Петъчният мач между Холщайн Кийл и Бохум във Втора Бундеслига определено ще остане в историята.

Причината е, че действие на футболиста на домакините Михаел Ебервайн доведе до дузпа за съперника. Дотук добре. Само че Ебервайн по това време изобщо не бе на терена.

В 37-ата минута резултатът в мача бе 1:0 за Холщайн. В този момент играчът на Бохум Ханвули стреля към противниковата врата, но доста неточно. Топката отиваше към аута, когато загряващият по това време зад терена Ебервайн я спря точно на линията.

Първоначално нито един играч на терена не обърна внимание на наглед безобидната ситуацията и вратарят на домакините бе готов да поднови играта. Само че видео съдиите забелязаха случилото се и дадоха сигнал на главния съдия да види ситуацията. И така след VAR реферът отсъди дузпа! Причината – неправомерна намеса в наказателното поле на играч на Кийл.

В крайна сметка решението, макар и странно, действително е вярно. То е част от правилника на Германския футболен съюз от 2017 година.

Ето какво се казва в него: „При спиране на мача заради намесата на официално лице от отбор, резерва или напуснал терена футболист мачът се подновява с директен пряк свободен удар или дузпа.“

В крайна сметка Ганвула реализира дузпата и така изравни. За щастие на Холщайн случилото се не бе фатално, защото през втората част домакините вкараха втори гол. А след мача всички те коментираха, че изобщо не са знаели въпросното правило. Някои така и не бяха разбрали защо е била отсъдена дузпата.

За самия Ебервайн пък това бе първо докосване до топката във Втора Бундеслига. През лятото той премина от Фортуна Кьолн в Холщайн и до момента няма записани игрови минути.