Замисляли ли сте се колко малко спортисти стигат до най-голямата сцена? Колкото много деца стартират тренировки и колко от тях изобщо помирисват професионален спорт?

Сега помислете конкретно за тениса, където от стотици хиляди трениращи деца до място изобщо в световната ранглиста достигат нищожен процент. В мъжкия тенис най-високото ниво са АТР турнирите. До тях всяка година се докосват не повече от 200-250 тенисисти.

А знаете ли колко важен е звукът в тениса? Мигът на докосване на кордажа до топката от страна на съперника може да ти подскаже за скоростта, за въртенето, за посоката на топката, която идва с брутална скорост към теб.

Сега си представете да играете тенис без да чувате нищо. Би било трудно е, нали? 

А да стигнете до най-високото ниво в тениса без да чувате? Без да чувате съдийските отсъждания, сигналите от рефера на стола, дори иначе забранените треньорски подвиквания? Невъзможно ли? Помислете пак!

Запознайте се с Дъкхи Ли, който в понеделник вечер влезе в историята като първият глух тенисист с победа в основна схема на АТР турнир!

21-годишният южнокореец направи това, побеждавайки Хенри Лааксонен със 7:6(4), 6:1 в мач от първия кръг на АТР 250 турнира в Уинстън Сейлъм.

"Хората ми се подиграваха за моята неспособност. Казваха ми, че не трябва да играя. Определено беше трудно, но моите приятели и семейството ми ми помогнаха да го преодолея. Исках да покажа на всички, че мога да го направя", споделя смелият Лий. "Моето послание към хората, които имат проблеми да чуват, е да не се обезкуражават. Ако се стараеш, можеш да постигнеш всичко."

Дълхи научава на 6-годишна възраст, че не е като останалите. Това различие обаче не го спира да гони мечтата си, защото "това е най-добрият начин да оцелееш в нормално общество".

Голяма роля има и майка му, Ми Я Парк, която научава сина си да чете по устните, за да комуникира с хората. Затова и синът ѝ не владее жестомимичния език. Неговата реч също не е напълно ясна за останалите. Така в интервюто след успеха над Лааксонен доброволец от турнира превеждаше английските въпроси на корейски на неговата годеница Соопин, която след това ги споделяше на Лий. След това той отговаряше на Соопин, която изясняваше казаното на преводача, който след това го споделяше на местния репортер на английски.

Лий не крие, че е имал огромни трудности в комуникацията със съдиите и изобщо да разбере, дали точката е отсъдена в негова полза или не. Такъв момент имаше и срещу Лааксонен при 5:1 във втория сет, когато електронното табло спря да функционира и Лий не знаеше какъв е резултатът в гейма. Наложи се доброволец от турнира да му го покаже с пръсти.

Пътят към най-добрите

Въпреки всички трудности, именно на корта той се чувства най-добре. Там компенсира липсата на слух с максимално използване на зрението си и отлично движение. Първият си Чалънджър турнир Дъкхи играе на 14 години и в последните четири години се състезава стабилно на това ниво като го прави най-вече в Азия. През април 2017-а бе достигнал и до рекордната си позиция от №130, много близо до попадане в основната схема на турнирите от Големия шлем. На три пъти обаче той отпадаше в последния кръг на квалификациите. Миналата година на Ролан Гарос бе особено болезнено, тъй като кореецът имаше два мачбола срещу Жауме Мунар, но ги пропусна.

В момента той е под №212 и в последните седмици подобри резултатите си. Преди Уинстън Сейлъм игра в Литъл Рок, където стигна до първия си Чалънджър финал от близо три години.

Срещу Лааксонен пък предизвикателството бе свързано с факта, че дъждът спря мача при 7:6(4), 5:1 и 30:15, когато кореецът бе само на две точки от спечелването му. След близо 5 часа обаче той се завърна на корта и завърши започнатото.

А на успехите на Ли се радват и всички негови колеги, които оценяват най-добре колко сложно е да играеш тенис на това ниво без да чуваш.

"Победих го преди няколко години и той дойде при мен с Гугъл преводач след мача и ме попита 'Какви са слабостите ми?', спомня си Тенис Сандгрен. "За някой, който е глух и не говори изобщо английски, да направиш нещо такова...аз нямаше да мога! Беше страхотно."

"Научаваш толкова затова как съперникът е ударил топката на база на звука от удара. Ако не можеш да чуваш...трябва да имаш изумителни способности и изумителен талант."

Анди Мъри също не може да си представи как Ли успява да се справи. "Ако играеш със слушалки, невероятно трудно е да разбереш скоростта на топката, въртенето, което идва от ракетата...Използваме ушите си, за да научаваме много неща. Очевидно е огромен недостатък, така че да успява да прави това, което прави, е огромно усилие."

Какво предстои пред Дъкхи Ли?

На първо време, предстои му мач с №3 в схемата и №40 в света Хуберт Хуркач в опит да постигне най-голямата победа в кариерата си. До момента той има два успеха над съперници от топ 100 - над №98 Юичи Сугита през 2016-а и над №99 Тейлър Фриц през 2017.

Иначе голямата цел пред корееца е самият той да влезе в първата стотица, което би му позволило да играе директно в турнирите от Големия шлем.

И най-важната задача - да продължава да вдъхновява тези, които имат най-различни проблеми в живота си. За да знаят, че когато имаш цел и се трудиш към нея, невъзможни неща няма!

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS