Другата страна на дербито: Гренал на века

В рубриката на dsport и efbet "Другата страна на дербито" ще обърнем внимание на едно от най-яростните футболни съперничества в Южна Америка.

Нищо друго няма значение в Рио Гранде де Сул, където да бъдеш неутрален е невъзможно. Гренал е едно от най-яростните футболни съперничества в Южна Америка. Той е придружено от високи нива на емоции, конкуренция и насилие. В най-южния щат на Бразилия имате избор или сте от Гремио, или сте от Интернасионал.

Гремио, най-старият от двата клуба на Порто Алегре, е основан през 1903 година от богати футболни ентусиасти и е действал като частен клуб само за неговите членове от германски произход, които шест години по-късно подтикват италианските братя Енрике, Хосе и Луис Попе да образуват Интернасионал, като клуб за хората.

На 21 юни 1909 година четирима представители на Интернасионал се срещат с представители на Гремио, за да уредят първата среща между двата клуба. Интернасионал, основан два месеца преди това, кани Гремио за първи съперник. Първото дерби на Гренал се състои на 18 юли 1909 година, на стадион „Байшада“ в Порто Алегре. В 15:10 часа двата отбора навлязоха на терена, предшествани от президентите на двата клуба. Играчите на Гремио са със синьо-бели екипи и с черни гащета. Интернасионал са с червено-бели екипи и бели гащета. На трибуните присъстват около 2000 зрители. Тъй като по това време на вратите все още няма мрежи, са поставени съдии, които са на табуретки и указват дали топката е влязла във вратата или не.

След 10 минути игра Едгар Бут вкара първия гол в мача и в историята на дербито. Бут вкарва още четири гола. Четири попадение реализира и Жулио Грюневалд, а един добавя Морейра. Мачът завършва 10:0 за Гремио, най-голямата победа в историята на Гренал.

В последвалите 429 сблъсъка обаче Интернасионал е този, който излиза в повечето случаи като победител, спечелвайки 157 мача срещу 136 за Гремио.

Първият и най-сериозен инцидент в исторически план се случва през 1918 година, когато след избухване на конфликт между две групи фенове, мъж на име Маноел Коща изважда нож и наръгва халфа на Интернасионал Рибас в корема. Коща е арестуван, а мачът е прекратен и изигран три седмици по-късно.

Гренал на века се проведе на стадион „Бейра-Рио“ на 12 февруари 1989 г., представлявайки 297-ия мач между съперниците. Двубоят се нарича „Гренал на века“ поради безпрецедентното му значение: това е вторият етап от полуфиналите на бразилското първенство, скоро след първия мач, игран на стадион „Олимпико“, който приключи без голове.

И двата отбора имат страхотно представяне в лигата. Интернасионал има леко предимство, защото ако мачът завърши наравно, отборът се класира за финала.

Посещаемостта е 78 083 зрители, въпреки парещата жега от летния следобед, а термометрите отбелязаха 40 ° C.

Гремио започна мача, играейки по-добре и в края на първото полувреме поведе с 1:0 с гол, отбелязан от Маркус Винисиус в 25-ата минута. С червения картон показан на десния бек на Интернасионал Каземиро в 38-ата минута от арбитъра Арналдо Сезар Коелю, победата за Гремио изглежда много близо.

Интернасионал подобри играта си през второто полувреме. В 61-ата минута Еду Лима центрира от фаул в наказателното поле на Гремио, където Нилсон засече топката и изравни резултата.

Интернасионал продължи да натиска и след много хубава контраатака Маурисио премина през двама защитници и стреля. Изглеждаше, че топката ще излезе в аут, когато Нилсон се появи на точното място, за да отбележи отново.

Интернасионал спечели „Гренал на века“ и се класира за финала срещу Баия.

Гремио и Интернасионал сега се изправят един срещу друг във финала на Кампеонато Гаучо. „Кралете на купите“ имат предимство, след като спечелиха първата среща с 2:1 като гост, но Интернасионал е амбициран да спечели трофея и е способен на обрат.