал купата през далечната 1984 година. След това „баските“ изиграха цели 6 финала, които загубиха, като 5 от тях бяха в рамките на последните 13 години.

Майорка поведе в чрез Родригес в 21-ата минута, но Сансет изравни в 50-ата. При дузпите пропуски направиха Морланес и Радонич. Дузпата на Мано Морланес бе хваната он Агиресабала, а Радонич изпрати топката над вратата. Точни за Билбао от бялата точка бяха Гарсия, Миняин, Весга и Бергентер, а за Майорка реализираха Муриджи и Санчес.

Футболистите на Атлетик Билбао започнаха по-активно мача, но в средата на първото полувреме допуснаха попадение.

Още в 5-ата минута Иняки Уилямс опита да отбележи, но шутът му бе блокиран и избит в ъглов удар.

В 12-ата минута Антонио Раийо шутира от далечно разстояние, но не уцели вратата.

„Баските“ създадоха още една добра ситуация в 16-ата минута. Иниго Руис де Галарета стреля в долния ляв ъгъл, но Доминик Грайф се намеси.

В 21-ата минута Майорка поведе. Даниел Родригес получи топката от Антонио Раийо и с хубав удар закова топката в горния десен ъгъл за 0:1.

Майорка можеше да вкара и втори гол в 28-ата минута. Саму Коща пропиля добра възможност, след като засече центриране от пряк свободен удар, като стреля с глава, но изпрати топката встрани от вратата.

В 31-ата минута Горка Гурузета бе близо до изравняването. Той стреля от средно разстояние, но Доминик Грайф спаси.

5 минути преди почивката Нико Уилямс вкара топката в мрежата, но попадението не бе зачетено заради засада.

Малко преди почивката Билбао пропусна още два шанса. Първо Иняки Уилямс се озова на стрелкова позиция, но прати топката встрани от вратата.

Минута по-късно Горка Гурусета пропусна да изравни, като също прати топката извън вратата.

Второто полувреме можеше да започне кошмарно за Билбао, тъй като Майорка можеше да отбележи втори гол. Сайл Ларин получи топката на границата на наказателното поле и стреля, но Хулен Агиресабала спаси.

В 50-ата минута Билбао изравни. Нико Уилямс пусна към Оян Сансет, който демонстрира страхотен поглед и изпрати топката в мрежата на Майорка за 1:1.

Този гол даде достатъчно самочувствие на Атлетик, като футболистите от Билбао имаха желание да решат мача още в редовното време, но не им се получи.

До края на 90-те минути Атлетик Билбао бе отправил 6 точни и 7 неточни удара по посока вратата на Майрока срещу 4 точни и 4 неточни за своя съперник.

Най-доброто положение през първото продължение бе в 102-ата минута. Тогава Икер Муниаин изпълни пряк свободен удар от средно разстояние, но топката мина встрани от левия стълб.

В 108-ата минута Унай Гомес овладя топката и стреля към вратата на Майорка, но защитник блокира шута му.

В 113-ата минута Хулен Аригесабала на практика спаси Билбао, тъй като Майорка бе близо до гола. Ведад Мурики стреля с глава, след центриране в наказателното поле, но стражът на Билбао се справи.

При дузпите първо изпълниха футболистите на Майорка, а Мурики бе точен. Последва точно изпълнение и на Гарсия. Първият пропуск дойде при втората дузпа на Майорка, която Морланес пропусна, а стражът на Билбао хвана. Последва успешен удар на Муниаин и втора пропусната дузпа за Майорка, след като Радонич изпрати топката над вратата. Весга бе точен за Билбао, а Санчес за Майорка, но крайното 4:2 при дузпите оформи Беренгер.

Масови сбивания между фенове преди финала за Купата на краля (ВИДЕО)