Салфорд Сити е отбор от осмото ниво на английския футбол. През лятото на 2014 бившите звезди на Манчестър Юнайтед Гари Невил, Фил Невил, Пол Скоулс, Ники Бът и Райън Гигс сключват сделка за закупуването на аматьорския клуб. През януари 2019 Дейвид Бекъм се присъединява, като купува 10% от акциите, останалите 40% са в милиардера Питър Лим, който е собственик и на Валенсия.

„Випуск '92“, както се наричат футболистите на „червените дяволи“, увеличават капацитета на стадиона, но най-голямото подобрение, което предприемат, е в академията на отбора, където всички те са треньори. Когато един млад футболист е учен от Ники Бът, Райън Гигс, Пол Скоулс и Гари Невил, няма как да не попие много нови знания за играта.

За Салфорд се разчу много бързо. „BBC“ и „Sky Sports“ обръщат сериозно внимание на тима особено през сезон 2015/2016, когато той стигна до втория кръг на ФА Къп, отстранявайки Нотс Каунти (играл в Чемпиъншип за последно сезон 94/95). „BBC 1“ дори публикува документален филм, в който бе показан приятелския мач между Салфорд и отбора на „випуск '92“. Сър Алекс Фъргюсън участва в откриването на новия стадион, а Гари Невил е активен в youtube, което допълнително трупа интерес към клуба. Колкото повече е разпознаваем един отбор, толкова повече негови мачове се предават по телевизията и това ще да е главната цел, за да се генерират доходи.

Салфорд в момента се намира във Втора лига на Англия. В последните пет години изкачиха четири нива на английския футбол, но някои хора от футбола не са доволни от начина, по който го сториха. Не трябва да забравяме, че всичко това не е възможно без парите на бившите футболисти на Манчестър Юнайтед и Питър Лим. През миналия сезон от Салфорд купиха Адам Рууни от Абърдийн, който получава 4000 паунда на седмица. Това не е единственият играч, на когото е обещана висока заплата, за да се присъедини към тима.

Собственикът на Акрингтън Анди Холт обвини Салфорд в „кражба на промоция“. Наложи се на Гари Невил да оправдава многото пръснати средства с ниската средна посещаемост на мачовете на клуба – малко над 2500 души. Холт не е единственият критик на тази философия, че с много пари всичко може да се постигне в света на футбола.

Лекторът на финансовия университет Кийрън Магуайър в Ливърпул сподели в twitter: Бившите футболисти на Манчестър Юнайтед, собственици на Салфорд, който за първи път в историята си стигна до професионалния английски футбол (EFL). Значи ли това, че приказката му ще продължи или взетият заем от 2,4 милиона паунда от сингапурски инвеститор и загуби от 32000 паунда на седмица ще означават скорошен тъжен край?“

В публикацията Магуайър прикачи снимка с финансите на клуба.

Много може да не се съгласят с думите му, но истината е, че пободен модел е неустойчив и има реална опасност Салфорд да завърши като Ръшдън енд Даймъндс, който премина пътя от бедност в богатство и обратно за много кратко време.

През 1992г. Макс Григс обединява два местни аматьорски клуба Ръшдън Таун и Ъртлингборо Даймъндс. Така се ражда Ръшдън енд Даймъндс и в него се вливат милиони, за да постигне успехи. Историята продължава по-малко от 20 години. Клубът също като Салфорд се изкачва от аматьорските лиги в професионалните, много пари са вложени в подобряване на съоръженията на отбора, но той няма нужната фенбаза. Когато вижда, че няма да се получи, Григс се оттегля, което е катастрофално за проекта Ръшдън енд Даймъндс, а клубът изпада във финансова криза. Не след дълго се връща там, откъдето е тръгнал. Новопостроеният стадион е разрушен от булдозери, а малкото привърженици на тима трябва да преживеят истински емоционален крах. В момента Ръшдън енд Даймъндс споделя стадион с друг аматьорски тим и играе в най-ниските лиги на Англия.

Фактът, че само 8049 фена присъстваха на мача за промоция между Салфорд и Файлд, който се игра на „Уембли“ няма как да не е притеснителен за „випуск '92“. В тази бройка влизат привърженици и на двата съперника. Публиката на клуба се покачва, но в крайна сметка главната цел на Салфорд е да докаже, че парите купуват успеха. Все още няма достатъчно голяма фенбаза, която да осигури самостоятелното съществуване на клуба, без да се наливат непрестанно парични средства.

Английският футбол се е нагледал на тимове като Блекпул, Болтън, Бъри и Макълсфийлд, които са се справяли сами с финансови проблеми по време на сезона благодарение на феновете си, докато други не са успявали да изплатят заплати и са изпадали в тежки кризи след лошо финансово управление.

Винаги футболните клубове са играли за богатите си собственици. Какво ли ще стане със Салфорд, ако Лим и звездите на Манчестър Юнайтед се откажат от този проект? Най-логичният отговор е, че със средна посещаемост от 2500 човека, заплати от порядъка на 4000 паунда на седмица и 32000 паунда на червено всяка седмица, клубът ще свърши като Ръшдън енд Даймъндс.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS