Фламенго вдигна Копа Либертадорес след спираща дъха драма

Бразилският Фламенго победи аржентинския Ривър Плейт с 2:1 във финала на 60-тото издание на Копа Либертадорес, провел се в Лима (Перу) пред изпълнени до краен предел трибуни.

„Милионерите“ водеха в резултата до заключителните секунди на двубоя с гола на Рафаел Боре, когато в рамките на три минути всичко се обърна на 180 градуса и в крайна сметка Фламенго триумфира. Габриел Барбоса реализира на два пъти и хвърли в екстаз цяла Бразилия.

Аржентинците започнаха по-добре мача и не бе минал и четвърт час игра, когато поведоха в резултата. Игнасио Фернандес центрира по земя топката от десния фланг. Тя достигна до Рафаел Боре, който от точката за изпълнение на дузпа намери мрежата и даде аванс с 1:0 на Ривър Плейт.

В 37-ата минута Есекиел Паласиос стреля мощно от далечна дистанция, но ударът му премина на сантиметри встрани от вратата. Резултатът остана непроменен до почивката.

Втората част започна с натиск от страна на Фламенго. В 58-ата минута Евертон Рибейро получи страхотен шанс да изравни резултата. Неговият удар от непосредствена близост обаче бе отразен от вратаря на аржентинците Франко Армани, който демонстрира невероятен рефлекс.

В 61-ата минута футболист на Фламенго бе повален в наказателното поле и се наложи ВАР да се намеси. Крайното решение на арбитрите бе, че няма да има 11-метров наказателен удар.

10 минути преди изтичането на редовните 90 Паласиос получи в наказателното поле и отправи опасен удар, който обаче премина встрани от вратата.

Надеждата за Фламенго намаляваше с всяка изминала секунда до 89-ата минута, когато изравнителният гол най-накрая падна. Бруно Енрике пусна извеждащ пас към Джорджан Де Араскаета. Той със сетни усилия изпревари противников бранител и достигна до топката, за да я чукне успоредно на голлинията. Там, на точното място, бе Габриел Барбоса, който на празна врата от 1-2 метра изравни за 1:1.

Във втората минута на добавеното време Габриел Барбоса донесе така жадувания трофей за Фламенго. Той бе намерен с дълъг пас в наказателното поле, пое майсторски на гърди между двама защитници и вкара топката за втори път в аржентинската врата (2:1.

В заключителните секунди на срещата големият герой получи червен картон, но едва ли това ще помрачи празненствата му след завоювания трофей. От игра бе отстранен и футболист от Ривър Плейт. Това бе Есекиел Паласиос.

Титлата е втора в историята на Фламенго след спечелена през 1981 г. Бразилците също така не позволиха на Ривър Плейт да вдигне трофея за втора поредна година, след като миналата година именно аржентинците триумфираха във финала на Копа Либертадорес. В историята на надпреварата Аржентина има 25 титли, докато Бразилия 19.