Дивок Ориги – или как да си легенда и резерва едновременно

„Той е легенда! Обичам го! Надявам се някой ден хората да пишат книги за него. Ако не го направят, аз ще напиша”. С тези думи Юрген Клоп изрази своята благодарност към Дивок Ориги, след като белгиецът вкара в последната минута срещу Уувлс през миналия уикенд. А своята обич към мениджъра нападателят демонстрира с победния си гол срещу Милан на „Сан Сиро“.

Да те наричат легенда да клуб като Ливърпул е огромна чест. Цели 71 души са вкарвали повече голове за мърсисайдци от него – кой от кой по-емблематични. Статистиката от 166 мача за 7 сезона и 39 гола също не стряска. Но наистина – малцина са онези, които са донесли толкова силни емоции на „червените” фенове, както много пъти го е правил Дивок Ориги.

През по-голямата част от престоя си на „Анфийлд” Ориги е резерва. Нещо повече, толкова рядко получава шанс за изява, че често забравяме, че въобще съществува. Докато не дойдат критичните моменти. Тогава той се качва на сцената. И избухва по начин, който се помни. После отново изчезва вдън земя. Докато на Ливърпул отново му потрябва герой. Приносът на белгиеца е различен. Той не е футболист като Салах и Ван Дайк например, които всеки ден дават нужната тяга на „червения” локомотив, за да върви напред. А се появява, за да даде последния тласък, щом машината забави темпото.

Как се ражда магията

Дивок Ориги е роден на 18 април 1995 г. в Остенде, Белгия. Майка му Линда и баща му Майк имат кенийски произход и обичат спорта. Майк Ориги дори е играл професионален футбол за местния отбор. „Имахме топки в цялата къща и като малък Дивок риташе в цялата къща”, спомня си бащата.

Затова още на 5 години момчето е записано в школата на нискоразредния клуб КФС Цвалув Ваймизмеер в близост до Генк. Той веднага прави впечатление на треньорите с добрите си физически характеристики. Така логично стига и до Магистрите, където футболният му талант засиява. Там той изкарва 9 години, преди да подпише с френския Лил. За втория отбор на „песовете” играе 11 мача и вкарва два пъти.

Силно впечатление правят и изявите му за Белгия. За младежката гарнитура на своята родина се разписва цели 10 пъти в 19 срещи. А своя дебют за първия тим на „червените дракони” прави на Световното първенство в Бразилия. Там вкарва и първият си гол – при победата с 1:0 срещу Русия. С това той временно стана и най-младият голмайстор на турнира.

Силното представяне на Мондиала му носи трансфер в Ливърпул за 10 млн. паунда. Първия си сезон той прекарва в Лил под наем. Вкарва 8 пъти в 33 мача в Лига 1, с което попада в класацията на авторитетното френско издание „L’equipe” за най-големите разочарования през сезона.

Сезон 2015/2016 е първият му за „мърсисайдци”. Дебютира в загубата срещу Манчестър Юнайтед на 12 септември с 1:3. А към първото си попадение Ориги добавя още две, за да оформия своя хеттрик при разгрома с 6:1 срещу Саутхемптън на 2 декември 2015 г.

Две години по-късно е преотстъпен на Волфсбург за един сезон. В Бундеслигата той бележи 6 пъти в 31 мача. Следва ново завръщане в Ливърпул. И както се казва – останалото е история...

Героят на пейката

Вече се играят две минути извън добавените 4 на мърсисайдското дерби срещу Евертън през 2018 г. Ливърпул води жестока битка с Манчестър Сити и няма право да губи точки. 90 минути обаче гол не пада. В заключителните моменти на мача обаче вратарят на Евертън Джордан Пикфорд прави шокираща грешка при едно излизане за топката. Но кой ще накаже тази неуверена проява на стража? Разбира се, влезлият преди 10 минути Дивок Ориги.

Вече е началото на май, а Манчестър Сити води на „червените” с 1 точка в таблицата. Затова гостуването на „Сейнт Джеймсис Парк” за Клоп и компания задължително трябва да завърши с пълен актив от точки. 4 минути преди края на мача обаче резултатът е 2:2. Резервата Ориги отново слага край на спора, след като засича хубаво центрирана на Шакири. Шансовете за титлата остават живи.

Няколко дни по-късно идва чудото. Салах и Фирмино ги няма. Барселона идва за реванша от полуфиналите на Шампионската лига с комфортен аванс от 3:0 след първия двубой. Но и това не се оказва достатъчно за „каталунците”. Те са посечени на два пъти от познатия герой. Решаващото четвърто попадение на Ориги идва след гениално проникновение на Трент Александър-Арнолд, уловено и впоследствие материализирано именно от белгиеца.

Черешката на тортата Ориги постави на финала срещу Тотнъм. В 88-ата минута с хубав гол той слага край на надеждите на „шпорите” и вдига „ушатата”.

Любопитни факти

• Той е първият играч от кенийски произход, който бележи на Световен шампионат.

• Именно след този гол срещу Русия, оказал се решаващ за класирането на Белгия на елиминациите, в Брюж решават да кръстят малко делфинче на играча.

• Хората в Кения много обичат Ориги, а той самият говори свободно суахили, английски и холандски.

• Има сериозен интерес върху психологията и работата на човешкия мозък.

• Къщата му в Белгия е на стойност 1 млн. долара. А в колекцията му от автомобили можем да открием Ауди, Форд, Мини Купър и др.

• През 2019 г., когато Ливърпул трябва да играе срещу Генк в групите на Шампионска лига, по време на пресконференция репортер започва да изрежда пред германеца кои големи футболисти са играли за „магистрите” (Де Бройне, Куртоа, Кулибали) и тогава Клоп го контрира с репликата „И Дивок Ориги, да не го забравяме. Той е легенда на Ливърпул между другото”.