В рубриката на dsport и efbet "Другата страна на дербито" се фокусираме върху предстоящото Der Klassiker.
Цяла Германия притаява дъх за най-голямото дерби в германския футбол – Der Klassiker, или „Германското Класико“. Носителят на купата на Германия Борусия Дортмунд се изправя срещу шампиона Байерн Мюнхен във финала за Суперкупата на Германия. Независимо на кой отбор симпатизират, във вторник вечер от 21:00 всички германски фенове ще отправят поглед към „Сигнал Идуна Парк“.
Съперничеството между двата тима датира от далечната 1965, когато е създадена Бундеслигата. Доста различен път извървят обаче двата клуба, за да стигнат до този първи в историята мач.
От ранните години след своето създаване Байерн Мюнхен демонстрира големи амбиции и още преди Първата световна война отборът се изправя срещу някои от топ клубовете в Европа. По време на Ваймарската република Байерн вече заема водещата роля в германския футбол, а през 1932 печели първата си титла. Нацисткият режим обаче удря сериозно по амбициите на Байерн, чийто президент по това време е евреин. Още с идването на власт на Хитлер президентът е принуден да се оттегли. Клубът е обявен за „еврейски“ и нацистите правят всичко възможно да спрат развитието му.
По това време Борусия все още се състезава в регионална лига на Дортмунд – еквивалент на Втора лига. Чак през 1937 отборът се класира за създадената от нацистите „Гаулига“, която се състои от 16 регионални девизии. Победителите играят елиминации за определяне на шампиона на страната. След края на войната през 1949 Борусия за първи път се класира за финалите. През 1956 печелят шампионата, година по-късно защитават титлата си и отново триумфират през 1963.
И докато Борусия се радва на първите си големи успехи в Германия, Байерн дълго се бори отново да достигне желаното ниво. През 1955 баварците за първи и единствен път изпадат във второто ниво на германския футбол, но това само ги мотивира да се завърнат в елита още по-силни.
Със създаването на Бундеслигата през 1965 двата отбора се изправят за първи път един срещу друг. Борусия надделява с 2:0, а същия сезон печели Купата на носителите на купи (КНК), като побеждава на финала Ливърпул. Байерн завършва трети в първенството и печели купата на Германия. Само година по-късно също триумфира с КНК.
On this day in 1971, FC Bayern beat Borussia Dortmund 11-1 pic.twitter.com/FQuanv7qgm
— Bayern & Germany (@iMiaSanMia) November 27, 2017
След този повече от успешен първи сезон Дортмунд така и не успява да се наложи сред топ отборите на Германия и изпитва сериозни финансови затруднения. Борусия достига дъното през сезон 1971/1972. На 27-и ноември 1971 Дортмунд гостува на Байерн в двубой, който завинаги ще остане в историята. Към този момент баварците са 2-и във временното класиране, а Борусия се бори да запази мястото си в елита и влиза в двубоя като 15-и. Байерн започва безмилостно и в рамките само на няколко минути уцелва два пъти напречната греда. Късметът на Дортмунд свършва в 11-ата минута, когато Герд Мюлер открива резултата. Това е само началото на головата вихрушка, която не спира да вилнее до последната минута. Само до полувремето Хьонес, Хофман и отново Мюлер покачват резултата до 4:0. Най-лошото обаче тепърва предстои за „жълто-черните“. Хьонес, Бекенбауер, Брайтнер, на два пъти Рот и на още два пъти Мюлер вкарват цели 11 попадения във вратата Юрген Рюнио. Футболистите на Борусия рядко успяват да минат центъра и при една от много малкото им атаки Вайнкауф отбелязва почетно попадение. Това 11:1 е и най-голямата победа на Байерн над Дортмунд. В края на сезона Борусия изпада във Втора Бундеслига.
#BorussiaDortmund #BVB (1971/72). pic.twitter.com/gfg6ekNqsG
— OldFootballPhotos (@OldFootball11) February 11, 2020
Голямото съперничество между двата клуба започва през 90-е, когато Дортмунд се стабилизира финансово и отново се налага като водещ отбор в Бундеслигата. Двубоят между тях често прераства в истинска битка. През 1996 капитанът на Байерн Матеус обижда колегата си в националния отбор и футболист на Дортмунд Андреас Мьолер, като го нарича „циврещо бебе“, при което получава плесница от играча на Борусия. В мач през 1999 пък легендата Оливър Кан захапва Хайко Херлих за ухото, а по-късно прилага кунг-фу ритник в гърба на Шапюиза. През 2001 двата отбора завършват наравно 1:1, а съдията отсъжда цели 13 жълти и 3 червени картона.
Двата отбора се изправят един срещу друг и на международната сцена. Борусия и Байерн стават първите отбори от една страна, които се срещат на четвъртфинал на Шампионската лига през 1998. След две равенства от 0:0 Дортмунд побеждава Байерн с гол в продълженията.
Въпреки доминацията на Байерн през последните десетилетия, през 2011 и 2012 Дортмунд печели два пъти титлата на Германия, а през 2012 побеждава баварците във финала за Купата на Германия с 5:2, с което Борусия за първи път постига дубъл.
Един от най-запомнящите се успехи на германския клубен футбол е през 2013, когато в полуфиналите на Шампионската лига Байерн отстранява Барселона, а Дортмунд Реал Мадрид. Тогава възниква и понятието „Германско Класико“. В спиращ дъха финал на Уембли Ариен Робен вкарва в 89-ата минута за 2:1 и качва баварците на европейския трон. Само седмица по-късно те завоюват и Купата на Германия и така за първи път в историята си клубът печели требъл.
Безспорно в исторически план Байерн Мюнхен се радва на повече успехи. Въпреки това през последните 30 години Борусия Дортмунд винаги е устремен да застане на пътя на баварците и да се пребори с тях. Несъмнено така ще бъде и във вторник вечер, когато Борусия ще има предимството да изиграе двубоя на своя „Сигнал Идуна Парк“. Дали то ще бъде достатъчно, за да надделее над шампионите, предстои да разберем.
Едно е сигурно: двата отбора ще направят всичко да спечелят Суперкупата, защото в този сблъсък място за подценяване няма.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS