Денвър Нъгетс е новият шампион на НБА. Тимът, воден от Никола Йокич, победи Маями с 94:89 и спечели финалната серия от плейофите с 4-1, с което Денвър стигна до историческата първа шампионска титла.

Както се и очакваше, петият двубой се превърна в голяма битка. Маями не се предаде до самия край, но имаше само Джими Бътлър, който се събуди късно, тоест вкара 10 от 21 точки в последната четвърт, но направи и две ключови грешки. Бам Адебайо завърши с дабъл-дабъл 20 точки и 12 борби.

Успехът не дойде лесно, като гостите имаха преднина от 10 токи в средата на втората част, но след това Нъгетс влязоха в добра серия, за да поведат на свой ред със 7 точки няколко минути преди края. В типичния си стил Джими Бътлър и неговите съотборници не се предадоха и с осем поредни точки отново поведоха, но последната минута бе за домакините, които спечелиха с пет точки разлика.

Денвър имаше фантастичния Йокич, който завърши мача с нов дабъл-дабъл с 28 точки и 16 борби, подпомогнат от Портър с 16 точки и 13 борби, както и Джамал Мъри с 14 точки, към които добави 8 борби и асистенции.

Любопитното е, че победителите завършиха едва пет реализирани тройки, което е много малко по днешните стандарти, но комплексната им игра им позволи да вземат ценния успех.

Йокич получи наградата за най-полезен играч във финалите, която носи името на легендата на Бостън Селтикс Бил Ръсел.

Така по пътя към първия шампионски трофей Денвър, който завърши първи в редовния сезон на Западната конференция, елиминира Минесота Тимбъруулвс (4-1), Финикс Сънс (4-2) и Лос Анджелис Лейкърс (4-0) в плейофите , за да победи Маями Хийт (4-1) на големия финал.