Заместник изпълнителеният директор на Българския футболен съюз Добрин Гьонов говори след срещата, на която бе коментирано отделянето на професионалния футбол от БФС.

“Считам, че тя беше изключително успешна. 15 от 16-те клуба бяха представени. Днес беше началото на серия срещи относно така коментираното в последните години отделяне на административното ръководене на професионалния футбол от футболния съюз. Предстоят две срещи с клубовете от Втора лига, които ще бъдат на регионален принцип. Клубовете бяха активни. Виждам желанието от тяхна страна, а и най-важно - от футболния съюз, което беше заявено и от президента, и от новото оперативно ръководство. Ние искаме професионалните клубове да се отделят и да имат собствено първенство, да си го организират, така че да генерират по-големи приходи и спортни резултати. Ние като футболен съюз трябва да сме сигурни, че лигата е готова за този преход, че има необходимите финансови, правни и всякакви организационни възможности да поеме този огромен проект. Това е един много задълбочен процес”, започна Гьонов.

“Проектът и желанието на футболния съюз е от сезон 2026-27, лигата да бъде отделена. Имаме година и половина, представихме проект как футболният съюз вижда, че трябва да бъде изградена лигата, по какъв начин трябва да стане преходът и в момента, в който преценим, че всичките тези критерии, са изпълнени и има готовност лигата, трябва да се сключи договор, много добре правно изпипан, между футболния съюз и органът, който ще бъде бъдещият ръководител на първенствата в България. Истината е, че футболният съюз трябва да третира равно отборите от Първа, Втора, Трета лига, аматьорските, национален отбор, детско-юношески футбол, женски, футзал. Когато се отдели, със сигурност, едно ново дружещо, в случая професионалната лига, ще има много по-големи възможности да го развие отколкото ние можем, по простата причина, че във футболния съюз трябва да мислим за още много други неща свързани с играта и преди всичко с масовия спорт. Както примерите в Европа го показват, не само в топ 5 първенствата, ами всички, където лигата е факторът, позитивни са резултатите както финансово, а оттам нататък трябва да се гони и спортният успех”, добави той.

“Програмата, която е направена, е съвместно с европейските и световни лиги, където имаме българин, който е отворен да помага. И двете организации са дали своята готовност да дойдат и да ни помагат преди всичко с примери. Оттук нататък са клубовете, не федерацията, клубовете, да взимат решения как да бъде формирано първенство, календар и т.н. Ние като футболен съюз се интересуваме сезон 26-27 да започне спокойно и да се развива продуктът нагоре, а да не стане един момент, в който да се окажем след два месеца и да нямаме първенство. Затова трябва да бъдем сигурни, че първите стъпки ще бъдат правилно направени, че мениджмънтът на лигата ще бъде готов. Клубовете искат това да се случи. Те тепърва ще се запознаят”.

Ясно е кога се отделя професионалният футбол от БФС (ВИДЕО)

"С работа и желание ще тръгнем по тези стъпки. Ще има работни групи. Ако лигата започне да работи правилно, съм убеден, че могат да се генерират доста по-големи приходи от нашия футбол. Истината е, че в момента може би и кадри няма достатъчно, но футболният съюз е отворен към клубовете и да помага за развитието. Наскоро съвместно с УЕФА беше организиран курс, правен семинар. Опитваме се да развием кадрите и ще го правим още по целеустремено, тези кадри трябва да отиват в клубовете и да развиват този продукт", сподели Гьонов.

“Моята презентация нямаше точка, която да говори за формата на първенствата, а повече се акцентира върху структурата на лигата. Форматът ще остане в ръцете на клубовете. Лигата е на клубовете - те ще решат как ще бъдат разпределени приходите между клубовете”, каза заместник изпълнителеният директор на Българския футболен съюз.

"Желанието на БФС е от сезон 2026-27 да бъдат дадени тези права. Оттук нататък клубовете трябва да направят тази организация с нас, лигата, външни експерти. Топката е в клубовете. Ако наистина има тяхно желание, ще се случи. Ако не се случи дотогова, може би ще трябва още една година, ако пък не се случи, си продължаваме по този модел, който сме в момента".

“Най-важното е да направим рамката - кой, какви решения и как трябва да ги взима. Следващата стъпка е две срещи с отборите от Втора лига. След това определяне на работни групи. Задължително ще го има (напрежението между клубовете). Важно е всички да погледнем в една посока. Трябва да се направи рамка - устав, правила, да има гласуване, хора, които поемат отговорността, да си я носят. Гъвкаво управление, което да може да дава резултати бързо. БФС има прекалено много компетенции, дори изп. директори, въпреки че сме 3-ма, отговаряме за страшно много неща, не можем да имаме тази гъвкавост и бързина за взимане на решения. Трябва да си гарантираме, че Лигата ще заработи. Не следваме европейски модел, а взимаме практики и ги персонализираме към нашата действителност", завърши Гьонов.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS