В рубриката на dsport и efbet "Другата страна на дербито" ще обърнем внимание на свирепото съперничество между Бразилия и Аржентина.
Футболното съперничество между отборите на Бразилия и Аржентина е едно от най-ярките и забележителните. Сблъсъкът е наричан „Битката за Америка“. ФИФА го определи като „същността на футболното съперничество“.
И двете страни са произвели играчи, считани по това време за най-добрите в света, такива са случаите на Диего Марадона и Лионел Меси за Аржентина и Пеле, Роналдо и Роналдиньо за Бразилия.
Малцина си спомнят войните и другите политически конфронтации между двете страни, но си спомнят мачовете, победите, голове и другите инциденти свързани с футболната конфронтация между националния отбори на двете страни. Тяхното съперничество се среща в почти всички спортове, но футболният мач между Аржентина и Бразилия е този, който никоя страна не иска да загуби и често придобива по-голямо значение от първенството, в рамките, на което се провежда. За да илюстрираме интензивността на това съперничество, трябва само да си припомним, че след инцидентите през 1946г. двата отбора не играха един срещу друг в продължение на десет години.
От първия си мач през 1914г. националните отбори на двете страни са изиграли общо 105 мача. Аржентина има 38 победи, Бразилия е с 41, а равенствата са 26. Аржентина е отбелязал 160 гола, докато Бразилия 163. Ако се броят само мачовете за Световно първенство Бразилия има леко предимство с две победи, едно равенство и една загуба, докато в мачовете за Копа Америка Аржентина има преднина от 14 победи, 8 равенства и 9 поражения. В контролите Бразилия има 25 успеха, 20 за Аржентина и 16 равенства.
Едва ли има футболен фен, който да не е виждал прословутия гол с ръка на Марадона на четвъртфинала на световното 1986 срещу Англия, известен като „Божията ръка“. Безспорно това е един от най-коментираните моменти в историята на футбола. Само четири години по-късно обаче на осминафинала на световното в Италия се разразява нов още по-голям скандал, за който ще се говори още дълги години. И отново националният отбор на Аржентина пада под светлината на прожекторите.
В днешно време сравнително новата технология за видеоповторения успява да разреши множество спорни моменти. Със сигурност тя щеше да се намеси при гола на Марадона с ръка през 1986. Съществуват обаче ситуации, при които дори ВАР не би могъл да помогне за разрешаване на спора, тъй като те нямат нищо общо със съдийските отсъждания.
Подобен случай е осминафиналът през 1990 на световното в Италия между Бразилия и Аржентина.
На 34-градусовата жега в Торино през първото полувреме бразилците тотално надиграват Аржентина. Два пъти уцелват страничната града, веднъж горната и изпускат безброй положения пред вратаря Серхио Гойкочеа.
Аржентинците си отдъхват, когато играта е временно спряна, защото голямата им звезда Марадона лежи на земята. Докато медицинските екипи обгрижват дон Диего, масажистът на аржентинците услужливо подава бутилки с вода на бразилците.
След подновяването на играта зрителите сякаш наблюдават коренно различен мач. До този момент доминиращите бразилци вече не успяват да пробият защитата на Аржентина. Десет минути преди края Марадона преминава през половината отбор на Бразилия, а после с великолепен пас извежда Клаудио Каниджа сам срещу вратаря, който прави резултата 1:0. Този гол е достатъчен за Аржентина да продължи напред и да стигне чак до финала, който губи от Германия.
Два дни след осминафинала обаче бразилският ляв бек Бранко съобщава, че след като е пил от водата, изведнъж се е почувствал замаян. Оттогава много бразилци вярват, че с подмолен трик аржентинците са упоили поне един от техните играчи.
Години наред подобни обвинения звучат като доста скалъпено оправдание за слабата игра на Бразилия през второто полувреме. През 2004 обаче Марадона отново подхранва съмненията с изказване в интервю, в което намеква, че е знаел за подобен план, като уж на шега казва, че е насърчавал бразилците да пият от водата. „След това Бранко падаше, като изпълняваше пряк свободните удари. Не съм виновен аз, че те двайсет пъти бяха сами пред вратаря и не можаха да вкарат“, смее се дон Диего. Макар думите на голямата звезда на аржентинския футбол да подновяват дискусиите по темата, малко хора по това време обръщат особено внимание на неговите изказвания.
Месец по-късно обаче Карлос Билардо, който през 1990 е бил старши треньор на аржентинския национален отбор, заявя в интервю: „Не казвам, че не се е случило.“ Макар по-късно да опитва да смекчи собствените си думи, вече е късно. Цяла Бразилия е убедена, че аржентинците са спечелили мача по нечестен начин. 15 години след двубоя бразилците искат от ФИФА наказание за треньора и масажиста на Аржентина. Тъй като подобно обвинение трудно може да бъде доказано след толкова време, до санкция така и не се стига.
Бившият футболист на Аржентина Леонардо Ди Лоренцо заявява пред медиите, че всички твърдения на бразилците са лъжи. С изказването си той провокира бурната реакция на бившия нападател на „Селесао“ Бебето: „Ако Ди Лоренцо отрича, значи лъже. Бях на вечеря с него и той каза, че бутилките са били предварително подготвени и че вероятно тази тактика не е приложена само върху нас.“
В Аржентина цялата афера е известна като скандала „Agua Bendita“, или скандала със „Светената вода“. Вероятно аржентинците се сещат за „Божията ръка“ и смятат, че четири години по-късно отново са получили помощ от небето. Едно е сигурно: Срещу подобна конспирация и видео повторенията биха се оказали безпомощни.
Преди по-малко от два месеца Аржентина спечели Копа Америка, след като победи Бразилия насред Рио де Жанейро, на „Маракана“. Сега Бразилия отново е домакин на Аржентина, но този път двата отбора се изправят един срещу друг в световна квалификация, а градусът на емоциите гарантира отново да е много висок.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS