Всеизвестен факт е, че треньорският пост е сред най-ветровитите в колективните спортове. Наставниците първи падат жертва на незадоволителните резултати на водените от тях тимове или настроенията на фенове и президенти. Направихме кратко проучване за крайностите по отношение стажа на треньорите в отборите им. В следващите седмици в dsport.bg ще ви дадем примери за наставници, които са истински рекордьори.
Започваме с „Цар Футбол“. Към момента в родната Първа лига най-дълго запазилият своя пост е наставникът на Славия Златомир Загорчич. Той пое „белите“ през месец май 2017 година. Есента на същата година пък бе назначен Бруно Акрапович да води Локомотив Пд, а Илиан Илиев бе избран от Черно море и подписа договор през декември 2017-та. Именно тези трима специалисти сега са в Топ 3 по постоянство начело на роден футболен тим в елита.
Средата на месец май тази година Левски назначи Петър Хубчев, а бившият национален селекционер вече може да отдъхне защото успя да избегне попадането си в антикласацията за треньорите с най-малко време начело на „сините“. Според статистиката най-бързо уволненият треньор в Левски е испанецът Пепе Мурсия. Той е такъв от 5 юни до 4 август 2014-та като успя да води официално „сините“ едва ...3 мача, в които записа победа, равенство и загуба от ЦСКА с 0:2.
В тази антикласация следва Велислав Вуцов, който бе треньор в 5 мача и бе уволнен след провала срещу БАТЕ Борисов. Преди 18 години пък Рюдигер Абрамчик отговаряше за играчите на стадион „Георги Аспарухов“ в 7 мача, в които регистрира 5 победи, 2 равенства и не допусна загуба. Може и да не си спомняте, но през 2000-та година на „Герена“ пристигна един руснак, който във визитката си имаше стаж в московските Динамо и ЦСКА. Това обаче не бе достатъчно и въпреки титлата с Левски, Владимир Федотов бе уволнен след 5 победи, 2 равенства и 1 загуба или само 8 мача. В топ 5 за най-малък престой като треньор на футболния Левски влиза и Николай Костов със своите 11 мача в 143 дни работа на „Герена“.
В Европа също има подобни негативни примери като сред тях е и това от миналата година, когато европейският клубен шампион Реал Мадрид уволнени Юлен Лопетеги след близо четири месеца работа.
На 180 градуса обаче са футболните треньори, които отдават живота си на един отбор и успяват да се задържат не 1-2 години, а десетки. Недостижим е французинът Ги Ру. Той започва като футболист в Оксер, но на едва 23 години е назначен за играещ треньор. Скоро напуска терена и остава само в качеството си на треньор и е такъв цели...44 години! Приказката на Ги Ру и Оксер започва през 1961 година от четвърта френска лига, минава постепенно през Лига 2 до Лига 1, а след това идват и успехите - първата Купа на Франция (1994), следващия сезон дубъл (титла и Купа), триумф в Интертото. Треньорството на Ги Ру в Оксер приключва на 5 юни 2005 година със статистика 890 мача, 375 победи, 258 равенства и 261 загуби.
Историята помни и шотландецът Уили Мали, който през 1897-ма е назначен за първия мениджър в историята на Селтик. Десетки са материалите във футболните архиви за по-различните му разбирания и начин на работа - не води тренировките на отбора, а ги гледа от трибуните, също така не говори с футболистите си на полувремето и разчита само на играчи от клубната школа. Мали си остава винаги първият в историята на Селтик със своите 16 титли на Шотландия, 14 Купи на страната, първата уникална серия от 62 мача без поражение (13 ноември 1915 - 21 април 1917) в своя 43 години стаж като треньор на „детелините“.
В интернет срещу 20 лева може да се купи програмата за мача от Интертото през юни 2002 година Марек (Дупница) – Кайрсус (Уелс). В нея вписан като треньор на гостите е Мики Еванс. Той обаче няма добри спомени от дупничани защото след равенството като домакин 1:1, Марек бие с 2:0 в реваншът на стадион „Бончук“. Еванс обаче остава във футболната история с постоянството си като наставник на Кайрсус. Първо той поема тима през 1983-та и остава 24 години до 2007-ма, а две години по-късно се завръща и според последните публикации е все още треньор на Кайрсус и така има общо 34 години.
Подобна е статистиката и на един бивш шотландски спринтьор - Бил Стрът, който има в биографията си 34 години треньорство на Глазгоу Рейнджърс (1920-1954).
Най-популярното име в съвременния футбол със своето дълголетие като треньор в един и същ клуб е това на сър Александър Чапмън Фъргюсън или просто Алекс Фъргюсън. При него отново се появява Марек защото Фъргюсън дебютира като мениджър на Абърдийн в евротурнирите през 1978-ма в първи кръг на КНК именно в Дупница (тогава Станке Димитров) с Марек. Роденият в Глазгоу специалист остава в Абърдийн до 1986 година, когато за десет мача поема националния отбор на Шотландия, а веднага след това подписва с Манчестър Юнайтед. И така от 6 ноември 1986 до май 2013 година цели 27 години той е главата на „червените дяволи“ и вдига 38 трофея, от които 13 титли от английската Висша лига.
Има и още примери от световната футболна история, но в dsport.bg ще ви представим и някои примери от България и колективните спортове за треньори успели да водят един отбор десетки години. Очаквайте следващата седмица интервюто ни с треньор, които води един и същ тим цели 20 години.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS