В последните няколко месеца във футбола широко се прокламира идеята за преминаване към чисто игрово време от 60 минути. Експертите вече правят задълбочени проучвания за това как ще се промени играта, ако бъде въден модела, който се използва във футзал, баскетбола, хокея на лед и още някои отборни спортове.

Топ Коефициенти Всеки Ден за Всички Мачове

В dsport публикувахме информация за това колко е чистото игрово време в ТОП 5 европейските първенства и дали гони заветните 60 минути.

Стана ясно, че най-много чисто време се играе във Висшата лига – 54:39 минути, следвана от Серия А и Лига 1. Всъщност средното игрово време в тези първенства е между 52:31 минути и 54:39 минути или с други думи казано влизат в рамките на минута.

В тази връзка dsport направи проучване за това колко е чистото игрово време на мачовете в българското първенство. За целта на проучването са използвани данни от една от най-големите платформи за футболна статистика и анализи InStat.

За никого не е учудващо, че сметката показва време далеч от това на големите шампионати. От началото на сезона за 6 кръга са се изиграли 43 мача (не е включен мача Ботев Пд – Черно море), като средното чисто игрово време е 48:37 минути.

В България средната продължителност на мачовете е 97:39 минути, което е по-малко от това в Англия, Италия и Испания, но по-дълго от Германия и Франция.

Прави впечатление, че efbet Лига стартира ударно с два изключително „чисти“ мача, които и до този момент държат рекорда за най-много чисто игрово време.

Това са двубоите Ботев – Хебър (57:52 минути) и Септември – Лудогорец (56:76 минути). Още само един мач в първия кръг премина квотата от 50 минути – Локомотив София – Черно море (50:30 минути).

Впоследствие нито един мач от първенството не успя да стигне до летвата, която поставиха първите два двубоя. Следващи в тази класация са мачовете Хебър – ЦСКА 1948 (54:43 минути) и Пирин – Славия (53:29 минути).

Разбира се има и мачове, в които чистото игрово време доста малко. Такъв пример е двубоя Локомотив София – Локомотив Пловдив, в който се е играло 38 минути и 21 секунди, като гостите от Пловдив са имали контрол върху топката минута и половина повече от своя противник.

Друг мач на „черно-белите“ също е сред тези с най-малко игрово време. Това е гостуването на Ботев Враца с чисто игрово време 42:06 минути. На този мач обаче се разрази сериозна буря и дъжд, което повлия върху качеството на двубоя.

Трети в класацията за най-малко чисто игрово време е двубоя Арда – Берое (42:28 минути).

Изводът!

С просто око е видно, че българският футбол отстъпва като бързина на големите европейски първенства. Ясно е, че отстъпва в показателя „чисто игрово“ време. Трудно някой може да прогнозира какво би се случило, ако в един момент бъде взето решение мачовете да се играят по 60 минути чисто време, вместо досегашните 90. При всички положения обаче в българското първенство вероятно срещите ще продължават по-дълго от тези в европейските, които също не са стигнали до заветните 60 минути средно чисто игрово време.

За малко повече от кръг – Пловдив и Варна си размениха ролята „връх-дъно“

Момчето за 70 милиона, което плака за млечен шейк за 20 цента

Изненада: Челси си хареса Магуайър

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS