Футболистите на Черно море са най-тероризирани от съперниците. Срещу варненци се извършват най-много нарушения. Царско село пък изненадващо е на първо място по спечелени въздушни двубои. Това показва малка част от статистиката в родния елит, която dsport ви представя в партньорство с една от най-големите платформи за футболна статистика и анализи Wyscout.

Вчера стартирахме с първа част на отборните статистики.

Числата говорят: ЦСКА е шампион по късни голове, Левски допуска най-малко удари (част 1)

Днес продължаваме с втората част на поредицата при отборите, а в понеделник и вторник ще ви представим и индивидуалните класации, където наистина има големи изненади.

Във фейсбук страницата на dsport всеки ден от днес до 30.12 ще ви задаваме по един въпрос свързан статистическата информация, която публикуваме на следващия ден. Тези, които отговорят правилно ще имат шанса да спечелят фланелка на dsport. Вчера нито един от вас не позна, че Черно море е най-фаулирания отбор в елита. Днешният въпрос може да видите ТУК.

Заб: В галерията към статията са поместени всички таблици, на които е базиран материалът.

Десният фланг на Левски куца

Левски използва много по-рядко десния фланг на своето нападение в сравнение с атаките, които преминават през центъра или в ляво. Графиката показва, че “сините” са малко по-предпазливи, когато трябва да атакуват през тази зона. В същото време атаките на ЦСКА и Локомотив Пловдив изглеждат най-разнообразни, като процентно съотношение са почти еднакво разпределени отляво, отдясно и през центъра.

След някои несполучливи мачове на Лудогорец треньорите на шампионите се оплакаха, че крилата не са сработили и това е причина за труден успех или мач, който не е завършил според очакванията. Статистиката показва същото. Броят на атаките по фланга е еднакъв, но нападенията през центъра са повече.

Единственият тим, при който нападенията по едното крило са по-голям процент от тези през центъра, е Черно море. Варненци използват най-много дясната зона на своята атака.

Футболистите на Черно море са най-фаулирани

Както вече стана дума футболистите на Черно море са най-фаулираните в Първа лига. От началото на сезона срещу варненци се извършват средно по 18,3 нарушения на мач. Прави впечатление, че разликата с втория Царско село е цели две нарушения, което при усреднени величини е доста сериозна дистанция. Трети в класацията е Левски.

Интересното е, че срещу футболистите на шампиона Лудогорец се правят сравнително малко нарушения - едва 13,20 на мач. Само срещу два тима се действа по-меко - Ботев и Етър.

Футболистите на Лудогорец най-често попадат в положение на засада - средно по 3 засади на мач, а тези на Витоша Бистрица най-рядко - 1,6 пъти на мач.

В друга интересна класация се вижда колко често футболисти на отборите играят с топката в наказателното поле на съперника. Тук изненади няма. Лидер е Лудогорец със средно 20,27 докосвания на топката на мач, а последен е Витоша с 7,57.

Царско село е господарят на втория етаж

Отборът на Царско село оглавява класацията за най-много въздушни дуели в своите мачове. Според определението на Wyscout въздушен дуел не е всяко отиграване с глава, а такова, в което са замесени футболисти на двата отбора. В мачовете на “царете” има средно по 43,37 въздушни двубоя на мач, а 48% от тях се печелят от футболистите на Никола Спасов. Най-голям процент спечелени въздушни двубой е на Славия, но при далеч по-малък среден брой на мач.

В дъното на класацията е Лудогорец. Разградчани предпочитат топката да върви по земята и в техните мачове въздушните двубои са средно 26,49 на мач.

Пресата на Черно море е най-ефективна, а Витоша са първи по пресечени топки

Когато става дума за преса в половината на противника най-ефективни са футболистите на Илиан Илиев. Това става ясно от специалния коефициент за интензивност на пресата, който е разработен от Wyscout. Той се базира на ефективността на защитните действия срещу футболистите, които изнасят топката след 60-тия метър от собствената врата. В класацията лидер е Черно море, а след него са отборите на Берое и Лудогорец.

Тимовете на Витоша, Арда и Етър са най-неефективни в тези си действия.

Закъсалият в дъното на класирането тим на Витоша Бистрица все пак оглавява една класация. Това е подреждането по среден брой пресечени топки на мач. Първото място на бистричани изглежда логично при положение, че те са най-атакувания тим в елита. Защитниците на Витоша успяват да пресекат или отнемат с крак или глава по 47,29 топки на мач. В това определение влизат всички действия, при които играч спира или прихваща топката при шут, пас или дрибъл на съперник.

В дъното на тази класация логично са водещите отбори - Лудогорец, Левски и ЦСКА, които по-рядко се защитават.

Ботев Пловдив играе най-чисто, а съименниците им от Враца са най-груби

Ботев Пловдив е отбора, който прави най-малко нарушения в своите мачове. “Канарчетата” извършват малко под 13 нарушения на мач. На другия полюс обаче са футболистите на Ботев Враца, които изглеждат най-груби с 17,40 нарушения на мач. Средно над 17 фаула правят още отборите на Берое и Локомотив Пловдив.

Ботев Враца е рекордьор по получени жълти картони - цели 64 броя плюс 4 червени. Когато обаче говорим за изгонени футболисти абсолютен рекордьор е тима на Славия общо с 7 червени картона от началото на сезона.

Три отбора не са оставали с човек по-малко на терена. Това са тимовете на Левски, ЦСКА и Дунав.

ЦСКА най-опасен при корнерите, Лудогорец с ужасяващ коефициент

Отборът на ЦСКА изглежда най-разнообразен при изпълнението на ъгловите удари, а и “червените” са отправили най-много удари по посока на вратата след това статично положение. По брой изпълнени ъглови удари ЦСКА се намира на 4-то място с 108, но от тях цели 27 са завършили с удар. 

Шампионът Лудогорец изглежда ужасяващо при ъгловите удари. Разградчани са изпълнени най-много от началото на сезона - цели 127, но само 9 от тях са завършили с удар към вратата. Само два отбора имат по-малко от 10 удари към вратата на съперника след корнери. Това са Царско село и Арда (8 и 9), но от много по-малко опита (59 и 85).

Анализът на ъгловите удари може да е изключително полезен за клубовете. От него се вижда, че Берое изпълнява еднотипно - от 91 корнера 41 са изпратени във вратарското поле. Горе-долу същият брой ъглови удари са центрирани в тази зона и от ЦСКА, но “червените” използват доста и другите опции - на близката греда, на далечната греда в зоната на дузпата и къс пас.

За цял сезон футболистите на Дунав Русе са изпълнили само един “къс” корнер.

Два отбора не са нанесли нито един завършващ удар след корнер, когато центрирането е било във вратарското поле - Царско село и Дунав.

Стрелбището на Царско село и дузпите на Черно море

Отборът на Черно море получи правото да изпълни най-много дузпи този полусезон. Варненци са имали шанс да бият 6 пъти от бялата точка, но са вкарали само 3 гола. Далеч по-точни бяха колегите им от Локомотив Пловдив. Те получиха 5 дузпи и отбелязаха 5 гола.

Всички тимове в елита получиха право да изпълнят 11-метров наказателен удар, но за 5 от тях шансът се откри само веднъж - ЦСКА, Левски, Ботев, Дунав и Царско село.

Отборът на Царско село превърна терена в стрелбище, когато става дума за преки свободни удари. Футболистите на Никола Спасов опитаха цели 28 пъти да превземат вратата на съперника с директни удари от фаул. Втори в класацията остана отбора на Берое - 21 опита, а трети Левски, ЦСКА и Лудогорец с по 20. В дъното пък само с 8 опита са тимовете на Дунав и Етър.

Утре в рубриката “Числата говорят” ще научите:

Кой футболист е с най-много асистенции от началото на сезона?

Кой футболист е отправил най-много удари?

Кой футболист е печели най-много единоборства средно на мач?

Кой футболист дава най-много пасове средно на мач?

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS