В поредния епизод на съвместната рубрика на dsport и efbet „Футболна екзотика“ се пренасяме към Япония. Футболът в страната на Изгряващото слънце отдавна е на доста високо ниво, но тук няма да стане дума за Джей Лигата, а за третото ниво - Джей Лига 3.

Някои от вас може и да не предполагат, че професионалният футбол в Япония си има и трето ниво, но ако погледнете организацията, сайтовете на клубовете и приятното ниво на игра, то ще бъдете очаровани от видяното. Говорим за Япония все пак. Хората там изпипват всичко до последния детайл.

Не че Джей лига 3 има дълга история де. Първенството бе официално създадено през 2004 в опит да се организира професионална структура за все повечето отбори с амбиции. Именно оттук започват своето футболно приключение новите отбори в страната. Неслучайно амбициите са в близко бъдеще в Джей Лига 3 да има до 60 отбора, разделени в три дивизии на регионален принцип.

През сезон 2020 тук намираме 18 отбора, а форматът на шампионата е до болка познат – мачове като домакин и гост всеки срещу всеки и крайно класиране след 34 кръга като първите два се изкачват в Джей Лига 2.

Разбира се, и в Япония коронавирусът обърка всички планове, но след отложения старт на сезона вече се изиграха 8 пълни кръга. За да обявим и деветия за финиширал, трябва да изчакаме последния мач от него. А именно върху него е нашият фокус днес с главната цел да ви запознаем с един от много интересните отбори там – Каталер Тояма.

Тояма е столица на префектурата със същото име, намира се на 300 километра северозападно от Токио и има население от малко над 400 хиляди души. Отборът е истински пример за големите футболни амбиции на японците, защото е създаден през 2007-а след сливане на два други отбора. Целта на футболната асоциация на Тояма е по този начин да обедини усилията на местните фирми и след години да има отбор в елита.

Трудно ще намерите отбор, в чието име да е вложена толкова символика. Каталер идва от katare на местния тоямски диалект, което значи „да печели“, както и от френското aller “да върви напред“. Целта на името е да напомня и за италианското cantare “да пееш“ и на японското katare “да говориш“. Емблемата на отбора също е интересна, тъй като е под формата на лале – официалното цвете на префектура Тояма.

Към момента амбициите и цялата тази символика не водят до особени успехи. Тимът бе част от Джей Лига 2, но от 2015-а насам е в третото ниво като винаги е в близост до първите, но не успява да стигне до промоция. През миналия сезон завърши на четвърто място, а сега нещата не изглеждат по-добре – девето място с 11 точки и разлика от 8 спрямо втория Роасо Кумамото.

Вярно, че сезонът е все още в началото, но ще е нужен сериозен прогрес, за да могат „лалетата“ да влязат в битката за първите две места.

А за целта мачовете с равностойни отбори трябва да се печелят. Точно такъв сблъсък предстои в понеделник от 12:30 часа българско време. Защото Каталер среща съседа си в класирането, осмия Сагамихара, който има точно точка повече преди гостуването си.

Тук говорим за още един млад отбор, създаден през 2008-а. И отбор, който за 12-те си години съществуване има сериозни успехи. Защото мина през три поредни промоции в първенството на префектура Канагава, след което спечели и регионалните плейофи, за да влезе в Японската футболна лига и да се превърне в професионален отбор.

В последните години тимът се утвърди в третото ниво и вече започва да гледа с апетит и към челните позиции.

Ако погледнем съперничеството между двата отбора до момента, то е абсолютно изравнено! 11 двубоя, по 4 победи и 3 равенства с минимално предимство от 14:12 в головете за Сагамихара.

На фона на всичко това ремито звучи като логична развръзка, но пък една победа в този мач ще доближи постигналия я доста близо до първите места, така че залогът на „Тояма Атлетик Рекриейшън Парк“ ще бъде доста голям.

Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!

Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS