В новата рубрика на dsport и efbet “Футболна екзотика“ имаме за цел да ви презентираме футбола на по-малко популярни поне за нас кътчета, в които обаче играта е на високо ниво и заслужава нашето внимание. Днес се пренасяме в Египет.
Футболът е игра, в която страстите играят водеща роля, а напрежението често ескалира. Светът е запознат с множество големи съперничества в спорта, простиращи се от един континент на друг. Но въпреки това, целта на играта е тя винаги да бъде провеждана в духа на феърплея.
За съжаление обаче това не винаги е възможно, а понякога дори се стига до животозастрашаващи сцени. Такъв е случаят с футбола в Египет и по-конкретно с едно определено съперничество. Най-известното дерби в египетския футбол е това в Кайро, между Ал-Ахли и Замалек. Този мач е толкова непредвидим, че довежда до множество случаи на насилие в миналото, което е причината сега винаги да се провежда на неутрален стадион и да бъде ръководен от чужд рефер. Но през последните няколко години един друг отбор измести Замалек като най-яростния съперник на Ал-Ахли. Става въпрос за Ал-Масри.
Напрежението между Ал-Масри и Ал-Ахли нарасна изключително много през последното десетилетие, но достигна своята връхна точка преди 8 години в двубой, който щеше да бъде запомнен като „най-мрачния момент в историята на египетския футбол“.
На 1 февруари 2012 г. на стадион "Порт Саид" в Египет изригва масов бунт след мач от египетската Висша лига между Масри и Ахли. 74 души са убити, а над 500 са ранени, след като хиляди зрители на Масри щурмуват трибуните на стадиона и терена, след победа с 3:1 на своя отбор, и насилствено нападат привържениците на Ахли, използвайки бухалки, камъни, бутилки и фойерверки, притискайки всички в капан до преградата „Ел Ахли“ на стадиона.
Много от смъртните случаи се дължат на отказа на полицията да отвори изходите на стадиона, затваряйки феновете на Ахли вътре, оставяйки някои да умрат, а други да бъдат прегазени в опита на останалите да избягат.
Всичко това предизвиква голям брой граждански сблъсъци, които продължават до 11 февруари. Безредици избухват в Кайро, Александрия, Суец и Лусон. Полицията стреля по протестиращите със сълзотворен газ, което предизвиква още повече сблъсъци по улиците. Ситуацията се успокоява до 13 февруари.
След размириците биват повдигнати обвинения срещу седемдесет и трима човека, включително 9 полицаи и 2 служители от клуба на Ал-Масри.
Към днешна дата 10 обвиняеми са осъдени на смърт, а 26 са оправдани, включително 7 полицаи и един служител на клуба от Порт Саид. От останалите 37 обвиняеми десетима са получили 15-годишни присъди в затвора, деветима са получили 10-годишни присъди, а 16 човека са получили 5-годишни присъди, включително останалите двама полицаи и служителят на Ал-Масри.
След инцидента антиправителствените политически активисти обвиняват управляващия Върховен съвет на въоръжените сили (ВСВС) и останалите представители на стария режим, които все още са на властови позиции, твърдейки, че събитията са от "контрареволюционен" характер. Активистите посочват повишаване на нивата на престъпността през седмицата, довела до събитието като доказателство, че насилието е било организирано.
В резултат на безредиците египетското правителство прекратява вътрешното първенство за следващите две години.
Говорителят на Египетската футболна асоциация заявява, че решението е било взето „поради липса на достатъчно време за изиграването на останалите мачове, преди националният отбор да се състезава на Олимпиадата през 2012 г. и квалификациите за Купата на нациите в Африка за 2013“.
Египетският заместник-министър на здравеопазването впоследствие определя това като „най-голямото бедствие в историята на футбола в страната“.
Три години след трагедията на Порт Саид в Египет, феновете на Ал-Масри и Ал-Ахли бяха принудени да гледат мача по телевизията. Първият мач между двата отбора след инцидента завършва 1:1.
Двата отбора се изправиха един срещу друг във финала за Купата на Египет 2017 година, когато Ал Ахли триумфира по изключително драматичен начин. Това бе рекордна 36-а купа на Египет за Ал-Ахли, който спечели драматично с 2:1 след продължения срещу Ал-Масри. В редовните 90 минути двата отбора не успяха да си отбележат голове. Ал-Масри поведе в 102-ата минута, но „червените дяволи“ успяха да осъществят пълен обрат. Това бе първа Купа на Египет за Ал-Ахли след 10-годишно прекъсване.
Ал-Масри няма победа срещу Ал-Ахли именно от успеха в трагичния ден, в който 74 души умряха.
В последните шест мача във всички надпревари между двата отбора Ал-Масри не е успял да вкара гол.
Ал-Ахли е устремен към спечелването на шампионската титла в Египет, а Ал-Масри е пълен аутсайдер в предстоящия мач.
Новините на Dsport и във Facebook, Viber, YouTube, TikTok и Instagram!
Мобилният Аpp на Dsport вече е тук - изтеглете за Android и iOS