Футболът е игра на традициите, но промените са част от модернизирането на най-обичания спорт в света. Въвеждането на VAR е последната голяма революция, която вкара технологията в опит максимално да се избегнат съдийските грешки, които влияят върху резултата. Системата е приемана добре от едни и заклеймявана от други. Традиционалистите си искат моментните решения, които да отприщват емоциите тук и сега, а не да чакат секунди или дори минути, за да знаят има или няма гол. VAR обаче е факт и този процес е необратим.
В последните месеци се прокрадва една идея, която наистина може да промени изначалните правила на играта футбол. Докато VAR e в помощ на феърплея, идеята за въвеждането на чисто игрово време и 60-минутни мачове изглежда повече от революционна.
По този начин ще се избегне излишното бавене на играта и печеленето на време, което се случва в моментите на положителен за отбора резултат. Всъщност има достатъчно отборни спортове, в които се залага на чистото игрово време, например баскетбола.
Чистото игрово време сега в България?
Чистото игрово време в мачовете варира и разликите понякога са между 10 и 15 минути, че дори и повече. За него влияят отборите, съдията, а и други фактори. Доста хора смятат, че чистото игрово време е 60-70 минути, но такова трудно се постига. Очаквано българското първенство изостава от европейските по този показател. За съпоставка ще използваме няколко мача от България, от европейските клубни турнири и някои европейски първенства.
ЦСКА – Левски (Финал за Купата на България)
Мачът, който прикова вниманието на всички в последните дни. Ще го разгледаме от друга гледна точка. Чистото игрово време в този мач бе малко над 42 минути, като „сините“ владяха топката 4 минути повече от „червените“.
Лудогорец – Левски (Полуфинал за Купата на България)
След този мач специалистите твърдяха, че е един от най-добрите в родния футбол в последно време. Всички си спомнят драмите, дузпите и в крайна сметка победата на Левски с 3:2. Чистото игрово време в тази среща бе 48 минути, като „сините“ имаха 2 минути повече контрол върху топката.
Локомотив София – Пирин
В подборката слагаме този мач, който се игра в понеделник, защото направи впечатление, че двата отбора играха доста чисто. Това показват и цифрите след неговия край. Двубоят е един от мачовете с най-много чисто игрово време в България тази година. Удари 60 минути и общо взето така би трябвало да изглежда мач, в който се играе повече футбол, а по-малко се гони топката извън терена.
Ботев Пловдив – Лудогорец
Слагаме още един случаен мач от българското първенство, който се игра преди дни. Чистото игрово време в тази среща бе 51 минути.
Всъщност в българското футболно първенство най-често чистото игрово време е между 43 и 50 минути. Има мачове с по-малко и с повече, но рядко се стигат 60-те минути, което се гони с евентуалната промяна на правилата. Все пак тук трябва да отчетем, че има променливи фактори като продълженията на мачовете, които станаха доста големи и понякога са 7-8 минути общо.
Как е в Европа?
Разбира се, за да е по-пълен анализа трябва да обърнем внимание на мачовете в Европа. Ще дадем пример с няколко случайни мача от различни първенства.
Астън Вила – Ливърпул – 54 минути
Манчестър Сити – Реал Мадрид – 59 минути
Барселона – Селта – 58 минути
Лацио – Милан – 53 минути
Каляри – Интер – 57 минути
Байерн – Дортмунд – 62 минути
Цървена звезда – Партизан – 46 минути
Както се вижда от извадката рядко мачовете стигат 60 минути чисто игрово време, но в големите първенства тази квота не е далеч за разлика от по-малките като нашето. Виждате, че дори дербито в Белград преди няколко седмици трудно достигна едно полувреме чисто игрово време.
Със сигурност предложението за въвеждане на чисто игрово време във футбола има резон и вероятно това би помогнало най-вече на първенства като нашето, в което играта се накъсва повече от необходимото. Дали обаче идеята ще види бял свят предстои да разберем.
Забележка: Данните са взети от една от платформите за футболна статистика и анализи
Триумф за Айнтрахт в ЛЕ след страхотна драма и дузпи с Рейнджърс (ВИДЕО)
Стоичков: Бих се завърнал като треньор само за Барселона
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS