В рубриката на dsport и efbet "Другата страна на дербито" ще обърнем внимание на дерби д'Италия.

Ювентус и Интер водят спор за величие. На футболния терен двата италиански тима са в една от най-ожесточените воини. Така е от повече от 100 години. От 1909 г. насам, когато за първи път се провежда дербито, до днес мачовете са 240. И всеки от тях се отличава с огромен заряд.

Съперничеството между Интер и Ювентус е известно още като Дерби д'Италия и започва преди повече век. Въпреки че никой не знае точната причина за враждата, повечето твърдят, че тя е започнала след шокиращата победа на Ювентус с 9:1 през запомнящия се сезон 1960/61. Това е едно от най-ожесточените съперничества в историята на световния футбол.

Прозвището на мача - Дерби д'Италия е измислено през 1967 година от италианския спортен журналист Джани Брера.

Нередностите от страна на „бианконерите“ подклаждат пожара между двата клуба.

През април 1961 година Интер (втори в класирането) пътува до Торино, за да гостува на лидера Ювентус. „Нерадзурите“ изостават само с четири точки от „бианконерите“. По-рано през сезона Интер побеждава в първия мач в Милано, а отборът се надява да повтори резултата и да намали разликата от първото място.

На стадиона на Ювентус влизат повече феновете, отколкото позволява капацитетът. В резултат, на което около 5000 зрители се изсипват да гледат мача от пистата и дори в близост до скамейката на Интер.

Въпреки голямата пренаселеност на стадиона мачът започва по план, но само след 30 минути игра реферът прекратява срещата, когато феновете на Ювентус нахлуват на терена.

Според правилата по това време на Интер е присъдена служебна победа с 2:0, точно както Ювентус печели при подобни обстоятелства няколко сезона преди това.

От Ювентус се обиждат от взетото решение и обжалват пред Италианския олимпийския комитет.

В последния ден от сезона служебната победа на Интер е отменена и е взето решение мачът да се преиграе. В очите на всички в Интер – ръководители, треньори, футболисти и фенове, това решение на практика предава скудетото в ръцете на Ювентус.

За капак шефът на Италианския олимпийски комитет по това време е Умберто Аниели, президент на Ювентус (баща на настоящия президент на клуба Андреа Аниели). Умберто Аниели е в тежък конфликт на интереси.

Президентът на Интер Анджело Морати (баща на Масимо Морати – също дългогодишен президент на клуба) и легендарният треньор Еленио Ерера взимат решение, че „нерадзурите“ ще играят мача, но за да го покажат като фарс, изпращат отбора на примаверата в знак на протест.

Резултатът е 9:1, Ювентус унищожава Интер и по този начин се ражда съперничеството, което продължава и днес.

Зашеметяващо е да се мисли, че събития, които са се състояли преди 60 години, все още оцветяват мнението на феновете, но спомените съществуват и легендата продължава да съществува.

Оттогава има много по-противоречиви мачове със съмнителни резултати.

След скандала „Калчополи“ съперничеството между Ювентус и Интер стана още по-голямо от преди.

240 официални мача по-късно, „бианконерите“ водят със 109 победи, докато Интер има само 72, а равенствата са 59.

През изминалото десетилети съперничеството претъпя дисбаланс. Ювентус спечели девет последователни титли, докато Интер стигна до четворката сами два пъти. Но ето, че точно Интер сложи край на хегемонията на Ювентус и „нерадзурите“ станаха отново шампиони!

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS