Обичан или мразен, не може да се спори по темата, че Даниел Леви иска най-доброто за Тотнъм Хотспър. 59-годишният бизнесмен може би направи най-големия си удар за клуба с назначението на Антонио Конте за мениджър.
Смяната на Нуно Еспирито Санто с Антонио Конте показва забележителната способност на Даниел Леви, въпреки че клубът за последно спечели трофей през 2008 година.
Твърдият преговарящ също успя да изцеди най-добрите европейски отбори за мега пари, включително да получи 85 милиона паунда за Гарет Бейл.
На всичко отгоре Даниел Леви успя да задържи Хари Кейн далече от лапите на Манчестър Сити, въпреки големите пари предлагани на масата. И сега изглежда, че английският нападател ще остане след майсторския удар на Леви с Антонио Конте.
Нека не забравяме, че Даниел Леви беше главният герой в преместването на Тотнъм на стадион за 1 милиард паунда – може би най-добрият в Европа, за да могат да се състезават на най-високо ниво.
За 20 години той измина дълъг път от „Мистър Бирит“ – верига магазини, където се продават мъжки дрехи на разпродажба, които той пое от баща си, до безкомпромисен президент на футболен клуб.
Даниел Леви е роден в Есекс от родители евреи. Баща му Бари притежаваше известна фирма за търговия на дребно с облекла – „Мистър Бирит“, която по-късно беше ребрандирана като „Блу Инкорпорейшън“.
Като момче той беше фен на „шпорите“, като редовно пътува до „Уайт Харт Лейн“ през 60-те години на миналия век.
Заминава за университета в Кейбридж, където учи икономика, завършвайки през 1985г.
След това той се включва в семейния бизнес, като същевременно се занимава с развитието на имотния бизнес. Заедно с бившия вицепрезидент на Тотнъм Пол Кемсли, той създава „Рок Джойнт Вентърс“, която има дял в строителната компания „Кънтрисайт Пропъртис“.
Пътищата му се пресичат с милиардера и инвеститор Джо Луис, който назначава Леви като управляващ директор на неговия инвестиционен тръст „ENIC International“.
По-късно, чрез „ENIC“, той ще убеди Алън Шугър да продаде достатъчно акции, за да започне поглъщане, което беше завършено през 2001г.
Днес „ENIC“ притежава 85,5% от Тотнъм, докато Леви се смята, че получава 6 милиона паунда на година, което го прави най-добре платеният изпълнителен директор във Висшата лига.
Във футболна не е тайна, че Леви прави добри сделки. Ако разполага с топ играчи, той ще гарантира, че те ще останат или съперниците ще трябва да платят повече от текущата сума, за да си осигурят услугите им. Просто попитайте Хари Кейн, който това лято беше въвлечен в огромна трансферна сага с Манчестър Сити. Леви не беше доволен от офертата на масата, твърдо се придържаше към трансферна цена от 150 милиона паунда и успя да задържи играча.
Нещата за Леви се получиха още по-добре с назначаването на Конте за нов мениджър. Той може би просто изигра коз, за да убеди Кейн да остане в дългосрочен план. Но през 2008г. безмилостното преследване на Манчестър Юнайтед срещу Димитър Бербатов доведе до това, че „червените дяволи“ платиха 30 милиона паунда за българина. След това сър Алекс Фъргюсън каза, че преговорите с Леви са „по-болезнени от смяната на тазобедрена става“. Леви накара Реал Мадрид да чака сделката за Бейл чак до последните часове на трансферния пазар, тъй като „кралете“ трябваше да платят рекордната трансферна сума от 85 милиона паунда, за да си осигурят услугите на уелсеца.
Най-добрият комплимент обаче дойде от президента на Олимпик Лион Жан-Мишел Ола, който продаде Юго Лорис на „шпорите“ през 2012г. „Преговорите с директорите на Тотнъм бяха най-трудните, които съм водил за последните 25 години. Имахме хора, които говореха цяла нощ с Даниел Леви. Той говори много и се връща към това, което сме се договорили в писмен вид.“
По много причини Леви е определян като най-добрия преговарящ във футбола, но самият човек не го вижда така. „Най-добрият преговарящ? Мисля, че това е просто невярно“, каза той пред „Evening Standard“ в едно от редките си интервюта през 2019г. „Можеш да бъде добър, справедлив, твърд. Не мисля, че някой може да се определи като най-добрия. Не мога да помогна с това, което другите хора казват, но всичко, което правя е да се превърна в по-голям клуб и просто защитавам моите активи.“
Още през април 2019 година Хюн-мин Сон и компания напуснаха „Уайт Харт Лейн“ за първи път. Не само, че идеята беше добре приета от привържениците, но много експерти определят новия стадион на „шпорите“ за един от най-добрите в света.
Архитектът на проекта Крис Лий разказва, че е трябвало да посети около 300 стадиона по целия свят с Даниел Леви, за да може президентът на Тотнъм да получи своето вдъхновение и да се убеди в това, което иска да получи като краен продукт.
„Даниел е един от най-взискателните клиенти, които някога съм имал. Разбира се, той е перфекционист и беше предизвикателство да се опитаме да постигнем съвършенство. Бързо спрях да пътувам с него, защото той никога не спи. Пристигнахме някъде в два през нощта, говорихме няколко часа, след което той каза „след три часа имаме среща“. След няколко от тези пътувания бързо спрях. Беше страхотно преживяване, опитвайки се да се стремим към съвършенството“, коментира Крис Лий в интервю за „Independent“.
Даниел Леви лично наблюдава строежа на стадиона чрез камери, които бяха разположени на строителния обект. Той иска да има постоянна информация за развитието на проекта.
Що се отнася до пресата, Леви е затворена книга. Личният му живот със сигурност е много поверителен. Съобщава се, че той има ваканционен дом в Бока Ратон, Флорида и разделя времето си между там и Лондон. Той е женен за Трейси Диксън и има четири деца – Джошуа, Оливър, Клои и Габриела.
Сега с мениджър, който знае как да печели, Даниел Леви, както и всички привърженици на Тотнъм искат да видят как отборът започва да побеждава, за да стигне до отличията.
Антонио Конте – от хорист в църковен хор до „червен дявол“?
Най-високоплатените мениджъри във Висшата лига
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS