За разлика от доста други случаи в последните години, сега септемврийската пауза за националните отбори се очаква с трепетно вълнение у нас и причината е ясна – в България ще пристигне европейският шампион Испания.

Смятаният от мнозина за най-добър национален отбор в света (мачът за трофея Финалисима срещу световния шампион Аржентина ще покаже дали това е така) ще гостува на България на 4 септември на Националния стадион „Васил Левски“ в първи мач за двата отбора от квалификациите за Мондиала в САЩ, Мексико и Канада през 2026 г.

Освен с испанците, нашите ще се изправят срещу още два вълнуващи за гледане отбора в опит да ги спънат по пътя им към Световното – Турция и Грузия. Въпреки безспорния престиж, който носят мачове с тези две черноморски страни, акцентът няма как да не е сблъсъкът с „Ла Фурия Роха“.

На 27 юни от Българския футболен съюз пуснаха пакетни билети за трите домакинства на България, които са съответно на 4 септември срещу Испания, на 11 октомври с Турция и на 18 ноември с Грузия. Това е напълно нормална практика, защото улеснява феновете, които искат да гледат всички мачове на даден отбор за определен период от време, а помага и на съответната федерация (в случая БФС) да си гарантира по-високи приходи от мачовете с по-нисък рейтинг.

Основната тема след пускането на билетите беше тяхната цена. Пакетните пропуски за трите мача струват съответно:

Сектор А: 250 лв., Сектор Б: 120 лв., Сектор Б (Лъвчета): 160 лв., Сектор В: 190 лв., Сектор Г: 120 лв., Сектор Г (Лъвчета): 160 лв.

Толкова скъпи билети за мач на националния отбор на България не си спомням да е имало и оттук може да заключим, че в БФС се уповават на максимата „Ден година храни“. Затова и тези мачове не бяха сложени на стадион „Христо Ботев“, който е дом на националите от известно време, но е с повече от 2 пъти по-малък капацитет и максималният брой продадени билети за всеки от трите мача ще бъде 18 777, колкото души побира съоръжението.

Пуснаха пакетни билети за Испания, Турция и Грузия - цените стигат до 550 лева

Какво ни предлагат в замяна на билетите?

От БФС побързаха да съобщят, че въпросните пакетни билети ще важат за събития, организирани преди мача с Испания.

Ето какво написаха от централата: „В дните преди срещата с Испания – в периода 2-4 септември – на стадион “Юнак” ще бъде изградена специална фензона, която ще посрещне привържениците на “лъвовете” с различни събития и изненади. А всеки фен, притежаващ пакетен билет, ще може да влиза безплатно в нея“.

Хората са казали „Безплатен обяд няма“ и това важи за този случай, тъй като притежателите на пакетни билети са платили за тях и съответно входът им на споменатите събития няма как да е безплатен.

По-важното значение на билета е, че той дава достъп до трибуните за мача. А той е на Националния стадион „Васил Левски“, чието състояние е плачевно от години и става все по-зле с всяка изминала година. По трибуните постоянно се лющи цимент, ако завали дъжд, пътеките стават своеобразни реки и само малък процент от местата са покрити от козирка.

Наред с това, може да се отправи следното питане към БФС: „В пакетните цени на билети влиза ли и вестник за мачовете?“. Не, не става въпрос за мачова програма, а за най-обикновен вестник, тъй като седалките на „Васил Левски“ са толкова мръсни и гнусни, че човек трябва да си постели вестник, за да седне и да не се изцапа.

Няма да отварям темата с качеството на гледката от трибуните към терена и особено тази от първите 3-4 реда на всеки сектор и цялостната видимост от секторите „Б“ и „Г“. Ако не вярвате, питайте ваши приятели от Левски или ЦСКА, какво виждат, когато застанат в свещените си сектори по време на дербито!? 

Директор на БФС за мача с Испания: Очакваме го с нетърпение, няма опасност да не излезем за него

Справка с историята

Дълготрайната памет е много силно оръжие, а в случая тя показва, че в последните 10 години България на няколко пъти игра с отбори от елита на Европа. Става въпрос за Италия, Нидерландия и най-вече Франция и Англия. Особено „петлите“ и „трите лъва“ разполагаха с куп суперзвезди, когато играха с България, какъвто е и сегашният случай с Испания.

През 2017 г. Франция дойде в София със статута на финалист от домашното Евро 2016 и с блестящ 18-годишен Килиан Мбапе, който тъкмо бе преминал в ПСЖ и както Ламин Ямал сега, беше на първите страници на спортните вестници и по челата на сайтовете. В състава на „петлите“ бяха още звезди като Гризман, Жиру, Пайе, Коман, Канте, Матюиди, Варан, Лорис и др. Този отбор по нищо не отстъпваше като класа за тогавашните стандарти на сегашния състав на Испания, но какви бяха цените за мача на „Васил Левски“ на 7 октомври 2017 г.?

Основните цени бяха: 40 лв. за сектор „А“, 30 лв. за сектор „В“ и по 12 лв. за секторите „Б“ и „Г“. Но, тук има голямо НО, защото тогава от БФС наистина помислиха за феновете и пуснаха ценните хартийки с 50% намаление за хората, които си ги купят до 3 септември 2017 г. Така феновете можеха да влязат в Секторите „Б“ и „Г“ на въпросния сблъсък за 6 лева! За 6 лева или малко над 3 евро гледаш Мбапе, Гризман, Жиру, Лаказет и т.н. Че дори и за 20 лева, колкото струваха билетите с намаление за Сектор „А“. Не само това, но непълнолетните влизаха на мача на половин цена.

Това бе през 2017 г., а 2 години по-късно в София гостува Англия, в чиито редици блестяха Кейн, Рашфорд, Стърлинг, Хендерсън, Санчо, Магуайър, Маунт, Райс, Александър-Арнолд и още куп звезди от Висшата лига.

Билетите за мача на 14 октомври 2019 г. струваха: 60 лв. за Сектор „А“, 40 лв. за Сектор „В“, 20 лв. за Сектори „Б“ и „Г“, като имаше преференциални цени за деца.

Някой би казал, че това са цени за единични мачове, а сега са пуснати пакетни билети за 3 срещи. Така е, но разбивката показва, че средно един билет за Сектор „Б“ или „Г“ за квалификациите за Мондиал 2026 струва 40 лв., което е двойно повече спрямо онези цени срещу Англия и няколко пъти по-скъпо от билетите срещу Франция.

Пламен Петров пред Дарик и Dsport: Цените на билетите са такива, защото мачът с Испания ни излиза скъпо

Очаква се единичните билети за мача с еврошампиона на 4 септември да бъдат на следните цени: 150 лв. за Сектор „А“, 100 лв. за Сектор „В“ и по 60 лв. за Секторите „Б“ и „Г“, което е колосална разлика спрямо срещите с Франция и Англия. Какви ще бъдат цените на останалите единични билети, предстои да разберем.

Неоспорим факт е, че от онези мачове минаха съответно 8 и 6 години, в които инфлацията покачи сериозно цените на повечето стоки и услуги, в това число и на билетите за спорт. Но оттогава Националният стадион не е пипнат и само се руши, а един от основните фактори при определянето на цените на билетите за мач, е инфраструктурата, която в случая със София е в плачевно състояние.

Друг момент, който направи лошо впечатление при обявяването на продажбата на билети, е това, че не бяха анонсирани каквито и да е било отстъпки за децата, а това вече е низост. Ясно е, че в момента българският национален отбор по никакъв начин не е притегателен за малчуганите, но да ги таксуваш като възрастни противоречи на нормалното и на неписаните закони във футбола, а и не само, защото деца и пенсионери плащат по-ниски цени за градски транспорт, за билети за спортни събития и т.н.

Трябва да изтъкнем и факта, че от БФС обявиха, че част от печалбата от билетите за трите срещи ще отиде за благотворителност. Браво! Но благотворителността трябва да става от сърце, а не насила, както се получава в този случай, в който се помага на хора в нужда като се ощетяват други хора.

Мачовете на България с Испания, Турция и Грузия минават под знака на благотворителността

Накрая стигаме до конкретния въпрос: „Скъпи ли си билетите за мачовете с Испания, Турция и Грузия?“.

Моят отговор е такъв: Да, скъпи са! Скъпи са на база сравнението със скорошни еднакви по престиж мачове и на база лошата футболна инфраструктура, която със сигурност оказва по-голямо влияние върху изживяването на фена от събитията преди мача, които се организират.

Освен това, българският национален отбор вече дълги години не опитва да играе футбол срещу по-силни съперници, каквито са Испания, Турция и Грузия, а предпочита да руши играта и това е предпоставка за по-грозни мачове, а в Западна Европа подобен тип сблъсъци се поставят в по-ниските ценови категории.

Томислав Русев: Най-добре е да откажем мача с Испания!

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS