Борусия Дортмунд спечели с 2:1 домакинството си на РБ Лайпциг от 23-тия кръг на Бундеслигата. „Жълто-черните“ поведоха с два гола благодарение на Марко Ройс и Емре Джан. „Биковете“ намалиха изоставането си чрез Емил Форсберг, но нямаха сили да предотвратят загубата.

Очаквано мачът се игра на високи обороти и представляваше интерес за неутралния зрител.

Успехът на вестфалци е от изключително значение. С него тимът, воден от Един Терзич, е едноличен лидер в класирането с три точки преднина пред втория Байерн Мюнхен. За баварците предстои гостуване на Щутгарт.

Първата възможност в срещата се откри пред гостите от Лайпциг в 5-ата минута, когато удар на Доминик Собослай беше спасен от Александър Мейер. Вратарят замени Грегор Кобел минути преди първия съдийски сигнал. Швейцарецът получи контузия и затова беше изваден от стартовия състав.

Секунди по-късно „биковете“ развиха нова опасна атака. Собослай намери Кристофър Нкунку, който преодоля Емре Джан и стреля, но не намери очертанията на вратата.

С първата си по-добра възможност „жълто-черните“ поразиха целта. Джуд Белигам изведе с дълго подаване зад защитата Юлиан Бранд. Той преодоля Янис Бласвих, но след намеса на ВАР попадението беше отменено. Оказа се, че Бранд си е помогал с ръка при овладяването на топката.

В средата на първото полувреме домакините все пак излязоха напред в резултата. Те получиха правото да бият дузпа, след като Бласвих фаулира Марко Ройс в наказателното поле. Именно капитанът на вестфалци застана зад топката и порази целта за 1:0.

Борусия нанесе втори удар по амбициите на противника в 39-ата минута. Бранд изпълни пряк свободен удар. Емре Джан овладя центрирането и с хубав удар преодоля Бласвих. Вратарят определено можеше да се намеси и по-добре в ситуацията.

В началото на второто полувреме Лайпциг опита натиск, който не доведе до нищо съществено. В 67-ата минута Ройс можеше да направи резултата класически. След грешка на защитник той стреля от чиста позиция. Бласвих реагира блестящо и спаси.

Пет минути по-късно Андре Силва получи на добра позиция. Неговият удар беше отразен от Майер.

Около четвърт час преди изтичането на редовното време „биковете“ върнаха интригата в срещата, намалявайки изоставането си. Ксавер Шлагер изведе с хубав далечен пас появилия се като резерва Давид Раум. Последва остро подаване към далечната греда. Топката се промуши между краката на защитник, а Емил Форсберг я засече със сетни усилия и я прати в мрежата от близко разстояние.

Гостите потърсиха изравнителния гол, но Дортмунд добре се бранеше. Малко преди изтичането на редовните 90 минути удар с глава на Юсуф Поулсен прелетя над напречната греда.

В 4-тата минута от добавеното време Тимо Вернер овладя на гърди центриране отляво и шутира мощно. Нико Шлотербек беше заел перфектна позиция и изчисти с рамо на метър от голлинията.

В последното действие в мача Емил Форсберг беше оставен непокрит в дъгата на наказателното поле. Неговият удар беше спасен от Майер макар и не по най-убедителния начин. Защитник изчисти, преди да последва добавка. В крайна сметка Борусия се поздрави с изключително важния успех.