Генералният секретар на Конфедерацията на африканския футбол (КАФ) Верон Мосенго-Омба подаде оставка в неделя. Решението му идва след многократни призиви за неговото отстраняване и в изключително турбулентен период за най-популярния спорт на континента, съобщава агенция Ройтерс.

Въпреки че Мосенго-Омба официално обяви, че се пенсионира, напускането му се случва на фона на сериозна криза на доверието в ръководството на организацията, а самият той е една от най-дискусионните фигури вътре.

Обвинения, разследвания и отнети титли

Напрежението в африканския футбол ескалира след спорното решение Сенегал да бъде лишен от титлата си в Купата на африканските нации (КАН). Този ход предизвика сериозен отзвук и доведе до призиви за мащабно разследване на предполагаема корупция в управляващия орган на футбола в Африка.

Срещу 66-годишния функционер се натрупаха и сериозни критики заради факта, че остана на поста си дълго след задължителната пенсионна възраст на организацията, която е 63 години. Недоволството се изразяваше бурно както в социалните мрежи, така и от членове на изпълнителния комитет на КАФ.

Купата не им стигна - Мароко „открадна“ и играч от Сенегал


Мосенго-Омба беше противоречива фигура в централата. Някои служители го обвиняваха в създаване на токсична работна среда, въпреки че вътрешно разследване по жалбите на персонала го оневини напълно.

В официалното си изявление той сподели: „След над 30 години международна професионална кариера, посветена на популяризирането на един идеален модел на футбола, който сближава хората, образова и създава възможности за надежда, реших да се оттегля от поста си на генерален секретар на КАФ, за да се посветя на по-лични проекти“.

Той добави, че напуска с чиста съвест: „Сега, след като успях да разсея подозренията, които някои хора положиха огромни усилия да хвърлят върху мен, мога да се пенсионирам спокойно и без ограничения, оставяйки КАФ по-просперираща от всякога. Искрено благодаря на президента на КАФ д-р Патрис Мотсепе, на моите екипи и на всички, които пряко или косвено дадоха възможност на КАФ и на организирания африкански футбол да постигнат реален и забележителен напредък. Нека се надяваме, че постигнатият прогрес ще бъде траен и устойчив.“

Какво следва за Мосенго-Омба и КАФ?

Въпреки че обяви пенсионирането си, източници на Ройтерс разкриват, че швейцарският гражданин от конгоански произход има други планове. Бившият служител на ФИФА и приятел от студентските години на президента на световната централа Джани Инфантино се очаква да се кандидатира за президент на футболната федерация на Демократична република Конго на предстоящите избори.

Евентуален успех в тази надпревара може да го превърне в основен претендент за най-високия пост в КАФ. Това би се случило, ако настоящият президент Патрис Мотсепе подаде оставка, за да влезе в политиката в родната си Южна Африка, където е спряган за възможен наследник на президента Сирил Рамафоса. Самият Мотсепе засега категорично отрича тези твърдения.

Купата на Африка се разширява, половината континент ще се докосне до магията

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS