Франция напляска Германия в Берлин и капарира билетите за Токио

Георги Атанасов Георги Атанасов

Франция победи Германия с 3:0 в препълнената зала "Макс Шмелинг Хале" в Берлин във финала на европейската олимпийска квалификация. Така "петлите" взеха последната квота за държавите от "Стария континент" за Игрите в Токио през 2020 година.

В първия гейм двете страни играеха по-предпазливо, като си разменяха точка до точка до средата на частта. При 16:16 французите направиха своя удар. Ървин Нгапет и Никола Льо Гоф демонстрираха отличните си качества и бяха в основата на 5 поредни пункта. Така резултатът набъбна и стигна до 25:20.

Втората част стартира превъзходно за "петлите", които взеха 5 от първите 6 точки. Постепенно домакините се отърсиха от слабите минути и германците изравниха до 9:9. Играта бе много равностойна, но Франция отново бе по-силната страна в средата на гейма и взе аванс от нови 5 точки при 22:17. До края на гейма не се случи чудо и отново 25:20 за французите за 2:0 гейма.

Третият гейм започна по-добре за Бундестима, който водеше почти през цялото време. При 18:16 за Германия, домакините изпуснаха инициативата и Франция поведе до 23:21. Домакините изравниха, но 2 поредни точки изпратиха "петлетата" в Токио за Олимпийските игри през 2020 година. Мачпойнта бе материализиран от Нгапет след ас, потапяйки много от феновете по трибуните в сълзи.

Германия: 11. Лукаш Кампа, 9. Георг Гроцер, 6. Денис Калиберда, 1. Кристиан Фром, 2. Тобиас Крик, 8. Маркус Бьоме - 18. Маркус Щоервалд-либеро

Франция: 11. Антоан Бризар, 4. Жан Патри, 9. Ървин Нгапет, 19. Ясин Луати, 14. Никола Льо Гоф, 21. Бартелеми Шинениезе - 2. Женя Гребенников-либеро

До този момент са ясни 9 нации, които ще участват на Олимпийските игри, като има още 3 квоти, които са за зони Азия, Южна Америка и Северна Америка.

Класиралите се държави са: Япония (като домакин), Бразилия, САЩ, Италия, Полша, Русия, Аржентина, Франция и Тунис.